Güneş Yanıkları En Hızlı Nasıl Geçer? 2023

İnsanların ciltlerinde oluşan güneş yanığı, cilt çok fazla güneş ışığı gördüğü zaman bu durumda ortaya çıkan bölümün akut iltihaplanması olayıdır. Açık cilt rengi bulunan kişiler ve çocuklar güneş yanığı riskini taşırlar. Güneş yanıkları en hızlı nasıl geçer derseniz, güneş yanığının ortaya çıkması durumunda cildin yeterince soğutulması olacaktır.

Cilde soğuk uygulama yapılması durumunda acıyı hafifletir ve oluşacak iltihabı önler. Bunun yanında buz küpleri uygulamakta yani çok soğuk maddelerin uygulanması uygun olmaz. Soğuk kompres uygulaması en az yarım saat yaparak bölgede oluşan yanığın ağrısını keser. Soğuk suya batırılan bir havlu yeterli olacaktır. Bol miktarda su içmek gerekir. Sıvı tüketimi önemlidir.

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığının meydana gelmesi durumunda, cilt yeteri kadar soğutulması gerekir. Bunun için çok soğuk olan buz kütlesini kullanmayın. Soğuk bir suya havluyu batırıp yanmış kısma konulur. Güneş yanıklarına ne iyi gelir diye sormamız durumunda evlerde çok popüler hale gelen yanıklara uygulanan yoğurt sürülmesi olmaktadır. Fakat yoğurdun soğuk olması nedeniyle acıyı dindirir, ama iltihabı iyileştirme etkisi olmaz.

Papatya veya aloe vera içeriği bulunan ürünler iltihap yok edici özelliği olmasından dolayı yanık bölgesine sürülmesi durumunda iyileşmeyi hızlandırır. Güneş yanığı olan yerlere günde birkaç defa nemlendirici özelliği bulunan losyon ve jel kullanarak sıvı kaybını bir nebze önlemiş olursunuz. Bol miktarda su tüketmek çok etkili olur.

 • Nemli tutun
 • Serin tutun
 • Kabarcıklar ile oynamayın Ağrı kesici alın.
 • Soyulan cildi çok nazik bir şekilde tedavi edin.

Güneş Yanıkları İçin Kullanılması Gereken Kremler

Güneş yanıkları için kullanılması gereken kremler önerisi, cildin tipine göre ve yanığın derecesine göre farklı olmaktadır. Ortaya çıkan güneş yanıklarını cilt kendisini yenileme yaparak tedavi eder. Bundan dolayı, yanıklara iyi gelen kremler tedavi amaçlı olmaz, cildin kendini iyileştirme sürecine destek verir. Güneş yanıkların tedavisinde kullanılan kremler, cildin ihtiyacı olan nem dengesini geri kazanmasıdır.

Diğer yandan ortaya çıkan kaşıntı hissini hafifletip hassas olan dokulara çok fazla zarar verilmesini engeller. Aloe vera içeriği bulunan yüksek nemlendirici kremler ve güneş losyonu kullanarak güneş yanıkları için kullanılması gerekir. E vitamini ile aloe vera içeren alkolsüz bir nemlendirici, güneş yanığı ağrılı oluyorsa hidrokortizon kremler kullanılabilir.

Güneş Yanıkları Herhangi Bir İz Bırakır mı?

Güneş yanıkları iz bırakır mı? Cildin tipine göre herkesin güneşe karşı hassasiyeti farklı olmaktadır. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar cildimize etkileşim yaparak bronz tenler oluştururken diğer yandan güneş yanıkları da meydana gelmektedir. Cildi ferahlatan nemlendirici kremler birkaç gün kullanılması durumunda ortaya çıkan sorun kendiliğinden geçmektedir.

Fakat cilt rengi çok açık olan kişilerde ve çok güneşli ortamda kalan kişilerin ciltlerinde su toplaması gibi ikinci derece olan yanıklar iz bırakmadan uzun süre sonra iyileşmektedir. Genç yaşlarda çok uzun süre güneş ortamında kalan ve güneş yanığına maruz olanlar ileriki yaşlarında cilt kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Hassas cildi olan kişilerin güneş ışınlarına maruz kalmaları çillenme oranını artırmaktadır. Cilt üzerinde koyu renk lekelenmesi meydana gelir.

Güneş Yanıklarına Doğal Çözümler

Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalmak nedeniyle güneş yanıkları meydana gelmektedir. Güneş yanıklarına doğal çözümler olarak evde doğal yöntem kullanarak tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Güneşin cildinize verdiği hasar büyük değilse aşağıda belirttiğimiz yöntemler uygun olur.

 • Soğuk su uygulaması: Cildi soğuk su ile soğutmak olacaktır.
 • Soğuk Kompres: Ağrıyı ve ısıyı azaltmak için soğuk suyu havlu ile ıslatıp yanık yere koyun.
 • Nemlendirici: İçerisinde E vitamini bulunan ve alkol içermeyen nemlendirici kullanmak gerekir.
 • Aloe vera: Aloe vera güneş yanıklarına çok iyi gelmektedir. Kaktüs bitkisinin içerisindeki jel rahatsızlığı ortadan kaldırır.
 • Bal. Yanık merhemi olarak kullanılır.
 • Çay: Yeşill çay ve siyah çayın içerisine bir bez ıslatarak yanık yere uygulayın.

Güneş Lekelerine Kesin Çözümler

Güneş ışınlarının insanlar üzerinde yan etkileri oldukça fazladır. Bu yan etkiler genel olarak güneş yanığı ve lekeler olmaktadır. Bu güneş lekelerin kesin çözümleri şunlardır.

 • Lavanta Yağı: Lavanta yağı iltihap önleyici ve iyileştirici özelliği bulunmasından dolayı, güneş yanıklarını hızlı bir şekilde iyileştirir.
 • Aloe vera: Aloe vera çok güçlü olan iyileştirici özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan amino asit sayesinde cildin hücreleri yenilenir.
 • Nergiz: Nergiz iltihap önleyici özelliğe sahip bir bitkidir.
 • Karbonat: Karbonat yanıklar için yatıştırıcı özelliği bulunan bir maddedir.
 • Yoğurt: Yanıklara direkt olarak yoğurdu sürün ve 15 dakika kadar bekletin.
 • Kavun: Kavunun posası iltihabı yatıştırmak için en ideal bir besindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu