Telefonumda Virüs Olduğunu Nasıl Anlayabilirim 2023

Telefonumda virüs var ne yapmalıyım sorusuna en güzel cevap Telefonunuza güçlü bir antivirüs uygulaması indirmeniz yeterli olacaktır. Kaspersky, Norton, MalwareBytes ile Avast gibi şirketlerin yeni geliştirdiği cep telefonlarına ait etkili olan antivirüs yazılımları bulunmaktadır. İndirmiş olduğunuz yazılımla telefonunuzda tarama yaparak meydana gelen virüsleri temizlemiş olursunuz.

Diğer bir yöntem ise cep telefonuna mobil virüs arama programlarını indiremediğiniz durumlarda cihazda bulunan bütün kayıtları yedekleme yapıp bilgisayarınıza gönderin. Bu aktarma işleminden sonra burada anti virüs aramasını yapın ve zararlı olan yazılımları temizleyin. Daha sonra telefonunuza bir format atıp fabrika ayarlarına geri döndürün. Temizlemiş olduğunuz verileri geri yükleyin.

Telefonuma Virüs Bulaştı Herkese Mesaj Atıyor

Telefonuma virüs bulaştı herkese mesaj atıyor soruları oldukça fazla sorulmaktadır. Telefonlara bulaşan virüs nedeniyle akıllı telefonlar rehberde bulunan kişilere mesaj yollayabilmektedir. Bunu önlemek için telefona antivirüs programı yüklenerek telefon sorunları çözülmüş olur. Birçok güvenli olan antivirüs programları bulunmaktadır.

Virüs programı yüklendikten sonra tarama yaparak virüsleri kaldırmış olursunuz. Telefonunuza antivirüs programı yüklemesini yapamadığınız durumlarda telefonda bulunan bütün kayıtları yedekleme yapıp bilgisayara aktarın. Aktarma işleminden sonra tarama yaparak virüsü temizlemiş olursunuz. Daha sonra telefona format atıp fabrika ayarlarına dönün. Kendi verilerinizi geri yükleyin.

Telefonda Virüs Belirtileri Nelerdir?

Telefonda virüs belirtileri nelerdir? Alınan bütün önlemlere rağmen telefona yine virüs bulaşma ihtimali yüksek olur. Bu durumda telefona virüs bulaşması ile telefonda çok sık olarak pop-up ve reklamlar çıkmaya başlar. Cihazınız aşırı şekilde yavaşlama gösterir.

Verilerin kullanımı oldukça fazla olur. Bazı uygulamalar ise çökme yapar. Kendi kendine bazen widget yüklemeleri olur. Pil ömrü çok kısa olur. Batarya çok çabuk tükenir. Genel olarak virüs telefonun performansını düşürür. Diğer yandan bazı virüsler sizden habersiz telefonda bulunan kişilere mesaj atar. Başka cihazlara ise bilgi aktarımında bulunur.

Telefon Virüs Temizleme Teknikleri

Telefon virüs temizleme teknikleri ile telefonunuza girmiş olan virüslerden kolayca kurtulabilirsiniz. Virüs programlarından ziyade Android telefonlarına format atarak da virüs temizleme işleminden kurtulabilirsiniz. Format atma işlemi, genel olarak modemden kaynaklı virüsler ile gerçekleşir. Modemden kaynaklanan virüsler, virüs programlarının etkisini azaltmaktadır. Telefonunuza format atmadan önce telefonun şarjı % 50 üzerinde olması gerekir.

Formatı atmadan önce cep telefonun ses tuşlarından birine veya güç tuşuna bir süreliğine basılı tutun.

Daha sonra açılan bölgede Wipe Data/Factory Reset yazan alanda telefonun ses tuşlarından yardım alarak ilerleme yapın.

Güç tuşunun yardımıyla bahsettiğimiz seçeneği seçip daha sonra ses tuşları ile Yes seçeneği üzerine geliniz ve güç tuşu ile Yes seçeneğine dokununuz.

Bu işlemi yaptıktan sonra Reboot System Nov seçeneğine geliniz ve güç tuşu yardımıyla bu seçeneği seçin. Bu işlemlerden sonra telefonunuzu yeniden başlatıp bütün verilerin sıfırlanmasını sağlayın. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz, Akıllı Telefonlarda Yetersiz Bellek Sorunu Çözümü adlı yazımızı BURADAN okumanızı tavsiye ederiz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu