Kazanç Sağlayan Tarım Yatırım Projeleri Nisan 2023

2023 yılı itibari ile tarım alanında yatırım yapacak olan çiftçilerin özellikle kazanç sağlayabilecekleri ve bu işi fırsata dönüştürebilecekleri bazı yatırım projeleri yer alır.

 • Özellikle bu değerlendirme yapılırken ülkenin belirli alanlarında yetiştiricilik faaliyetleri ön plana çıkar.
 • Türkiye’deki toprak bakımından elverişli olan her türlü alan proje kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Kişiye yaptığı yatırımın karşılığını verecek olan bir alan ve bir proje çok büyük getirileri sahip olmasını sağlayacaktır.

Kârlı Olacağı Düşünülen Tarım Alanı Yatırımları

Büyük bir emeğin ve bu büyük emek yanında kaliteli de bir fikrini yer alarak yıllarca sürebilecek olan bir iş alanı oluşturulmasını sağlamak yine kişinin elindedir.

 • Geleceğe yönelik olarak kişinin yüzde yüze yakın bir kar elde etmesi hayal değildir.
 • Yatırılan paranın hibe ve kredi imkanları ile devlet tarafından da desteklendiğini unutmamak gerekir.
 • Bu destekler ve hibe kredileri sayesinde daha verimli ve daha işlevli tarım sürecine giriş yapılabilir.

Tarım alanı sektörüne dair bir ön bilgisinin bulunması kişinin daha kaliteli bir şekilde işe başlamasını sağlayacaktır. İşe başlayan aldığında hangi sektöre dair bir üretim yapılacaksa o tarım alanında oluşabilecek herhangi bir risk durumunun da bilinmesi kişinin kârına olacaktır.

Bunun yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında üreteceği tarım alanı ürünü ile ilgili de nasıl bir yapılanma söz konusu ve ekonomik olarak bir getirisinin varlığı ne durumdadır; bunu da araştırması kişinin lehine olacaktır.

Elde edilen üründen elde edilecek miktarın fazlalığının yada miktarına ne olduğuna dair bir ön hazırlık yapılması ve elde edilen ürünün de dış hacim noktasında nerelere satış yapılabileceği ve tarzda ticari faaliyetler yürütülebilecek hakkında da bir bilgi sahibi olunmalıdır.

Ayrıca sitemizde KOSGEB Desteklenen Sektörler ve Girişimci Şartları başlıklı yazımızdan KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere ilişkin detayları da bulabilir.

Topraksız Tarım Nedir?

2023 yılında en çok dikkat çeken şey topraksız yatırım alanlarıdır. Toprağın ve belirli bir altyapının gerekmediği fakat kolaylıkla topraksız alanda işlem yapılabilecek işlere rağbet artmaktadır.

Özellikle toprak verimliliğinin düşük olduğu bir alanda yaşıyorsanız ve böyle bir alan imkanınız varsa değerlendirmeniz sizin için iyi olacaktır. Her toprak verimli olmayabilir fakat sizin sahibi olduğumuz arazi topraksız tarım ticareti ile kazançlı hale gelebilir.

 • Topraksız tarımda Perlit, Kaya yünü, Kokopit adı verilen bitki kökleri toprak yerine faydalanacak olan etmenlerdir.
 • Özellikle yurtdışında Hollanda ve İspanya gibi ülkelerde faydalanılmaktadır.
 • Topraksız tarım ile yeşil sahalarda kullanılan çimler ya da günlük hayatta faydalandığımız domates bile üretilebilmektedir.
 • Yine daha kolay yoldan kazanç sağlamanıza yardımcı olacak tarımsal alandaki yatırımlara ehliyeti sunmuş olduğu hibe desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Ön Sermayesiz Tarım Faaliyetleri

Ön sermaye bulunmadan da tarım alanlarına yatırımlarda bulunabilirsiniz. Bu da bahçe düzenlenmesi ya da tarım işleri ile uğraşmak gibi süreçler süreçleri kapsar.

Kişisel bahçeden elde edilebilecek sebze ve meyvelerde çokça günümüzde talep edilen organik gıda pazarlarında satışa sunulabilir. Bunun için büyük yatırımlara gerek yoktur ya da halihazırda bulunan selamınızıdaki çiçekleri de yine satışa sunabilirsiniz.

Tarım alanında sizleri rakiplerinin önüne çıkaracak ve daha kârlı hale getirecek seçeneklerden birisi de organik sera kurulumudur. Sera faaliyetleri ile uğraşıp ilgilenmek hoşuna giden kişilerin organik ürünleri yöneldiği bir dönemde daha aktif bir şekilde önem vermesi daha kar sağlayan bir süreç olacaktır. Tohum satışı da yapabilir kişi elde ettiği tohumları dikip meyvesini almak yerine tohumu başkalarına başkalarına satabilir.

Ülkemizde ismi yeni yeni duyulan fakat aktif bir şekilde pazar payının bulunduğu meyveleri yönelimde gerçekleştirilebilir. Bu meyvelerin bakımı, ekimi ve büyütümü yine ileriye dönük olarak kâr sağlayacaktır.

Kooperatif Kredisi Yapılandırma 2023

Ekonomik sorunlar sebebiyle almış olduğu tarım kredisinde ödemesinde sıkıntı çeken tarım ile uğraşan kişilere Ziraat Bankası borç yapılanma desteği vermektedir.

 • Tarım Kredi kooperatifi devlet destekli olarak borç yapılandırmasını önceden tohum kredisi kapsamında yapmaktaydı.
 • Borç yapılandırması sebebiyle kişiler borçlarını erteleyebilecek ya da borçlarını da yapılandırmaya gidebilecekler.

Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Süreci 2021

Burada önemli olan bu kapsama girip girmediğidir. Kredi kooperatifleri için yapılan borç yapılandırmasından faydalanmak isteyen kişiler:

 • Halihazırda var olan borçları dışında geçmiş borçlarının da bulunması ve bunda ödemekte zorluk çekiyor olmaları gerekir.
 • Düzenli olarak kredi borçlarını ödeyip bir noktadan sonra geçim sıkıntısı çekiyor olması gerekir yani geçmişe dönük borçlarında bir düzenin var olması şartı aranır.
 • Bankadan almış olduğu kredi ya da daha önceden bankalardan almış olduğu kredilere dair herhangi bir kredi borcundan kaynaklı kara listede bulunma durumu ya da şekil bozukluğunun bulunmuyor olması şartı aranmaktadır.

2023 Yılı Tarım Kredi Kooperatifi Borç Sorgulama

Tarım Kredi kooperatifi yapmış olduğunuz borcu sorgulamak istediğiniz de iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikli olarak alınan borcun yapıldığı kuruluşa giderek burada kalmış olan tutarı öğrenebilirsiniz ya da internet üzerinden de işlemlerinizi yapabilirsiniz;

 • İnternet üzerinden e-devlet giriş yaptıktan sonra arama kısmına bu anlamdaki bir borcumuzun bulunup bulunmadığına dair yazarak sorgulatma yapabilirsiniz.
 • e-devlet’e giriş yapabilmek için sadece TC no, bir de şifreyi ihtiyacınız vardır. TC no ve şifre ile rahatlıkla girerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması için Nereye Başvuru Yapılır?

Bu anlamda bu krediden ve bu borçlandırma yapılandırmasından faydalanmak isteyen tarım ve çiftçi olan kişiler; Ziraat Bankası’na başvuruda bulunabilirler. Ziraat Bankası’na borç yapılandırması anlamda başvuruda bulunan kişiye ait olan TC kimlik belgesi ve bir de neden böyle bir yapılandırmaya getirildiğine dair dilekçenin başvurusu gerekmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Şartları

Tarım alanında çalışan çiftçileri ve vatandaşlara destek olması amacıyla devlet eliyle gerçekleştirilen borç yapılandırması içeriği şöyledir:

 • Borçlu olunan miktar ne olursa olsun 5 taksitte denk gelecek şekilde bir yapılandırma yapılır.
 • Borçlu olunan kişinin ödeyeceği miktar 5 yıllık bir dönemi kapsayan tek seferde ödenen bir miktardır.
 • %3 oranında farklı bir faiz indiriminden yararlanabilir ve yapılandırma kapsamında yapılandırmanın aktif hale geldiği zamanın başlangıcındaki ilk taksit ödemeleri kişi tarafından yapılır. Sonraki ödemeler ertelenerek devam eder.
 • Bu kapsamda yenilenen faiz oranları ve tarımsal cari faiz dediğimiz miktar hazine müsteşarlığı aracılığı ile ödenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu