Ticari Vizesini Kimler Alabilir?

Ticari vize, uluslararası ticaret, ihracat, ithalat yapmak veya çeşitli iş faaliyetlerini yürütmek amacıyla alınan bir vizedir. Ticari vizeyi ihracat, ithalatla uğraşanlar, işverenler, iş faaliyetleriyle ilgili toplantı, seminer ve panel gibi etkinliklere katılanlar alabilir. Ayrıca çeşitli ülkelerde fabrika veya işyeri bulunan kişiler de ticari vize alabilir. Bu kişiler dışında ticari vize kimseye verilememektedir. Bütün bu bilgiler ışığında ticari vizesini kimler alabilir? İşte ayrıntılar!

Ticari Vize Nedir?

Sanayi, ticaret veya çeşitli iş faaliyetlerinde görev alan kişiler ticari vizeden faydalanmaktadır. Ticari vize uluslararası anlamda iş ortaklıkları kurmak isteyen, toplantı yapmak veya ziyaret yapmak isteyenler için de verilir. Ticaret amacı dışında kimseye ticari vize verilmemektedir. Başka bir ülkede işçi olarak çalışmaya gitmek isteyenler veya başka amaçlarla yurtdışına gitmek isteyenlere ticari vize verilmemektedir.

Ticari vize alabilmek için uluslararası ticaretle uğraşıyor olmak, çeşitli ülkelerden iş faaliyeti yürütmek konusunda davet mektubu almak gereklidir. Bunların dışında hiç kimseye ticari vize verilmemektedir. Ticari amaç taşıyan her türlü durum için ticari vize alınabilir. Günümüz koşullarında ticari vize almayı istediğiniz zaman her ülkenin kendine özgü birtakım şartları bulunduğu bilinmektedir. Bundan dolayı şayet ticari vize alacaksanız mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer alanız gerekmektedir. Peki, ticari vize nereden alınır? İşte detaylar!

Ticari Vize Nereden Alınır?

Ticaret amaçlı yapılacak olan her türlü seyahat, ziyaret, toplantı, anlaşma, seminer veya açılış gibi etkinliklere katılmak, çeşitli iş faaliyetleri yürütmek için ticari vize alınmaktadır. Ticaret vizesi almak için gidilecek ülkenin dış temsilciliklerine başvuru yapmak gereklidir. Dış temsilcilikler ticari vizeyi vermek için çeşitli evraklar istemektedir.

Her ülkenin dış temsilciliği kendine göre çeşitli evraklar istemektedir. İstenilen evrakların eksik ve yanlış olması veya istenilen sürede tamamlanmamış olması durumunda ticari vize verilmemektedir. Bu evrakların dış temsilciliğe ulaşması durumunda ise evrakların incelenmesine başlanmaktadır. Evrakların incelenmesinden sonra eğer dış temsilcilik tarafından herhangi bir sorun görülmemişse ticari vize verilmesi onaylanır. Onaylandıktan sonra belli bir süre sonra ticari vize çıkmış olur.

Ticari vizeyi kullanma süresi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Her ülkenin dış temsilciliği ticari vizenin geçerliliği konusunda başvuru yapanları bilgilendirmektedir. Ticari vizenizin durumunu öğrenmek için başvuru yaptığınız dış temsilcilikle iletişime geçebildiğiniz gibi dış temsilciliğin internet sitesinden de öğrenebilirsiniz.  Böylece hızlı bir şekilde başvuru yapmak noktasında önemli bir kazanıma sahip olma fırsatını elde edersiniz.

Ticari Vizede Davet Mektubu

Ticari vize uluslararası ticaretle uğraşan kimselere verilen bir vize çeşididir. Ticari amaç dışında hiç kimseye ticari vize verilmemektedir. Ticari vize verilirken gidilecek ülkenin dış temsilciliğine gidilmektedir. Her ülkenin dış temsilciliği ticaret vizesi vermek için çeşitli evraklar istemektedir. Bunun yapılmasındaki amaç kişinin ticaret amacı taşıyıp taşımadığını teyit etmektir. Ticari vize verilirken ticaret yapmak amaçlı gidilecek ülkeden veya işyerinden davet mektubu almak büyük önem taşımaktadır. Eğer davet mektubu yoksa ticari vize verilmemektedir.

Davet mektubunda davet edilen kişi, kurum gibi bilgilerin olması gerekir. Ayrıca davet eden kişi veya kurum hakkında da bilgilerin yer alması gereklidir. Bunların dışında davet eden kişi, kurum, davet ettiği kişiyi konaklama, seyahat, ulaşım, zaman gibi konularda bilgilendirmesi gerekli olduğu gibi ticari amacının ne olduğunu da davet mektubunda belirtmesi gereklidir. Davet mektubu ile ticari vize almak için yapılan başvurunun arasında süre ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de kısa olmasına dikkat edilmelidir.

Ticari Vize Süresi

Ticari anlaşma, iş birliği, ticaret amacı taşıyan seyahat, toplantı veya açılış gibi etkinlikler için verilen ticari vizenin belirli bir süresi vardır. Ticari vize almak için gidilecek ülkenin dış temsilciliğine gidilmelidir. Dış temsilcilik ticari vize vermek için herhangi bir sorun görmezse ticari vize verilmesini onaylamaktadır.

Ticari vize onaylandıktan sonra bu vizenin geçerlilik süresi belirlenmektedir. Ülkeden ülkeye vizenin geçerlilik süresi değişiklik göstermektedir. Vizenin geçerlilik süresinin geçmediğine dikkat etmek gereklidir. Ticari vizenin geçerlilik süresi dolduğu takdirde vize iptal olur. Ticari vizenin geçerlilik süresini öğrenmek, kontrol etmek için dış temsilciliklere gidebilir veya dış temsilciliğin internet sitesine girebilirsiniz. Ticari vizenin geçerlilik süresi ticaret yapılacak ülkede kalınacak süreye, davet mektubuna bakılmaktadır.

Eğer ticari vizenin geçerlilik süresi dolduysa vizenin süresini internet üzerinden ya da dış temsilciliklerden uzatabilirsiniz. Ticari vize verme ve geçerlilik süresini uzatma prosedürleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği için kurallara uymak ve gerekli kontrolleri yapmak gereklidir. Elbette ki ticari vize söz konusu olduğu zaman, talep ettiğiniz vizenin özelliğine göre farklı sürelerden rahatlıkla söz etmek mümkün olmaktadır.

İnternetten Ticari Vize Alma

İhracat, ithalat yapmak, ticari anlaşma, işbirliği, organizasyon gibi ticari amaç taşıyan uluslararası iş faaliyetlerine katılmak için ticari vize verilmektedir. Ticari vize gidilecek ülkenin dış temsilciliğine gidilebildiği gibi internet üzerinden de vize alma işlemleri yapılmaktadır. Dış temsilciliğin internet sitesinde gerekli evraklar bulunmaktadır.

İnternet sitesi üzerinden istenilen evraklar siteye yüklenmelidir. Eğer evraklar eksik veya yanlış ise ticari vize verilmemektedir. İnternet sitesinden ticari vize başvurusu yapmak dış temsilciliğe giderek yapmaktan daha kolay olduğundan dolayı sıkça tercih edilmektedir. Ticari vizenin geçerlilik süresinin dolup dolmadığını öğrenmek, vizeyle ilgili çeşitli kontrollerini internetten yapmak daha kolay olduğundan dolayı internet üzerinden ticari vize başvurusu yapmak daha çok tercih edilmektedir.

İnternet üzerinden vizenin onaylanması, çıkması daha hızlı olduğundan dolayı internet üzerinden vize başvurusu yapmak yaygınlaşmaktadır. Ticari vize almak veya vizesinin süresini uzatmak isteyenler için hızlı ve kolay yöntemlerden biri olan internet, pek çok kişinin tercih ettiği bir yoldur. Böylece ticari vizesini kimler alabilir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu