Dondurmacı Açma Maliyeti, İşlemleri, Fiyatları ve Kazancı 2023

Dondurmacı açma maliyeti 40.000 ile 70.000 arasındadır. Bu maliyet açacağınız yere göre de değişmektedir. Bu maliyet, dükkanı açacağınız yere göre değişmektedir. İşlemler ise belediyeden izin aldıktan sonra bir bayilik ile anlaşarak dondurma teminini sağlamak dışında işçilerin ve gerekli malzemelerin temininden oluşmaktadır.

Kazancı ise sizin dükkanı açtığınız yere ve dükkanı yönetişinize göre ve de çalışanlara vereceğiniz maaşa kadar değişkenlik göstermektedir. Dondurmacı açmanın mantıklı olup olmadığıyla alakalı tüm bilgiler ve aylık kazancı hakkındaki bilgileri ise yazının devamında belirttik.

Dondurmacı Açmak Mantıklı ve Karlı Mıdır? 

Dondurmacı açmak işletmeyi döndürebildiğiniz takdirde mantıklı bir karar olabilmektedir. Dondurmacı açmak diğer açacağınız dükkanlara göre daha az maliyet gerektirir. Bu yüzden işletemediğiniz takdirde daha az borçla işin içerisinden sıyrılabilirsiniz. Ayrıca eğer ilk defa bir dükkan kuracaksanız dondurmacı dükkanı açmak mantıklı bir karar olabilir.

Kar ise, eğer işlek bir yerde dükkan açacaksanız daha çok müşteri çekeceğinizden ötürü daha fazla olacaktır. İşten elde edeceğiniz para miktarı açtığınız yere göre ve elde ettiğiniz dondurmaya göre değişkenlik göstermektedir.

Dondurmacı Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Dondurmacı dükkanı açmak için size gereken para açmak istediğiniz yere göre değişmektedir. Buraya ödeyeceğiniz depozito parası ve ödeyeceğiniz kira miktarı da önemlidir. Bunun ardından gerekli olan para yukarıda da belirttiğimiz üzere ortalama olarak 40.000 TL ile 70.000 TL arasındadır. Bu para dediğimiz gibi dükkana göre değişir.

Dükkanı tuttuktan sonra dondurmayı temin edeceğiniz bir yere ihtiyaç duyacaksınız. Burayla anlaşacağınız para da önemlidir. Aylık kazancı ise eğer işlek bir yerdeyse daha yüksek bir meblağdır. Dondurma genellikle yazın tercih edildiği için dondurmacı açacağınız yer sahil kenarında veya yazlık yerlerde olabilir. Bu sayede gezen insanlar sizden dondurma alacaktır.

Dondurmacı Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Dondurmacı açmak için gidip belediyeye bunu tebliğ etmek gerekir. Buradan gerekli olan belgeler alındıktan sonra dükkanınız yasal olacaktır. Ayrıca bazı dondurmacılar sahil kenarlarındaki kafelerin içerisinde olmakla beraber sizin ayrı olarak bunu açmak için siz de cafelerle anlaşma yapabilirsiniz.

Böylece siz daha işlek bir yerde bir cafeye bağlı olarak işinizi yapabilirsiniz ve onlarda sizden kar elde edebilir. Eğer böyle bir şey yapacaksanız cafeye de para ödemeniz gerekmektedir. Ama bu size belirli bir yere bağlı olma ve de geçici olarak bu işi yapabilme imkanı sağlayacaktır.

Dondurmacı Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Dondurmacı açmak için gerekli olan belgeler T.C kimlik belgesi, eğer yeni bir dükkan açtıysanız oranın tapusu, iki adet fotoğraf, iş yerinizin nerede ve nasıl olduğuna dair bir kroki, vergi levhası ve iş yerinin güvenliğine dair gerekli olan tüm belgeler istenebilmektedir. Bu evrakları belediyeden de sözlü olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu belgeler açılacak olan dükkana göre de değişebilir.

Dondurmacı Dükkanında Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Dondurmacı dükkanında olması gereken malzemeler başta bir dondurma firmasıyla anlaştıktan sonra dondurmanın satışını yapabileceğiniz bir tezgaha ihtiyacınız olacak. Daha sonra dondurma için külah, sos, peçete gibi yan malzemeler gerekli olacak. Eğer bir kafeye bağlıysanız sizin sadece dondurma tezgahınızla işiniz olacak fakat dükkan açacaksanız yapmanız gereken şeyler daha fazla olacaktır.

Eğer dükkan açıyorsanız burada tek çalışmıyorsanız işçi için gerekli olan malzemelerin karşılanması gerekir. Bunun dışında dükkanın içinde gerekli olan malzemeler olacaktır. Bunlar daha küçük araç gereçler olsada önemli olan malzemelerdir. Bunlar temizlik malzemeleri ve dükkanın diğer gelir giderleriyle alakalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu