Kripto Para Nedir Nasıl Kazanılır? 2023

Dünya genelinde teknolojinin gelişmesi ve internetin yoğun bir şekilde kullanılması nedeniyle Kripto paraların ortaya çıkmasına neden oldu. Kripto para avantajları nelerdir? Sorularını yatırımcı kişiler yoğun bir şekilde sormaktadırlar. Kripto par denilince, takas işlemlerinde kullanılan tamamen dijital şifrelenmiş, sanal para birimi olarak tanımlanır.

Kripto paralar günümüzde pek çok kişi tarafından duyulup, devlet başkanlarından ve büyük şirketlerin çok fazla ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kripto para takas işlemlerini doğru olacak güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılmaktadır. Kripto paraların avantajları şunlardır.

 • Herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir.
 • Ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmezler.
 • Hesabın dondurulması veya hesaba el konulması gibi bir durum asla olmaz.
 • Kripto para borsalarında alım ve satımı yapılmaktadır.

Kripto Para Neye Göre Artar Ve Azalır?

Kripto paraların ortaya çıkmasıyla yatırımcılar tarafından çok ilgi çekerek popüler bir hale geldi. Piyasaya ilk çıkan kripto para birimi Bitcoin olmaktadır. Daha sonraları başka kripto paralarda çıkmaya başladı. Bitcoinden sonra çıkan para birimlerine alt coinler olarak isimlendirildi. İlk defa kripto para yatırımcısı olacak kişiler Kripto para neye göre artar ve azalır? Araştırmasında bulunmaktadırlar.

Kripto paraların değeri, kripto para borsalarındaki arz ve talebe göre artış veya düşüş olmaktadır. Medya kripto paraların değerini olumlu veya olumsuz yönde etki altına alabilmektedir. Kripto paralarda kullanıcıların üzerinde belirsizlik, korku veya şüphe havası yaratarak satış baskısını ortaya çıkarabilir.

Bundan dolayı fiyatı azalır. Kripto paraların en yüksek değere ulaşması durumunda satış baskısı başlar ve fiyatı düşer. Kripto paralarda arzın azalması, büyük firmaların kripto paralara olan yatırımları sonucu fiyatta artış meydana gelir. Kısacası arz ve talep fiyatların artmasına veya düşmesine neden olur.

Kripto Para Nasıl Oynanır?

Kripto para sahibi olmak için iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi kripto para platformları üzerinden gerçek para birimleri ile satın almak. İkincisi ise kripto para kazanabileceğiniz kriptografik şifreler çözerek blok üretimi yani kripto para madenciliği yaparak ödül almak. 

Kripto para nasıl oynanır? Kripto para alım ve satım işlemleri piyasa da bulunan kripto para platformları üstünden yapılmaktadır. Kripto para fiyatı arz ve talebe bağlı olarak gerçekleşir. Kripto para değerleri küçük parçalar halinde alınabilir. Alım ve satım yapmak için sanal bir cüzdan yani bir kripto para adresinizin olması gerekir. Kripto para borsalarında alım ve satım yapabilirsiniz. Piyasada güvenli olan bir kripto para borsasını internet üzerinden indirip kayıt olarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Kripto Para Güvenilir mi?

Ödeme sistemleriyle ilgili en önemli problemlerin başında aynı para biriminin iki kere harcanma olasılığıdır. Bunu önleme amacıyla kullanılan geleneksel yöntem, yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasında aracı kurum bankalar olmaktadır. Fakat bu metot araya bütün sermayeyi kontrol altında tutabilen bir otoritenin olması demektir. Bu durum güvenli olmayı azaltır.

Ancak merkezi olmayan, diğer adıyla dağıtık olan bir ağda Bitcoin gibi işlemin gerçekleşmesi açısından sistem tarafından her parçanın onayını alması gerekir. Bu işlemler de genel olarak blockchain aracılığıyla yapılmaktadır. Bütün para transfer işlemleri alıcı ve göndericinin cüzdan adresleri ve gönderilecek oran bilgileri ile gerçekleşmektedir. Kripto para güvenilir mi sorusuna karşılık kripto paralar açısından en büyük risk hack’lenme veya saldırı olasılığı olmasıdır.

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para analizi nasıl yapılır sorusunda teknik analizi yapmak için kişinin matematikle arasının iyi olması gerekir. Formülleri okumak, grafikler çizmek matematik bilgisine dayanır. Grafik analizi, fiyatların geçmiş dönemlerini inceleme yaparak gelecek yönde fiyatların ne olacağı konusunda tahminlerde bulunur. Fakat grafik analizi yapmak, yalnızca fiyat hareketlerine bakılarak yapılan bir şey olamaz.

İndikatörler, temel analiz konuları ve formasyonları ilgilendiren alanlarda da bilgi sahibi olmayı öğretmiş olur. Teknik analiz, fiyatların teknik olarak seyrediliş şeklini anlatan haritalar olarak bilinir. Teknik analizler bazı araçların kullanılmasıyla yapılır. Bu araçlar indikatörler olmaktadır. İndikatörlerin vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda ortaya çıkan grafiğe formasyon denir. İndikatörler, geçmişteki dönemlerde ekonomi ve matematiği birleştirerek kendi adlarını vermişlerdir.

Kripto Para Al Sat Taktikleri

Kripto paralar son yıllarda çok popüler hale geldi. Birçok kişi kripto para alım ve satımı yaparak kazançlar elde etmeye başladılar. Fakta her yatırımın bir kazanma veya kaybetme riski olduğu gibi kripto paralarda da kazanma ve kaybetme bulunmaktadır. Aşağıda kripto para uzmanlarının ve yatırımcıların görüşleri doğrultusunda kripto para al sat taktikleri şunlardır.

 • Yatırım yapmak istediğiniz zaman yatırım oranını belirleyin
 • Dolar maliyet ortalamasını dikkate alın
 • Yapacağınız yatırımlarınızı çeşitlendirin
 • Kripto arbitraj tekniğini kullanmaya bakın
 • İşlem hacmini göz ardı etmeyin
 • Düşük fiyatları esas almayın
 • Kripto paralarda temel olan terim ve göstergeleri öğrenmeye bakın
 • Çevrenizdeki kişilerin ve sosyal medyanın yorumlarından uzak durun

Yeni Başlayacak Olanlar İçin Kripto Para Bilgilendirmesi

Son yıllarda çok popüler hale gelen kripto paralar, bir süre sessiz olarak geliştirilmesine rağmen birkaç yıldır devlet başkanları tarafından tutunda büyük yatırım firmalarına kadar herkesin ilgi alanına girmiş bulunuyor. Yeni başlayacak olanlar için kripto para bilgilendirmesi yapılarak herkesin kripto para konusunda bilgi sahibi olmasına imkan verilmiş olacaktır.

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji denen bilimi kullanmakta olan bir dijital sanal para birimidir. Kripto paralar merkezi olmayan bir sistemdir. Bir hükümete veya otoriteye bağlı değildir. Kripto paranın bir üretim sınırı bulunmaktadır. Kripto paraların bir merkezi olmadığı için güvenli olmaktadır. Kripto paralarda güvenlik blockchain adı verilen teknolojiye dayanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu