Adıma Bir Borç veya İcra Varmı Nasıl Öğrenebilirim? 2023

Eskiden e devlet hayatımızda yoktu. Dolayısıyla her işimizi devlet dairelerine bizzat kendimiz giderek çözebiliyorduk. En basit bir sorunun cevabını bile almak için sorunun muhatabı olan ilgili kuruma gitmek gerekiyordu. Bu insanlara çok zor geliyor, çoğu kişi sorunlarını erteliyordu.

İnternetin de gelişmesiyle ülkemiz de diğer ülkeler gibi çağ atladı. Artık tüm resmi evrakları ve sorularımızın cevaplarını e devletten bulabiliyoruz. Farklı konularda sorularımız da varsa Cimer gibi soru danışma hatlarına tek tıkla erişip sorumuza cevap gelmesini ekran önünde konforlu bir şekilde bekliyoruz.

Kişiler adlarına bir borç var mı yok mu ancak avukatları aracılığıyla adalet bakanlığına giderek ya da mahkeme var mı bunu öğrenmek için adliye saraylarına giderek öğreniyorlardı. Şimdi ise e devlet hayatımızda ve her sorunun cevabı tek tıkla ekranımızda.

E-Devlet Borç ve İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet kullanan biri iseniz bu sizin için çok kolay bir işlem. E devlete giriyorsunuz. 11 haneli TC kimlik numaranızı ve önceden kendi belirlemiş olduğunuz e devlet şifrenizi giriyorsunuz. Karşınıza çıkan arama motoruna borç ve icra sorgulama yazıyorsunuz.

O ekranda çıkan ilgili kısma tıklıyorsunuz o sizi borçlarınızın ve icra takiplerinizin olduğu ekrana götürüyor. Bu şekilde adınıza düzenlenmiş bir icra var mı yok mu öğreniyorsunuz. Eğer adınıza bir borç varsa onu e devletten artık görebilirsiniz.

Adıma Herhangi Bir Borç veya İcra Var ise Ne Yapmam Gerek?

Yapmanız gereken şey kendi adınıza bu icraları yürütecek bir avukat tutmanız olacaktır. Avukat tuttuğunuzda icra durdurma şansınız var mı yok mu onu araştırmasını istersiniz ve eğer durdurulabiliyorsa durdurursunuz.

Borcunuzu ödeme durumunuz yok ise borcu olanlara kredi veren bankalar ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer borcunuzu ödeme durumunuz var ise borçlarınızı kapatıp icranızı kendiniz de durdurabilirsiniz. Borç var ise de borcun alıcısı olan muhatapla görüşüp borcu revize etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Bilgim Dışında Adıma Borç veya İcra Var İtiraz Haklarım Nelerdir?

Bilginiz dışında az veya çok borcum var diyorsanız hemen en yakın adalet sarayına gidip kendinize barodan bir avukat talep edebilirsiniz. Bu avukatla her işleminizi yakından ilgilenerek yapabilirsiniz. İtiraz hakkınız vardır. Bu hakkı bir dilekçe yazarak kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu