Kredi Kartı Borç Sorgulama ve Limiti Öğrenme Bilgileri 2023

Kredi kartı kullanıcıları, kredi kartları üzerinden yaptıkları alışverişleri hesap kesim tarihlerinde tek seferde ya da aylık belirli taksitlerle ödemek zorundadırlar. Aslında bir nevi kredi kartları sizin cebinizdeki nakit paranız gibi olmaktadır.

Bu kartlar üzerinden yapacağınız harcamaları belirli dönemlerde ödemek zorundasınız. Bu dönemlerde ödeyebileceğiniz minimum tutarlara asgari tutar denilmektedir. Burada kart sahibi alışveriş yaparken alışveriş yaptığı yere borçlanmamaktadır. Banka sizin yerinize o borcu ödüyor ve siz bankaya borçlanıyorsunuz.

Sizde bankanızdan ya da bankalarınız dan almış olduğunuz ve kullandığınız kredi kartınız borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu konuda birçok kişinin araştırma yapması üzerine kredi kartı borcunun nasıl öğrenebilirsiniz ele alan yazımızı okuyabilirsiniz.

Hayatımızın her alanında yaygın olarak kullandığımız kredi kartlarımız birçok alanda işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Özellikle alışverişlerde kullandığınız kredi kartlarınız sizlere birçok kampanya ve çeşitli bonuslar vermektedir. Sizler için birbirinden farklı olan kredi kartlarınızın borçlarını nasıl sorgulayacağınızı anlatacağız.

Kredi Kartı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan almış olduğunuz ve alışverişlerde kullandığınız kredi kartlarınızın borçları hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu bilgi dâhilinde borçlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Kredi kartı borcu sorgulama işlemi neticesinde aylık ekonomik bütçenizi ayarlayabilirsiniz. Çünkü düzensiz harcamalarınız neticesinde ödeyemediğiniz kart borçlarınız sizin için büyük sorunlar oluşturabilmektedir.

Dünya gazetesinde en son çıkan habere göre dünya genelinde kredi kartı borçlu sayısında müthiş bir artış gözlemlenmiştir. Bu sebeple kredi kartınızın kullanımlarında kesinlikle çok iyi bir bütçe planlaması yapmanız gerekmektedir.

İşin bir diğer boyutu da zamanında ödeyemediğiniz kredi kartlarınızdaki borçlarınızdan dolayı birçok faize maruz kalacağınız gibi bankalar tarafından kara listeye de alınabilirsiniz.

Bankalar tarafından kredi sicil notu düşürülen kişilerin kredi çekme ya da yeni kredi kartı başvuruları kabul edilmeyebilmektedir. Bu sebeple ara ara kredi kartı borcu öğrenme yaparak ekonomik bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

Bonus Kredi Kartı Borcu Öğrenme Nasıl Yapılır?

 • Bonus kredi kartı borcunuzu birçok farklı yollardan öğrenebilmektesiniz.
 • Bankanızın telefon bankacılığı hizmetlerini kullanarak borcunuzu öğrenebilmektesiniz.
 • Yine internet bankacılığı üzerinden de Bonus kart borcunuzu rahatlıkla öğrenebilmektesiniz.
 • Banka müşterilerine kart borçlarını öğrenebilme adına birçok seçenek sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de SMS ile kart borcunuzu sorgulayabilmeniz olmaktadır.

World Kart Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

World kartınızın borcunu sorgulama işleminizi birkaç farklı yöntemle yapabilmektesiniz. Bankanız şubelerine giderek rahatlıkla kredi kartlarınıza olan borç durumunuz hakkında bilgi alabilmektesiniz. Yine World kredi kartı borcu öğrenme işleminizi internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve kısa mesaj yoluyla da rahatlıkla öğrenebilmektesiniz.

Axess Kredi Kartı Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akbank müşterileri Axess kredi kartları ile ilgili borç öğrenme gibi bilgileri birçok farklı yollardan yapabilmektedirler.

 • Bankanızın telefon bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz
 • Banka ATM’lerinden
 • Bankanız şubelerinden
 • İnternet bankacılığı ve mobil uygulamasından da kart borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Cardfinans Kredi Kartı Borcu Öğrenme

Eğer Finansbank müşterisi iseniz ve kredi kartını kullanıyorsanız borcunuzu çok kolay bir şekilde öğrenebilmektesiniz. Cardfinans kredi kartı borcu sorgulama banka şubeleri, internet bankacılığı mobil uygulama, banka ATM’leri ve telefon bankacılığı hizmetleri üzerinden kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Maximum Kredi Kartı Borcu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Maximum kart kullanıcıları kart borçlarını banka ATM’lerinden, banka şubelerinden, internet bankacılığı, mobil uygulaması ve telefon bankacılığı hizmetleri üzerinden kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankanın size vermiş olduğu limit tutarı kadar harcama yapabilirken, kredi kartı limit tutarları ise bankaların kendi aralarında değişiklik gösterebileceği gibi, ülkeden ülkeye de farklılık gösterebilmektedir.

Türkiye’de yani bizim ülkemizde ise kredi kartı limit işlemleri 2 türde oluşmaktadır. Bu 2 farklı türden ilki kart sahiplerine almış oldukları her bir kredi kartı için ayrı limit uygulaması olmaktadır.

Bu 2 farklı türden ikincisi ise, banka veya daha başka her tür kredi kartı alabileceği mali kuruluşların, kart sahibine tek bir kredi kartı limiti uygulaması yapması olmasıdır. 

Bu iki türden ikincisi bizim ülkemizde en çok uygulanan yöntemlerden olmaktadır. İkincisinde şahıslar tek bir bankadan birden fazla kredi kartı almış olsalar dahi yine sistem üzerinde tek bir noktadan borçlanmış gibi gözükmekteler.

Şimdi kredi kartı limit sorgulama nasıl yapılır kısmını anlatmaya gelelim. Öncelikle sizin limitiniz bankalar ya da diğer kredi veren kurumlar tarafından yapılan sizin gelir tespiti durumunuza göre belirlenmektedir.

Yine bankanın size ilk başta tanımış olduğu limit sizin ödeme durumunuza göre zamanla olumlu ya da olumsuz yönde değişiklik gösterebilmektedir.

Birçok kredi kartı kullanıcısı kart limitini farklı yollardan öğrenebilme imkanına sahiptir. Eğer sizde kredi kartı limitinizi öğrenmek istiyorsanız;

 • En yakın banka şubenize giderek görevli memurların yardımıyla
 • Banka ATM’leri aracılığıyla yine kartınızı takıp, şifrenizi girdiğinizde
 • Mobil bankacılık uygulamanız ya da internet bankacılığı ile öğrenebilmektesiniz.

Kredi kartı almak istediğinizde banka size verebileceği maksimum limiti bildirmektedir. Limit belirleme noktasında eğer siz bankanın vereceği limitten daha düşük bir limit istiyorsanız bunu bankaya bildirmeniz gerekecektir. Eğer siz bankanın vereceği limitten daha fazlasını istiyorsanız, sizin bu isteğinizi bankanız ödeme durumunuza göre zamanla gerçekleştirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu