Bartın-Amasra’da Gezilmesi Gereken En Güzel Yerler? 2023

Bartın, Karadeniz bölgesinde yer alan yeşillikle dolu bir doğal yaşam yeri olduğu için gezilecek yerler de sizi bu yönde güzel etkileyecek ve huzurlu bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Gezilecek yerlerin başında tabii ki en çok bilinen güzelliğiyle, tarihiyle ön plana çıkan Amasra’dır. Bu yazımızın devamında detaylı olarak gezilecek tarihi yerlerinden, plajlarından ve güzel mekanlarından bahsedeceğiz.

Tarihi Yerler

Tarihi yerlerinin başında müzeler yer alıyor. Sonrasında tarihi kemere köprüsü, direkli kaya, kuş kayaları yollar anıtları, cenava şatosu, ağlamakta olan ağaç, Amasra deniz feneri, Amasra tüneli, gergece şelalesi ve daha birçok yer bulunmakta.

Burada gezeceğiniz tarihi yerler genellikle doğa oluşumları ve müze gibi sergi yerleri oluyor. Bu yüzden gezebileceğiniz birçok yer bulunmakta. Yalnızca Bartın’da değil 1 2 saatlik yakınında bulunan yerlere giderek oradaki mağara gibi doğal oluşumları da gezip görebilirsiniz. Bölge olarak size çeşitlilik sağlayacaktır.

Mutlaka Gidip Görülmesi Gereken Yerler

Bartın Amasra’da meydan kısmında indiğinizde zaten direkt olarak turistik bir bölgeye giriş yaptığınız için her yere yürüyerek geze geze gidebilirsiniz. Buranın köprüsüne çarşıdan geçerek gidiliyor ve yolda güzel renkli evler, alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanlar ve güzel de bir denizi var. Yol üzerinde geze geze gideceğiniz için daha birçok yerle karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında Bartın’da Amasra’dan harici olarak birçok tabiat parkı bulunmakta.

Göl kenarlarında sahil kenarı gibi olan bir ortam kurulmuş. Özellikle akşam vakitleri oturup çay kahve içeceğiniz nezih çareleri de mevcut. Ayrıca buraya gittiğinizde kale kapısı, kale içi, harşena kalesi, fatih camii ve Amasra’nın direkt olarak meydanında bulunan çarşılarını da gezebilirsiniz. Sahil kenarında gezerken oturabileceğiniz güzel mekanlarda bulunuyor. Tıpkı Ege sahilinde gezebileceğiniz gibi bir yer olduğu için güzel tatil yapabileceğiniz bir yer. 

Gidilmesi Mekanlar ve Plajlar

Karadeniz çok dalgalı bir denize sahip olduğu için bu bölgede gidebileceğiniz en güzel sahip inkumu sahili olacaktır. Burası diğer plajlara göre daha sakin ve durgun bir denize sahip bu yüzden en bilindik yerlerden ve birçok kişi burayı tercih ediyor. Bunun dışında başka plajları da bulunuyor. Bunlar: Amasra plajı, çakraz plajı, güzelcehisar, hatipler ve kızılkum gibi plajları da var.

Bunlar içerisinde saydığım Amasra plajı diğer plajlara göre daha küçük bir plaj ve de Amasra’nın tek plajı. Bu yüzden Amasra plajı pek fazla tercih edilen bir plaj değil. Diğer Plajlar ise günden güne değişebilen plajlar. Yani gittiğiniz zaman rüzgarsız, açık havası olan bir güne denk gelirseniz çokta sorun yaşamayacaksınız. Onun dışında rüzgarlı olan günlerde oldukça dalgalı bir plaja sahip. Plajlardaki sorun şemsiye ve şezlong bulunmaması.

Buralara gelen halk yerli halk olduğu için kendi eşyalarını kendileri getiriyorlar. Dışarıdan gelenlerin kiralayabileceği şemsiyeler oluyor. Bunun dışında şezlong kiralama gibi bir sistem bulunmuyor. Gidebileceğiniz mekanlar ise bu sahil kenarlarını yakınında kurulan balıkçılar ve cafeler. Bunlar da tam bir sahil kenarı konseptli dükkanlar oluyor. Oturup rahatça yiyip içebileceğiniz güzel mekanları bulunuyor. Ama genel olarak İnkumu plajı Bartın’ın en güzel girilebilecek olan plajlarındandır.

Bartın Gezi Rehberleri

Bartın’da tek başına değil de bir gezi rehberiyle gezmek isteyenler yalnızca Bartın’ı değil çevresindeki yerleri de gezebilir. Çünkü çok yakınında bulunan Karabük Safranbolu bölgesinde oldukça bilindik gezilmesi görülmesi gereken bir yer. Buraya gidecekseniz buralardaki tarihi evleri de gezebilirsiniz. Tıpkı Karadeniz turları gibi ikili olarak ayrı ayrı gezi rehberleri bularak bu bölgelerin tarihini de daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu