Giyim Mağazası Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı 2023

Birçok insanın en büyük hayali insanın kendi işyerini açmasıdır. Kimselere bağımlı kalmadan insanın kendi işini yapması her zaman için son derece önemlidir. Lakin iş kurmanın da kendi içinde maliyetleri vardır.. Yapılacak olan işe göre de maliyetler değişir.

Bu yazıda sizlere giyim mağazası açma konusunda kafalarda soru işareti kalmayacak bir biçimde bilgiler verilecektir. Bilindiği gibi insanların en temel gereksinimleri arasında giyinme olgusu vardır. Giyim mağazaları da bu temel gereksinime yanıt veren işyerleridir.

Giyim Mağazası Açmak Mantıklı ve Karlı mıdır?

Adım adım giderek giyim mağazası açmak için önce işin mantıklı ve de karlı mı olduğu sorusunun yanıtını vermek gerekir. Her işin olduğu gibi bu işinde belli bir fiyatı vardır. En önemli hususlardan birisi toptan ürün almak konusunda bilgili olmaktır. Aynı zamanda burada işin püf noktası kişinin kendi bütçesinin bu işi yapıp yapamayacağının yeterli olup olmayacağı ile doğrudan alakalıdır.

Doğru zamanda, doğru yerde düşük kar marjları ile hedef kitlesine uygun, kaliteli giysiler ile açılan temiz ve belli bir tarzı olan giyim mağazaları her zaman için mantıklı ve karlı bir yatırımdır. Belli bir tarzı olan mağazaların açılması giyim gereksinimi olan tüm insanlara hitap etmesi kaçınılmaz olan bir durumdur.

Giyim Mağazası Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Giyim mağazası açma pahalı olan bir iştir. Üstelik fiyatlarıda son derece değişkendir. Butik tarzda bir mağaza da açılabilir. Geniş kapsamlı bir mağaza da. Ayrıca ünlü bir giyim markasının bayilik alma işlemi yapıldığı zaman rakam doğal olarak çok daha yükselir.

Ortalama olarak giyim mağazası açılması için 75 bin Türk Lirası ile başlar. 300 bin hatta 400 bin Türk Lirasına kadar çıkabilir. Aylık kazanç ise kar marjına ve toplam satışlara göre değişir. Ortalama olarak başlangıçta 30 bin TL civarında olacaktır.

Giyim Mağazası Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Giyim mağazası açmak için yapılması gereken şey giyim mağazasının olunduğu yerde olan belediyenin ruhsat veren bölümüne gidilmesidir. Hiçbir işyeri belediyeden izin almaksızın açılamaz.

Giyim Mağazası Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Giyim mağazası açma için gerekli olan belge ve evraklar şu şekildedir:

 • Meslek odası kayıt belgeleri
 • Kira kontratı veya işyeri bireyin şahsına aitse tapu fotokopisi
 • Faaliyet belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Vergi levhası
 • 4 adet vesikalık olan fotoğraf
 • Sicil sabıka kaydı
 • Adli sicil kaydı
 • Ruhsat başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • SGK giriş kayıtları
 • İkametgah kaydı

Yukarıda yer alan evraklar belediyelere göre farklılık arz edebilir. Bu son derece normal olan bir durumdur. En güncel ve doğru olan bilgi başvuru yapılan belediyeden öğrenilir. Tabi ki bu işler yapılırken ilgili kurumlara ve belediyeye ödenen paralar da mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu