Ankara’da Gezilecek Yerler 2023: Doğa, Kültür ve Müzeler

Türkiye’nin kalbi Ankara gezilecek yerler açısından da, son derece ilgi çekici alanlara sahiptir. Ülkemizin başkenti olan, siyasi akışın yoğun olduğu şehirde, günün stres ve yorgunluğunu atmanızı sağlayacak birçok yer bulunmaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği

Türk tarımı için önemli denemelerin yapıldığı orman çiftliği, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu talimat üzerine alınan bir arazinin üzerine kurulmuştur. Atatürk’ün sağlığında yeni eklemeler yaptırdığı çiftlik, günümüzde de Ankara ve ülkemiz için önemli bir konuma sahiptir.

Camlı Köşk

1935 yılında yaptırılan Camlı Köşk, Atatürk tarafından kız kardeşi için yaptırılmıştır. Atatürk’ün vefatından sonra yabancı devlet erkânının ağırlanması için kullanılan Camlı Köşk, Ankara gezilecek yerler arasında belirli bir kısmı sivil ziyaretlere de açık olan bir yerdir.

Kızılay Meydanı

Sosyal yaşamın yoğun olduğu ve oldukça kalabalık olan meydan, Ankara gezi rehberi listenizde yer verebileceğiniz lokasyonlardan biridir. Özellikle sosyal aktiviteleri önemsiyorsanız, Kızılay Meydanı sizin için ideal bir seçim olacaktır.

Karacabey Camii

Önemli ölçüde orijinal dokusuyla günümüze kadar gelen camii, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Halen ibadet için aktif hizmet veren Karacabey Camii, Osmanlı dönemi eserlerinden biri olup 1427 senesinde yaptırılmıştır.

Ankara Kalesi

Başkentte bulunan simge kalelerden biridir. Hangi dönem yaptırıldığı bilinmemekle birlikte, Hititlerin yaptırdığı tahmin edilmektedir. Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı zamanında da aktif olarak kullanılan kale, Ankara’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz önemli tarihi yapılar arasındadır.

Anıtkabir

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir, resmi anma etkinliklerinin yanı sıra her gün sivil ziyaretlerin yapılabildiği yerler arasındadır. Ankara ile özdeşleşen Anıtkabir, yabancı devlet adamlarının da Türkiye’ye geldiklerinde ziyaret etmek istedikleri yerlerden biridir.

Kuğulu Park

Türkiye’nin en büyük parklarına sahip olan Ankara’da ilgi gören parklardan biri de, Kuğulu parktır. İnsanların bedenlerini ve ruhlarını dinlendirmek ve yoğun kalabalıktan kaçarak huzur bulmak için geldikleri Kuğulu Park, içerisindeki sosyal alanlarıyla da dikkat çekmektedir.

Suluhan Camii

Beypazarı ilçe sınırlarındaki Suluhan Camii, 17. Yüzyılda yaptırılmıştır. Sıra dışı mimarisi ve iç süslemeleriyle dikkat çeken camii, tarihi yapı meraklılarının Ankara gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Hacı Bayram Camii

1427 yılında inşa edilen camii, Ulus meydanına yakın bir yerde bulunmaktadır. Siyasetçilerin sıklıkla Cuma namazı kılmak için geldiği Hacı Bayram Camii, aynı zamanda ünlü isimlerin cenaze namazlarının da kılındığı yerlerden biridir.

Nallıhan Kuş Cenneti

170’in üzerinde farklı kuş türüne ev sahipliği yapan kuş cenneti, kuş gözlem noktaları ve kuluçka merkezlerinin yer aldığı doğal güzelliklerden biridir. Doğa fotoğrafçılığına merakınız varsa, Nallıhan Kuş Cennetini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Gordion Antik Kenti

Ankara merkezinden 94 km uzaklıktaki antik kent, Frigyalıların başkenti olarak kullanılmıştır. Antik şehir içerisinde yapılan resmi kazılar sonrasında, önemli tarihi eserler bulunarak Ankara müzelerinde sergilenmeye başlanmıştır.

Elmadağ Kayak Merkezi

Kış aylarında Ankara’da bulunanların eğlence merkezlerinden biri olan kayak merkezi, ülkemizin kış turizm açısından önemli yerlerinden biridir. Ankara merkezden 18 km mesafedeki Elmadağ Kayak Merkezi, adını aldığı Elmadağ ilçesindedir.

Ulus Gençlik Parkı

Ankara’nın en ünlü parklarında biri olan Ulus parkı, Ulus ilçesindedir. Cumhuriyet kurulduktan hemen sonra çok fazla bataklık olan bir alanın kurutularak yapıldığı Ulus Gençlik Parkı içerisinde, farklı sosyal alanlar bulunmaktadır.

Kocatepe Camii

Kocatepe caminin yapımına 1967 senesinde başlanmış olsa da, siyasi engeller yüzünden ancak 1987 senesinde tamamlanmıştır. Ankara’nın en büyük camileri arasında yer alan Kocatepe, siyasetçilerin namaz kılmak için tercih ettiği yerlerden biridir.

Cumhuriyet Müzesi

CHP genel merkezi için yapılan Cumhuriyet Müzesi, Atatürk’ün talimatı ile 1923 senesinde yaptırılmıştır. Bir süre CHP genel merkezi olarak kullanıldıktan sonra, 36 yıl meclis olarak kullanılmıştır.

Etnografya Müzesi

1930 senesinde inşa edilen müze, 6 yıllık çalışmanın eseridir. Mustafa Kemal Atatürk için Anıtkabir yapılana kadar, mezarı burada bulunmaktaydı. Bu yüzden Ankara gezilecek yerler listesinde, başkente gelenlerin yer verdiği yapılardan biri olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu