iPhone Telefon Sorunları Kesin Çözümler 2023

Akıllı telefon piyasasının en büyüklerinden biri belki de en büyüğü de olsan problemlerden kaçamıyorsun. Bazen telefonda virüs problemi bazen ekran şifresi unutmak gibi bir çok sorun karsımıza çıkmaktadır. Bizde sizler için iPhone telefon sorunlarının çözümlerini derledik.

İPhone Unutulan Tuş Kilidi Nasıl Açılır

Unutulan tuş kilitlerini yüksek ihtimal çoğumuzun yaşadık. Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimal ile iphone ekran kilit şifrenizi unuttunuz, birkaç defa denediniz şimdide telefonunuz belirli bir süre açılmayacağını söylüyor. Siz ne kadar denerseniz o süre o kadar uzuyor.

Eğer telefonunuzun kilidini unuttuysanız ve daha önce yedekleme yapmadıysanız tamirciye de gitseniz Apple Store’a da gitseniz içindeki bilgilere ulaşmanız mümkün değil. Yapabileceğiniz tek şey sıfırlamak.

İPhone Sıfırlama

İPhone’unuzu sıfırlamak için önünüzde 4 yöntem var.

 1. Telefonunuza hala erişimiziniz varsa. Ayarlar > Genel > Aktar veya Sıfırla’ya dokunun. Sizden gerek duyulursa parolanız veya Apple kimliği parolanızı girin. 
 2. Telefonunuza hala erişiminiz varsa veya telefonunuz daha önce iTunes ile eşlendiyse iTunes üzerinden telefonu yedekleyebilir ve “iPhone’u Geri Yükle”’yi tıklayarak sıfırlama işlemini yapabilirsiniz.
 3. Telefonunuzun şifresini unuttuysanız. ITunes uygulamasını indirin. Telefonunuzu şarj kablosuyla bilgisayara bağlayın ve telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu kurtarma moduna alın ITunes telefonunuzun kurtarma modunda olduğunu algıladığında size geri yükleme gerekip gerekmediğini sorar. İTunes ekranından “Tamam” ve “iPhone’u Geri Yükle”’yi tıklayın.
 4. Daha önce iCloud yedeklemesi yaptıysanız icloul.com adresinden iCloud’a giriş yapın. “iPhone’u Bul”u seçin ve “Sil” düğmesine tıklayın 

İPhone Batarya Sorunu

Telefonunuzun şarjı sürekli bitiyorsa. Orijinal veya değişmiş iPhone batarya sorunu yaşıyorsanız: 

 1. Eğer telefonunuz güncel değilse denemekte fayda var. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler bölümüne gidin.
 2. Cihazınızın şarjını %0 olana kadar kullanın. Ardından telefonunuzu şarja takın. Şarjı 0 olduktan sonra da en az bir saat şarjda bırakın. Lakin telefon sağlığınız için telefonunuzu sürekli tamamen dolu olarak şarjda bırakmayın. 
 3. Ayarlar > Gizlilik > Konum servislerinden gereksiz yere konum bilgilerinizi kullanan uygulamaları kaldırın. 
 4. Ayarlar > Ekran & Parlaklık Uyandırmak İçin Kaldır seçeneğini kapatın. 

Telefonunuzda hala ciddi bir şarj probleminiz varsa telefonunuzu daha çok zorlamadan yetkili bir servis ile görüşmenizi öneririz. Bu batarya sorunlarıyla karşılaşmamak içinde yapabileceğimiz bazı şeyler var. Telefonlarımızda lityum iyon piller kullanılıyor var ve bu piller belli sayıda döngü sonucunda (şarjın tamamen bitmesi bir döngü ediyor) eski performanslarına göre daha verimsiz çalışıyor.

 • Pili tamamen bitirmeyin veya tamamen doldurmayın. 
 • Pilinizi belli aralıklarında şarj edin. Telefonunuzun şarjı düşük bir değerde şarj olmaya başladığında yüksek voltaj kullanıyor. Aynı şekilde telefonunuz şarja devam etmek için yüksek voltaj kullanıyor. Buda bataryanıza zarar veriyor. 
 • Hızlı şarjda ihtiyacınız yoksa kullanmayın. Hızlı şarj yüksek voltaj ve ısı oluşturduğundan pile zarar veriyor. 
 • Kablosuz şarj bataryayı ısındırdığından dolayı kullanmamanızı öneriyoruz.

iPhone Bilgisayar’a Yedekleme 

İPhone’unuzu satmak, değiştirmek, sıfırlamak istiyor ama önce bilgisayara yedeklemeniz gerekiyorsa iTunes uygulamasını bilgisayarınıza indirin. Telefonunuzu şarj kablosu ile bilgisayara bağlayın iTunes telefonunuzu algıladığında çıkan ikona tıklayın. Şimdi yedekle tuşuna basın. 

iPhone Ekran Resmi Nasıl Alınır? 

Eğer tuşları kullanarak ekran görüntüsü almak istiyorsanız:

 1. Yan düğme ve ses açma tuşlarına aynı sırada basın. 
 2. Eğer telefonunuz eski bir iPhone’sa güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutup aynı anda bırakın. 
 3. Ayarlar > Erişebilirlik > Dokunma > Arkaya dokun > Çift dokunma Buradan telefonunuzun arkasına dokunarak ekran resmi alabilirsiniz. 

iPhone Bellek Nasıl Yükseltilir?

Özellikle eski nesil iPhone’larda depolama bir sorun. Bir servis ile çalışıp donanımsal olarak depolamayı arttırmak istemiyorsanız. 

 1.  Ayarlar > [adınız] > iCloud > Saklama Alanını Yönet’e veya iCloud Saklama Alanı’na gidin. Daha fazla saklama alanı satın alarak bu sorunu çözebilirsiniz.
 2. iTunes Store’da (telefonunuzun kullanılabilir hafızasından) yüksek boyutlu bir filmi kiralamaya çalışın. Yeterli yer olmadığı için kiralama gerçekleşmeyecek ama telefon o filmi kiralamak için var gücüyle yer açmaya çalışacak. 

iPhone Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Telefonlarımız kullanmamızla birlikte ilk günkü performansı aynıyla vermemekte. Bazen daha yavaş şarj olmakta bazen uygulamalarda açılma kapanma gibi sorunlar yaşanmakta bazen de telefon hızı genel olarak yavaşlamakta. İPhone telefonunuzu hızlandırmak için: 

 1. Widgetlardan ihtiyaç duymadıklarınızı kaldırın. 
 2. Tüm uygulamalara istedikleri tüm izinleri verirseniz telefonunuz yavaşlayacaktır. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile sekmesinden hangi uygulamanın arka planda çalışmaya devam edeceğini belirleyin.
 3. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri kısmından konumuzu kullanacak uygulamaları ne zaman kullanabileceklerini ayarlayın.
 4. Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı sekmesinden telefon hafızanızın ne kadar dolu olduğuna bakın. İPhone da ağır işlemler sırasında boş alanlar geçici bellek olarak kullanıyor. O nedenle toplam hafızanızın ,un boş olduğuna emin olun. 
 5. Ayarlar > Parolalar ve Hesaplar > Yeni Verileri Al kısmından eğer telefonunuza gelen mailler iş hayatınızın bir parçası değilse telefonunuzun sürekli mailleri kontrol ederek iş yükü oluşturması gereksiz. Otomatik Olarak değil de Her 15 dakikada bir seçeneğini seçin ve Anında İlet seçeneğini de pasif hale getirin. Mail hesabınıza girip yukarıdan aşağıya çektiğinizde mailler 15 dakika tekrarlanmadan mailler gelecektir 
 6. Belirli periyodlarla telefonunuzu yenileyin. Bellek veya işlemciyi kötü etkileyecek bazı yanlış ve hatalı işlemlerden kurtulmak için belirli periyotlarla telefonunuzu yeniden başlatın 
 7. Şimdi yapacağımız iki işlem görsel olarak telefonumuzu etkilese de özellikle eski ve yavaş çalışan iPhone telefonunuzun hızlanmasında fayda sağlayacak işlemler. Ayarlar > Erişebilirlik > Ekran ve Metin Puntosu > Saydamlığı Azalt diğer ayarımız Erişilebilirlik > Hareket Hareketi Azalt menüler arası geçişlerde oluşan yavaşça büyüyüp küçülme animasyonlarını kapatıyor.

iPhone Isınma Sorunu

Bilgisayarlarımız ile iPhone’larımız benzer şekilde çalışır ikisinde de CPU işlemcisi vardır. CPU işlemcisi fazla kullanıldığında telefon ısınmaya başlar. Bilgisayarlar buna karşın fan bulundursa da telefonlarımızda fan bulunmamaktadır. İPhone ısınma sorununun sebebi budur. Çözümler ise: 

 1. Kullanım sıklığını azaltmak ve telefonu zorlayıcı uygulamaları art arda kullanmamak.
 2. Özellikle telefonu tamamen çevreleyen ve kalın bir kılıf kullanıyorsak kılıfı telefonu kullandığımız sırada çıkarmak. 
 3. Arka planda çalışmakta olan uygulamaları kapatmak 
 4. Cihazı yeniden başlatmak.
 5. Eğer güncel değilse telefonunuzu güncellemek 

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala ciddi derece bir ısınma varsa sorun bataryadan kaynaklı olabilir. Yetkili bir servis ile görüşmenizi öneririz. 

iPhone IMEI Sorgulama

Sahte telefon üretimi yeni bir şey değil ve sahte telefon üreticileri fiyatları sebebiyle iPhone gibi devleri gözüne kestirmiş durumda. Özellikle ikinci el telefon alırken kafamızı kurcalayan bir soru “Acaba telefonum orijinal mi?”. Bunu öğrenmek için aklımızı gelen şey iPhone imei sorgulama.

 1. İlk başta sim kart yuvasından, (bazı cihazlar için) telefonun arkasından, Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına gelip aşağıya kaydırarak imei numaranızı öğrenin 
 2.  E-devlete giriş yapıp arama kısmına İmei sorgulama yazıp çıkan seçeneğe tıklayın. Gelen sayfadan imeinizi sorgulayabilirsiniz. 
 3. IMEI24 sayfasınıda imeinizi sorgulamak için kullanabilirsiniz. 

iPhone Özel Numara Açma Kapatma Nasıl Yapılır?

Arkadaşlarınızla dalga geçip eğlenmek, tanımadığınız biriyle konuşmak ve bu sırada da numaranızın gözükmemesini istiyorsanız özel numarayı kullanmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken:

 • Ayarlar > Telefon > Aramalar kısmına gelin oradan numaramı göster sekmesini kapatmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu