Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma Kapatma 2023

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartları uygun, güvenli bir ödeme seçeneği sunar ve çevrimiçi alışveriş yapma işlemi çoğu web sitesinde genellikle aynıdır.

Ancak öncelikle kartınızın internet alışverişlerine açık olduğundan emin olmanız gerekir. Bu kılavuz, adım adım ödeme sürecini, güvenlik özelliklerini ve çevrimiçi alışverişlerde kredi kartı kullanmak istediğinizde ortaya çıkan diğer faktörleri ana hatlarıyla belirtir.

Web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol edin: Web sitesi URL’sinin “https:” harfleriyle başladığını ve genellikle sol üst köşede küçük bir asma kilit görüntüsünün olduğunu kontrol edin. Öğelerinizi seçin: Alışveriş yapmak için alışveriş sepetinize satın almak istediğiniz ürünleri ekleyin.

ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar

“Ödeme” ye gidin: Bu kısımda ödemeyi hangi yöntemle yapmak istediğiniz sorulacaktır. Banka kartı, kredi kartı, kapıda ödeme ya da banka havalesi seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Bilgilerinizi giriniz: Adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girin. Bazı işletmeler bir satın alma işlemini tamamlamak için sitede bir hesap oluşturmanızı ister. Bunu ilk satın alımınızı yaparken bir kullanıcı adı ve şifre girerek otomatik olarak yapabilirsiniz. Ödeme yönteminiz olarak kredi kartını seçin.

Kredi kartı bilgilerinizi verin: Kartın önündeki kart sahibi adını, 16 basamaklı kart numarasını, son kullanım tarihini ve arkada bulunan 3 basamaklı güvenlik kodunu girin. Ödemeyi doğrulayın.

Ödemenizi tamamlamak için “onayla” düğmesine basın. Ödeme onayı sayfasının yüklenmesini beklerken butona bir defadan fazla basmamaya dikkat edin, aksi takdirde kartınızdan iki kez ödeme alınabilir.

İnternet Alışverişinde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Visa ve Mastercard, kredi kartınızı kullanırken birtakım ek güvenlik katmanlarına sahiptir. Bu servislerden biri etkinse, cep telefonunuza gönderilen bir kerelik kod girmeniz gerekir. Ödeme onayının bir kopyasını saklayın. Çoğu online mağaza size kaydedebileceğiniz ve yazdırabileceğiniz bir makbuz gönderir. Bu ayrıntılar, siparişinizi izlemenize yardımcı olur ve kartınıza doğru tutarın tahsil edilmesini sağlar.

kredi kartı kaybettim bunu yapın

Kredi kartının bağlı bulunduğu bankalar, online alışveriş yaparken hesabınızı sahtekarlığa karşı korumak için bir dizi güvenlik önlemine sahiptir. Pek çok banka, şüpheli hesap etkinliği varsa sizinle iletişim kuracak 24 saat dolandırıcılık izleme hizmetleri sunar.

Sahtekarlık izleme hizmeti, hesabınızda yapılan bir işlemi doğrulayamıyorsa, hesabınızı geçici olarak engelleyebilir ve kredi kartınızın yetkisiz işlemlere karşı korunmasını sağlamak için daha fazla araştırma yapabilir. İnternetten alışveriş yapmak için kredi kartınızı her kullanışınızda bir defalık bir SMS kodu girmeniz gerekir.

Dikkate Alınacak Diğer İnternetten Ödeme Faktörleri Nelerdir?

İnternetten alışveriş yaparken ödeme deneyiminizi daha da güvenli hale getirmek için bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Kayıtlı kart bilgileri: Chrome, Firefox veya Safari gibi internet tarayıcıları sizden bilgilerinizi kaydetmenizi isteyebilir. Bu uygun olsa da, kart bilgilerinizin bu hesap ihlal edildiğinde tehlikeye girebilecek bir üçüncü taraf servis tarafından saklanacağı anlamına gelir.

Gizli mod: Bir satın alma işlemi yapmak için ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız, tarayıcının gizli modunu kullanın. Bu, bilgisayarın oturumunuz sırasında kişisel bilgilerinizi veya internet geçmişinizi kaydetmemesini sağlar.

Reddedilen ödemeler: Sebep ne olursa olsun, ödemeniz reddedilirse veya bir ödeme hatası mesajı çıkarsa, ödeme banka tarafından işleme alınmayacaktır. Ürünleriniz “alışveriş sepetinizde” kalabilir, böylece satın alma işlemini gelecekte tamamlayabilirsiniz.

finansbank kart aidat ücretleri

Para birimi dönüştürme ücretleri: Çoğu kredi kartı, bir yabancı satıcıdan alım yaptığınızda işlemin yüzde 2 ila 4’ü arasında komisyon uygular. Düzenli olarak uluslararası perakendecilerle internetten alışveriş yapıyorsanız, bu maliyetten tasarruf etmek için 0  yabancı işlem ücretli bir kart düşünebilirsiniz.

Bir kredi kartı size internette neredeyse istediğiniz her şeyi sağlayabilir. Ayrıca dolandırıcılık ve yetkisiz işlemlere karşı güvenlik sunar. Dolayısıyla, bu gerçekler ve ipuçları dikkate alınarak, istediğiniz zaman internetten kredi kartıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kartınızı İnternet Alışverişlerine Açma ve Kapatma

İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapmak konusundaki belki de en kolay şey kartınızı online alışverişe açtırmaktır. Kartınızı ilk teslim aldığınızda bankanızla iletişim kurarak kartınızı online işlemler için kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca kapatmak içinde aynı şeyi yapabilirsiniz.

Bankanız sözlü ya da yazılı onayınızı aldıktan sonra adınıza kayıtlı tüm kredi kartlarını internet alışverişine açma işlemini tamamlayacaktır. Ayrıca sonrasında bankanıza ait mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden kartınızla internette yapılabilecek harcama tutarını da düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu