Aksaray’da Tarihi ve Doğal Turistlik Gezilecek Yerler 2023

İç Anadolu Bölgesi’nin en küçük illerinden biri olan Aksaray, başta Ihlara Vadisi olmak üzere birçok tarihi kilisesi ile birlikte zengin bir turistik alana sahiptir. Aksaray gezilecek yerler listemizde yer alan tarihi ve doğal güzellikleri, mutlaka Aksaray gezi rehberi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Ihlara Vadisi

Ihlara vadisi, başlı başına gezilmesi gereken yerlerden biridir. Çünkü burası sadece bir vadi olma özelliği taşımayıp, vadi içerisinde tarihi kiliseler ve yaşam alanları bulunmaktadır.

Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi, muhteşem kanyonları ile 200 metre genişliğine, 150 metre ortalama derinliğe ve 18 kilometre uzunluğa sahiptir. Ihlara Vadisi’ne adeta hayat veren Melendiz Nehri, bu vadinin daha fazla ilgi görmesini sağlamaktadır. Adeta doğal güzelliklerin kendini vadi içerisine sakladığı bu eşsiz güzelliği, mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Eğri Minare

Aksaray il merkezinde bulunan eğri minareli camii, Aksaray’da gezilecek yerler arasında gezginlerin ilk duraklarından biri olmaktadır. İtalya’da bulunan Pisa kulesi gibi eğri bir yapıya sahip olan minare, şehrin sembol yerlerinden biridir.

Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan caminin özellikle minaresi eğri bir yapıda olmasının dışında, görkemli işlemeleri ile bir hayli dikkat çekmektedir. Yapımına 1221 yılında başlanan eğri minareli cami, 1236 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Yapımında Horasan harcı kullanılan tarihi caminin minaresine yapıştırılan kırmızı tuğlalar, bu yapıya farklı bir görsellik katmaktadır. Yerden yüksekliği 30,6 metre olan minarenin içerisinde 92 merdiven basamağı bulunmaktadır.

Selime Katedrali Ve Peribacaları

Selime katedrali ve peribacaları, Aksaray gezilecek yerler listesinde yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören yerlerden biridir. Bilindiği üzere Aksaray ilimiz, Kapadokya bölgesinde yer almaktadır. Doğal bir oluşum sonucu meydana gelen peri bacaları, bölgeye görsel bir güzellik katmaktadır.

İki katlı olarak yapılan katedral ise, zamanın en önemli inanç merkezlerinden biri olmuştur. Katedral içerisinde Hristiyan inanışına göre önemli olan birçok unsur, kabartma şeklinde tasvir edilmiştir.

Hasan Dağı

Dağcılık faaliyetleri ile ilgilenen insanların yoğun ilgi gösterdiği Hasan Dağı, Türkülere konu olan yüksekliği ile de dikkat çekmektedir.

Her ne kadar Türkiye’nin en büyük dağları sıralamasında liste başında yer almasa da, farklı sevdalara konu olması bu dağın adına Türkü yakılmasına neden olmuştur. Zirve tırmanışı yapmak isteyen dağcılar, sıklıkla Hasan Dağı’na ziyaret için gelmektedir.

Sultanhan

Adını aldığı Sultanhanı Kasabası sınırlarında bulunan tarihi yapı, Selçuklu dönemi eserlerinden biri olup 1278 yılında yaptırılmıştır. Mimari özellikleri ile Selçuklu uygarlığının izlerini bütünüyle yansıtan tarihi yapıya, Aksaray gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye ederiz.

Aziz Gregorius Kilisesi

En erken Hristiyanlık döneminden kalma kiliselerden biri olan tarihi yapı, yapıldığı yıllardan itibaren Ortodoks inanışının önemli merkezlerinden biri olmuştur. Aksaray şehir merkezinden 38 kilometre mesafede, Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

385 yılında yaptırılan kilisenin tarihi dokusu, özellikle tarihi yapılara ilgi duyan yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmektedir. İçerisinde farklı süslemelerin bulunduğu kilise, Selçuklu döneminde camiye çevrilerek çan kulesi minare olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Zinciriye Medresesi

1336 yılında yaptırılan tarihi medrese, Aksaray’daki önemli Osmanlı eserlerinden biridir. Geometrik ve bitkisel şekillerin süslediği medrese ne kadar Osmanlı döneminde yapılmış olsa da, Selçuklu mimarisinin izlerini taşımaktadır.

Osmanlı’nın son dönemlerinde hapishane olarak hizmet veren medrese, bir dönem müze olarak kullanılmış olsa da günümüzde sosyal ve kültürel etkinlik alanı olarak kullanılmaktadır.

Narlıgöl

Birkarbonat, sodyum ve kalsiyum açısından zengin olan suyuyla farklı hastalıklara faydalı olduğu bilinen Narlıgöl, Aksaray ilimizin doğal güzelliklerinden biridir.

Özellikle cilt ve romatizma hastalıklarına karşı faydalı olduğu bilinen suyu, tansiyon, nörolojik, kalp ve damar hastalıklarına karşı da tavsiye edilmektedir.

Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi’ne yakın bir konumda yer alan kaplıcalar, Aksaray’ın Yaprakhisar köyünde bulunmaktadır. Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kronik farklı rahatsızlıklara iyi gelmesi sebebiyle, bu kaplıcalar Türkiye genelinden her yıl binlerce insanın burayı ziyaret etmesine neden olmaktadır.

Karamanoğlu Mehmet Bey Camii

İlk yapım kitabesi tahribata uğraması sebebiyle hangi yıl yapıldığı bilinmeyen tarihi camii, Aksaray il merkezinde bulunmakta olup Aksaray Ulu Camii adıyla da anılmaktadır. Yapım yılına dair herhangi bir bilgi olmasa da, caminin Selçuklu döneminde yatırıldığına dair kesin bulgular vardır.

Kıble tarafında toplam 4 tane, kıbleye dik şekilde ise 3 tane olmak üzere toplam 12 ayak yer almaktadır. Taç kapısında bulunan bu ayaklar, caminin genel görünümüne ayrı bir güzellik katmaktadır. Selçuklu döneminin en güzel ahşap oymacılığının görüldüğü tarihi cami, el işçiliği süslemeleri ile de dikkat çekmektedir.

Çanlı Kilise

İçerisinden birçok mumya çıkarılan Çanlı Kilise, Akhisar köyünde bulunmaktadır. İl merkezinden 17 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi kilise, 10. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen yapılardan biridir. Kilise içerisinde Hz. İsa ve havarilerini tasvir eden çeşitli süslemeler bulunmaktadır.

Kilise içerisinde ve çevresinde mumyaların yanı sıra, tarihe ışık tutan yazılı belgeler, madeni küpeler ve farklı tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmıştır.

Yılanlı Kilise

Kilisenin en önemli özelliği, yunan hac planına uygun olarak yapılmış olmasıdır. Görkemli kemer süslemeleri ve kilise içerisinde yer alan Hristiyan inanışına ait önemli unsurların simgelediği tavan kabartmaları ile dikkat çeken Yılanlı kilise, Aksaray gezilecek yerler listesinde yerli ve yabancı turistler tarafından en fazla ilgi gören yerlerden biridir.

Kilise tavanında ve duvarlarında bulunan onlarca kabartma ve süsleme, buranın turistler tarafından ilgi görmesini sağlamaktadır.

Aksaray’da gezilecek yerler sadece bunlarla sınırlı olmayıp, şehirde gezip görebileceğiniz tarihi ve doğal birçok alan bulunmaktadır. Ancak en fazla ilgi gören yerleri, biz sitemizde sizlerle paylaştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu