Ziraat Bank EFT Saatleri, Sorgulama, Limitleri ve İptali 2023

Ziraat Bankası, ülkemizde faaliyet gösteren en büyük kamu bankalarından biridir. EFT ve havale işlemlerinin yapılabildiği Ziraat Bankası birçok kişi tarafından tercih edilen bir bankadır. 

Ziraat Bankası Eft Saati 2023

Tatil olmayan günlerde saat 09.00 ile 16.00 arasında yapılan EFT işlemleri aynı gün gerçekleştirilir ve transfer gerçekleşir. EFT saatlerinin Merkez Bankası’nın açık olduğu saatlere göre indekslenmesinin nedeni, yapılan tüm EFT işlemlerinin Merkez Bankası onayından geçerek tamamlanması zorunluluğu olması.

EFT, açılımı ile Elektronik Fon Transferi işlemi ülkemizde 1992 yılından bu yana yapılagelmiş bir uygulamadır. EFT işlemi; bir bankadan başka bir bankaya para transfer etme işleminin en hızlı yollarından biridir. EFT işlemi sıklıkla havale işlemi ile karıştırıldığı için kişiler para transfer süreçlerinde sorun yaşayabilmektedir.

EFT ve Havale işlemleri birbirinden farklı işlemlerdir. EFT farklı bankalar arasındaki para transferi için tercih edilmesi gereken yöntem iken havale bankanın kendi bünyesindeki bir hesaba para transferi yapılırken kullanılması gereken yöntemdir.

Ziraat bankasından farklı bir bankaya para göndermek için EFT işlemini kullanabilirsiniz. EFT yapılabilen Ziraat Bankası kanalları Ziraat internet şube ve Ziraat mobil şube, banka ve ATM olarak dört tanedir. Ziraat Bankası aracılığı ile yapacağınız EFT işlemlerini istediğiniz her zaman yapabilirsiniz ancak para transferinin aynı gün olmasını istiyorsanız Merkez Bankası’nın açık olduğu saatler baz alınarak işlem yapılan saat aralığında işlem yapmanız gerekir.

Eft Yaptım, Ne Zaman Karşı Tarafa Geçer?

EFT işlemi aynı gün içerisinde gerçekleşmesi istendiği zaman Ziraat Bankası EFT saatleri dikkate alınarak işlem yapılmalıdır. Ziraat Bankası EFT saatleri; sabah 09.00 ile akşam 16.00 arasındadır. Eğer EFT işlemi yapmak istediğiniz gün yarı tatil ilan edilmiş ise para transferinizin aynı gün karşı tarafa geçmesi için 09.00 ile 11.00 arasında işlemin gerçekleşmiş olması gerekir.

Ortalama bir EFT işleminin tamamlanma süresi belirlenen saatler içerisinde iken yaklaşık 20 dakikadır. Eğer EFT saaatleri dışında para transfer işlemi yaptıysanız ilk iş günü sabah 09.00’ı beklemeniz gerekebilir. EFT işlemini, belirtilen saat aralığında yapmanıza rağmen transfer işlemi tamamlanmıyorsa Ziraat Bankası müşteri hizmetleri kanalını arayarak destek alabilir, sorununuzu bildirebilirsiniz.

EFT Yanlış Hesaba Gitti, Ne Yapacağım?

Ziraat Bankası aracılığı ile yaptığınız EFT işlemini yanlış hesabı baz alarak yaptığınızı fark ettiyseniz mutlaka Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aracılığı ile durumu bildirmelisiniz. Bu durumda zaman kaybetmeden bildirmek önem arz eder. Bankaya bildiri yaptıktan sonra banka sizin için paranın yatırıldığı hesaba bloke koyar ve o hesaptan paranın iadesini talep eder. İşlemlerin tamamlanması birkaç günü bulabilir.

EFT işlemini yanlış hesaba yaptıysanız Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine ulaşmak için; 0850 220 00 00 no’lu destek hattını arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Ücreti 2023

Ziraat Bankası 2023 EFT ücreti, işlemin hangi kanaldan yapıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ziraat Bankası EFT yapabileceğiniz kanallar; mobil şube, internet şube, banka şubesi ve ATM’lerdir. Ayrıca Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aracılığı ile de EFT işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. 

Ziraat Bankası EFT ücreti ise kanallara göre farklılık gösterir. İnternet şubesi kullanılarak yapılan EFT işlemlerinde banka tarafından 6 Türk Lirası ve yine internet üzerinden yapılan ancak geç EFT işlemleri için 9 Türk Lirası olarak ücret alınmaktadır.

Ziraat Bankası ile EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası aracılığı ile yaptığınız EFT işlemleri için bilgi almak ve Ziraat Bankası EFT sorgulama yapabilmek için bankanın şubelerinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda internet şube ve mobil şube kullanan Ziraat Bankası müşterileri kullandıkları bu kanallar aracılığı ile EFT işlemi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmektedirler.

Bu işlemi hesap hareketleri kısmından takip edebilirler. Bu işlemlere ek olarak Ziraat Bankası şubelerinden de bilgi almanız mümkün.  Ziraat Bankası EFT sorgulama 2023 yılı için bankaya ulaşım kanalları ile yapılabilmektedir.

Ziraat EFT İptal Etme

Ziraat Bankası müşterilerinin sık araştırdığı konulardan biri de Ziraat EFT iptal etme işlemidir. Ziraat Bankası EFT iptal işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. EFT iptal işlemi yapmak için birden fazla kanal vardır. İşte o kanallar;

Telefon Bankacılığı ile EFT iptali: Ziraat Bankası telefon bankacılığı ile EFT iptali yapabilirsiniz. İşleminizi 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarından tamamlayabilirsiniz.

Mobil Uygulaması aracılığı ile EFT İptali: Ziraat Bankası’na ait mobil uygulama platformuna giriş yapılır. daha sonra belirtilen aşamalar takip edilir. Durumunu izle> para transferi > talimatlarım > EFT iptal adımlarını sırası ile uygulayarak EFT iptal etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Şubesi aracılığı ile EFT İptali: Ziraat Bankası internet şubesine giriş yapınız. Akabinde işlem yap> başka bankaya (EFT) > transfer talimatlarım butonuna tıklayın. Açılan sayfa içerisinde yapılan EFT işlemine dair bilgilendirme olacaktır. İptal etmek istediğiniz EFT işlemini “İptal” seçeneğine tıklayarak iptal edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu