Sed Yardımı Nedir?

Sed yardımı almak isteyenler için bu yardımın önemi çok büyüktür. Sedyardımının genel açılımı sosyal ekonomik destek olarak belirtilir.  Burada başvuru yapmak isteyen kişilerin genel maddi durumlarına bakılır. Eğer maddi koşul bu yardımı almaya elverişli ise buna uygun olacak şekilde yardımdan faydalanılır. Sed yardımı için yerinde araştırma da yapılabilir.

Sed Yardımı Kimlere Yapılır?

SED yardımından kimler yararlanabilir? SED yardımından yararlanacak kişiler şu şekilde düzenlenmiştir.

 • Sosyal hizmet kuruluşunda bakılan fakat SED yardımı almaları durumunda ailesi tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar bu yardımdan yaralanabilir.
 • SED yardımı almadıkları durumda muhtaç duruma düşecek olan çocuklar bu yardımı alabilir.
 • Hakkında bakım tedbiri kararı verilmesine rağmen yaş sınırını doldurmuş çocukların bu yardımdan yararlanması için iş ve meslek edindirme kurslarına katılmaları gerekir.
 • Ailesinin yanından ayrıldıktan sonra iş ve meslek sahibi olmayı başaramamış gençler bu yardımı alabilir.
 • Olağanüstü durumlarda ailesine bakacak maddi gücü ve çalışma gücü olmayan kişilerin çocukları da bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

SED yardımı çocuklarının asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere ödenen paralardan bir tanesidir. Hakkında bakım tedbiri kararı alınan çocuklar bu yardıma başvurabilir.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

SED yardımı başvurusu için verilmesi gereken evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru dilekçesi,
 • Sağlık raporu,
 • Çocuğa ait öğrenci belgesi,
 • Çocuğun TC kimlik fotokopisi,
 • TC kimlik fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Fakirlik belgesi gereklidir.

SED yardımı başvurusu sırasında ebeveynlerden ekstra belge talep edilebilir.

Sed Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Sed yardımı yılda bir defa ya da en fazla iki defa olacak şekilde verilir. Sed yardımı alanına yapılan başvurular çok fazla olduğu için ikiden fazlayı geçmeyecek şekilde verilmesi kararlaştırıldı. Yardımı başvuru yapmak isteyenler için başvuru koşulları da nette mevcuttur.

Sed Yardımı Neden Kesilir?

Sed yardımı alınırken eğer yalan bir beyan verilirse bunun sonucunda yardım anında kesilir. Burada ilk defa yardım alanlar için beli koşullar öne sürülür. Bu koşullara uyulması da istenir. Ancak yalan bir beyanda bulunan kişiler için yardımdan yararlanma söz konusu olmaz. Çünkü burada yetkili kişilerce detaylı bir inceleme yapılır.

Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama

Bu desteğe başvuru yapmak isteyenler başvuru yaptıktan sonra sorgulama ekranına bakabilir. Sorgulama ekranı için internete başvuru sorgulama yazılması yeterli olacaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra yardımın çıkıp çıkmadığı da öğrenilmiş olunur. Özellikle başvuru yapan kişi kendi kişisel bilgileri ile sorgulama yapar.

Sosyal Ekonomik Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal ekonomik destek başvurusu yapmak isteyen kişiler için sosyal yardımlaşma ya da aile bakanlığından yardım alınabilir. Buraya başvuru yapılarak yardımın alınması talep edilir. Sosyal destek başvurusu yapılırken mutlaka sed şeklinde de belirtilmesi istenir. Böylece kişi nereden yani hangi kurumdan yardım alacaksa ona göre başvurusunu yapmış olur.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

ALO183 veya ALO144 Aile numaralarını aryaarak SED yardımı başvurusu için gerekli şartları kolayca öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2023?

Yapılan zamlarla beraber SED yardımı miktarları şu şekildedir.

 • İlkokul öğrencileri 1281 TL,
 • Lise öğrencileri 1365 TL,
 • Üniversite öğrencilerinin ailelerine ise 1537 TL ödeme yapılır.

SED yardımı yılda birkaç kez ya da her ay verilebilir. Ödemelerde ailenin muhtaçlık durumu baz alınır.

Sosyal Ekonomik Destek Ne Zaman Yatacak?

Sosyal ekonomik destek başvuru yapılıp sonuç açıklandıktan hemen sonra yatar. Bunun için kişiye bir tarih verilir. Bu tarih verildikten sonra kişi gidip bankadan ya da başka bir kurumdan bu yardımını alabilir. Destek başvurusu yapılıp sonuç açıklandıktan sonra çok fazla bekleme süresi söz konusu olmaz. Kısa süre içinde sed destek parası kişiye ödenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu