Hayata Bir Mola: Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası Sakarya ilinin Sapanca ilçesi sınırlarında bulunan yüz ölçümü oldukça geniş bir yayladır.

Soğucak Yaylası, rakımı 1100 metre olduğundan olduka yüksek rakımlı yaylalardan biridir. Çevresinde çeşitli mağara, akarsu ve endemik bitkiler bulunmaktadır. Bu sebeple de Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka kendisine yer bulmaktadır. Sapanca’ya 17 kilometre mesafede bulunmaktadır. Yakınlığı sebebiyle turistler dışında yerli halkın da boş zamanlarında vakit geçirmek için tercih ettiği alanlardan biridir. Soğucak Yaylası Sakarya’da ve civar illerde sahip olduğu meşhurluğa son yıllarda Türkiye genelinde popülerite eklemiştir.

Soğucak Yaylası’nda Neler Yapılır?

Soğucak Yaylası, lokasyonu sebebiyle kolay ulaşılabilir bir yayladır. Bunun yanı sıra yayla temiz ve huzurlu havasıyla gidip gören kişilerde mutlaka iz bırakmaktadır. Genel manada turistik geziler için haftasonları dışında pek sık tercih edilmemektedir. Bu sebeple sakinliği sebebiyle de yerel halk tarafından sevilmektedir.

Soğucak Yaylası’nda yürüyüş yapabileceğiniz geniş bir yürüyüş alanı bulunmaktadır. Bu alanda ormanın içinde adeta doğayla iç içe saatlerce güvenli şekilde yürüyüş yapabilirsiniz. Soğucak Yaylası yüksek ağaçlarla dolu olduğundan gündüz ağaçların kendi kendine oluşturduğu muhteşem manzarı izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Gece ile şehrin bütün kalabalığından ve ışıklarından uzak şekilde berrak gök yüzünde yıldızları ve ayı izleyebilirsiniz. Yaz aylarında bile serinletecek kadar esen rüzgar sayesinde bütün stresinizi akıtabilmeniz mümkündür.

Soğucak Yaylası’nda Kamp Yapmak

Soğucak Yaylası’nda kamp yapmak oldukça güvenlidir. Gece konaklamak için yalnızca çadıra sahip olmanız yeterlidir. Ormanın içinde kamp alanları mevcuttur. Güvenlik sebebiyle bu kamp alanlarında kamp kurmanız faydalı olacaktır. Ancak bu alanlar dışında kendi belirlediğiniz yerde de kamp kurabilirsiniz.

Kamp alanında ateş yakmak serbesttir. Ateşi yüksek tutmanız civarda bulunan hayvanların sizin için tehlike oluşturmasını engellemektedir. Hayvanlar yüksek ateşe yaklaşmayacağından gecenizi maksimum seviyede güvenle geçirebilirsiniz. Ateşi civardan bulduğunuz odunlar ile yakabilirsiniz.

Daha önce yakılmış odunları trcih etmeniz ateşinizin daha uzun süre yanmasını sağlayacaktır. Kamp dışında konaklamanız için alan bulunmamaktadır. Soğucak Yaylası’nda yapılanma yasak olduğundan kalmak istediğiniz takdirde yakınında bulunan otellere gitmeniz gerekmektedir. Kamp alanlarında alışveriş yapabileceğiniz alanlar bulunmamaktadır. Bu sebeple kamp alanlarına ulaşmadan alışveriş ile alakalı ihtiyaçlarını gidermeniz gerekmektedir.

Soğucak Yayla Şenlikleri

Her sene Temmuz ayının ikinci haftasında yerel ve çevre halkının katılımıyla adeta panayır havasında şenlikler yapılmaktadır. Yüksek katılım sayesinde oldukça eğlenceli geçen şenlikler yoğun ilgi sebebiyle her sene tekrar etmektedir.

Şenlikler bir gün sürmektedir ancak henüz şenlik başlamadan bir hafta 10 gün kadar önce yayla dolmaktadır. Yayla şenlikleri kapsamında at ve bisiklet yarışları, karakuşak güreş müsabakaları, halk konserleri ve folklor gösterileri düzenlenmektedir. Halk konserlerine sanatçılar tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.

Off Road Yarışları

Her sene Soğucak Yaylası’nın engebeli koşullarının avantaja dönüştürüldüğü off road yarışları düzenlenmektedir. Soğucak Yaylası Off road yarışları için yaylada düzenlenmiş bir parkur bulunmaktadır. Her sene 4×4 severlerin katılım gösterebileceği yarışları seyirci olarak izlemek de mümkündür. Zaten engebeli olan coğrafya off road yarışlarının maksimum seviyede zevkle geçebilmesi adına yeniden düzenlenmiştir. Bu yarışlar istisnasız olarak her sene düzenlenmektedir. Yarışlara katılım herkes tarafından yapılabilmektedir ve ücretsizdir.

Soğucak Yaylası’na Nasıl Gidilir?

TEM otoyolunu kullanarak İstanbul üzerinden 100 kilometrelik bir yolun ardından Sapanca’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Peki, Soğucak Yaylası’na nasıl gidilir? Sapanca’ya ulaşmanızın ardından gişelerden geçerek Sapanca meydanına gelmeniz gerekmektedir. Sapanca Meydan’a ulaştığınızda meydanda İstanbul Dere tabelası karşınıza çıkacaktır.

Tabeladan sağa dönerek ve bu tabelaları ilerleyerek yola devam etmeniz gerekmektedir. Sağa dönüşünüzden yaklaşık 5 kilometre sonra Yayla tabelası karşınıza çıkacaktır. Tabeladan sonra dümdüz ilerleyerek Soğucak Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu