En Güzel Makyaj Yapma Teknikleri 2023

Başlıca güzellik sırları için doğru makyaj kavramı herkes için farklı şeyleri ifade edebilir. Doğru makyaj kendi yüz tonunuza, göz şeklinize, cildinizin yağlılık kuruluk oranına göre değişebilmektedir. 2023 yılında yeni moda yukarı doğru kalkık bir yüz ve yukarı doğru çekik gözüken gözler.

Bu yüzden kontürle yüzünüzü yukarı doğru çekecek teknikleri kullanmak. Elmacık kemiklerinizin alt kısmından yukarı doğru çapraz şekilde saç diplerinize bir kontür çekmeniz yüzünüzü daha ince ve çekik gösterecektir. Ayrıyeten bunu göz makyajıyla da destekleyebilirsiniz. Gözlerinize yukarı doğru çekik bir eyeliner çekmeniz ince bir yüze kavuşmanıza yardımcı olacaktır. 

Bunlar dışında yeni makyaja başlayacaklar için önce zor makyajları değil kolay ve sade makyajlar yaparak elinizi alıştırabilirsiniz. Genelde makyaja yeni başlayacakların yaşları küçükte olduğunu varsayarak kendinize fondöten gibi ağır ürünler yerine kapatıcı, allık, rimel ve ruj olarak makyaja başlayabilirsiniz. Büyüdükçe ve el alışkanlığı kazandıkça kendinize en uygun makyajı bulabilirsiniz.

Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler sürülecek ürünlerin sırasıdır. Öncelikle cildinizi nemlendiren bir krem veya baz sürdükten sonra fondöten, kapatıcı sürülebilir. Ama altına bir şey sürmeden uygulanırsa yağlı bir cilt ise belki sorun teşkil etmeyebilir lakin kuruysa pütür pütür görünecektir. Göz makyajınızı cilt makyajınızdan önce yaparsanız gözünüze far süreceksiniz dökülen tozların fondöten üzerinde kalmamasını sağlar.

Makyajdaki bir diğer sıkıntı yaşanılan şey eyeliner sürmek. Eyeliner sürmek doğru teknikler kullanıldığında kolaylıkla yapılacak bir makyaj. Eyelinerı kolayca çekebilmek için en kolay yol olan bant çekme tekniğini deneyebilirsiniz. Gözünüzün alt kısmından üst kısmına doğru bant çekerseniz çekeceğiniz kuyruk dümdüz olacaktır. Kuyruktan sonra gözünüzün yarısından itibaren dipliner çekebilirsiniz. 

Ruj sürmeden önce ise krem veya lipbalm sürebilirsiniz. Böylece dudaklarınız yumuşayacak ve rujunuz daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Tüm bunlar dışında makyaj yaparken kendi yüzünüze en uygun makyajı birçok teknik ve farklı makyaj görünümleri deneyerek bulabilirsiniz. Örneğin; şimdiki yeni dönemde gözün en iç kısmına kadar olan eyelinerlardan daha çok yarım eyelinerler daha modern görünüyor. Siz de bu makyaj tekniklerini deneyebilirsiniz.

Eğer küçük gözlere sahipseniz eyelinerı daha yukarı doğru çekerek göz içinize de beyaz kalem sürebilirsiniz. Böylece gözleriniz yukarı doğru çıkacak ve büyük duracaktır. Ya da tam tersi büyük gözlere sahipseniz. Daha kalın eyeliner ve göz içine siyah göz kalemi tercih edebilir, gözlerinizi oranlayabilirsiniz.

Makyaj Yapmak Cilde Zarar Mı?

Cilde zarar veren makyaj değil kullanılan makyaj malzemeleridir. Bu yüzden ucuzluk adı altında satılan markasız makyaj malzemelerinizi güvenerek yüzünüze sürmemelisiniz. Özellikle fondöten gibi cildinizle uzun süre temas edecek ürünleri seçerken daha da seçici olmalısınız. Eğer bilinmedik ürünler cilde sürülmezse makyaj cilde zarar vermemektedir. Bunun dışında kullanacağınız ürünleri öncelikle boynunuzda deneyebilirsiniz. Böylece cildinizde farklı bir etki yaratıp yaratmadığını anlayabilirsiniz.

Makyaj Yapmak Cildi Yaşlandırır Mı?

Makyaj yapmak cildi yaşlandırabilir. Bunun nedeni yüze sürülen ürünlerin düzgün biçimde temizlenmemesidir. Cildinize sürdüğünüz ürünleri gece uyumadan önce yüzünüze süreceğiniz yüz temizleme ürünleri ile güzelce temizlerseniz cildinize bir zararı dokunmaz.

Makyaj ile Yüz Kusurları Nasıl Giderilir?

Makyaj ile yüz kusurları kullanılacak düzgün ürünlerle giderilebilir. Yüz kusuru olarak sayılan en önemli cilt problemlerinden biri olan sivilcelerin görünümünü yok etmek için satılan, içerisinde yeşil renkte bir ürünün bulunduğu makyaj ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu yeşil renkte olan ürünü sivilceniz üzerine sürdükten sonra üzerine kapatıcı sürdüğünüzde sivilcenin kırmızı görünümü kaybolacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu