Nefes Almak için: Şile Plajı ve Koyları

Şehrin gürültüsünden kurtulmak isteyenlerin küçük kaçamaklar için mutlaka tercih ettiği yerlerden biri de Şile plajları olmaktadır.

Şile plajları, şehrin kalabalığından ve stresinden yorulan kişilerin özellikle haftasonu biraz nefes alabilmek ve tatil yapabilmek adına seçtikleri yerlerdendir. İstanbul’a oldukça yakın olan Şile, şehirden uzak olması sebebiyle tatilciler arasında oldukça popülerdir. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan Şile plajları küçük kaçamakların şaşmayan adresidir.

Şile, civar illerde yaşayan ve tatile gitmek için yeterli vakti bulamayan insanlar için de adeta nefes almak için bir durak olmaktadır. Kimi zaman sakin kimi zaman dalgalı deniziyle Şile’de tercih edebileceğiniz pek çok plaj bulunmaktadır. Plajlarının yanı sıra Şile koyları da oldukça meşhurdur.

Şile Plajları

İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında neredeyse akla ilk gelen ilçelerden biri olan Şile 10 kilometrelik uzun kumsalı ve kumsallarda kurulu plajları ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Şile Halk Plajı

Şile Halk Plajı, Şile’nin girişinde sol tarafta kalan ve neredeyse tüm yaz boyunca adından kalabalığıyla söz ettiren plajlardan biridir. Ücretsiz olması ve denizinin de temiz olması sebebiyle hem ailelerin hem de arkadaş gruplarının hemen hemen neredeyse ilk tercihi Şile Halk Plajı olmaktadır. Elbette yer bulabilirseniz.

Şile Ağlayankaya Plajı

Şile Ağlayankaya Plajı, Şile Feneri’nin yaklaşık olarak 500 metre arkasında bulunmaktadır. Yerel halkın ve Şile müdavimlerinin en çok tercih ettiği plajlardan biridir. Kumunun inceliği ve gökle birleşen denizi sayesinde her sene yaz aylarında milyonlarca tatilcinin uğrak mekanlarından biri olmuştur. Şile’nin en temiz plajları arasında gösterilmektedir.

Şile Uzunkum Plajı

Şile Uzunkum Plajı mavi bayrağa sahip plajlardan biridir. Mavi bayrak hijyen anlamında Uzunkum Plajı’nda en üst seviyenin olduğunun göstergesidir. Sakin denizi dışında tercih edilmesinin sebebi olarak mavi bayrağa sahip olması da gösterilebilmektedir. Uzunkum Plajı’na giriş ücretsizdir ancak uzun kumsalda bir beach yer almaktadır. Beach için giriş ücreti ödemeniz mecburidir.

Kumbaba Plajı

Kumbaba Plajı henüz Şile’ye girmeden sağa dönüş yaptığınızda yolun 2 kilometre ötesinde karşınıza çıkmaktadır. Kumbaba plajı Kumbaba tepesiyle kamp alanına da sahip olduğundan özellikle kamp yapanların sıklıkla tercih ettiği plajlardan biridir. Bizanslılar döneminde bu alanda kum banyosu yapıldığı bilinmektedir. Adını buradan alan Kumbaba için otopark ücretli bir hizmettir. Plajın içerisinde ayak üstü atıştırabileceğiniz yemek yerleri, duş, tuvalet ve soyunma kabini de mevcuttur.

Akçakese Plajı

Şile’de bulunan Kabakoz Köyü’nün hemen ardında bulunan Akçakese Plajı Şile’nin ücretli plajlarından biridirAraba ile geldiğiniz takdirde kapıda araç giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kayalığın ve taşların kısmen daha az olduğu bu plajda gece konaklamak için de ayrıca ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra plajın içinde yer alan soyunma kabinleri ve tuvatler de belirli bir ücrete tabi olarak kullanıma açılmaktadır.

Şile Koyları

Şile plajları dışında koyları da tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği tatil alanlarındandır.

Karacaköy Koyu

Kacaraköy Koyu oldukça küçük ancak bir o kadar da temiz bir koydur. Koyun ağzı dar olduğu için denizi de sakindir. Bu koya giriş yapabilmek için araç başı ücret ödemeniz gerekmektedir. Giriş için ödediğiniz ücretin içerisinde soyunma kabini ve tuvalet hizmetleri mevcuttur. Denizin dibi kısmen kayalık olan bu koyda da kum oldukça güzel ve incedir.

Kilimli Koyu

Şile’nin en güzel koyları arasında olan Kilimli Koyu, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Yemek yemeden doyabileceğiniz bu koyda da araç başı giriş ücreti alınmaktadır. Kilimli Koyu kamp alanı olarak da insanların tercih ettiği yerlerdendir. Ancak bu koyda kamp yapabilmek için de belirlenen miktarda konaklama ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu