Uygun Fiyatlı Güvenilir Kaçak Telefon Nasıl Alınır? 2023

Günümüzde Hemen hemen herkes ucuz yoldan cep telefonu almak için araştırmalar içerisine girmiş vaziyettedir. Bilmeden çalıntı bir telefon satın alırsanız, suçtan sorumlu tutulmazsınız. Ancak bu durum hayatı birçok yönden zorlaştırabilir. Kullanılmış bir telefon satın almak harika bir karardır. Daha uygun maliyetlidir, dış mekan için uygundur ve hala keyfini çıkarabileceğiniz (biraz) daha yeni gadget’lara erişmenizi sağlar.

Ancak, kullanılmış bir telefon satın almak, her zaman iyi sonuçlara neden olmaz. İnternette giderek daha fazla çevrimiçi pazar yerinin ortaya çıkmasıyla, şüphelenmeyen alıcıları kandırmaya çalışan çok sayıda satıcı var. En yaygın dolandırıcılıklardan biri çalıntı telefon satmaktır. Şirketinizin çalışanlarınız tarafından kullanması için birden fazla cihaz satın almak, bu dolandırıcılıklara düşme şansınızı artırır.

Satın aldığınız her cihazın orijinalliğini kontrol etmek sıkıcı görünebilir, ancak çıkarlarınızın korunmasını sağlamak için önemli bir adımdır. Bilmeden çalıntı telefon satın almanın suç olmadığı doğrudur, ancak çalıntı bir telefon aldığınızda bilmeseniz bile yanlış gidebilecek pek çok şey vardır.

Kaçak Telefon Kapanır mı Kapanırsa Ne Yapmak Lazım?

Cihazınızı ücretsiz IMEI’sini doğrulamadan satın aldıysanız ve cihazınızın çalındığı bildirilirse, telefonunuz hiç çalışmayabilir.

Belirli bir operatörle çalışıyor olsanız bile, yerel yetkililer, cihazınızı açar açmaz çalınan cihazınızın konumu konusunda bilgilendirilir ve istedikleri zaman sizinle iletişime geçebilirler.

Ayrıca alıcıların, operatörleri tarafından engellenmeden ve tamamen devre dışı bırakılmadan önce telefonlarını bir aya kadar kullanabildikleri durumlar da olmuştur.

Çalınan bir cihazı bilmeden satın almanın bir başka tehlikesi de cihazın klonlanmış olabileceğidir. Klonlama işlemine bağlı olarak, cihaz klonlayıcı yeni “kullanılmış” telefonda girdiğiniz verilere erişmekten başka bir cihazı kullanmaya, kullanım için operatör hesabınızı kopya etmeye kadar her şeyi yapabilir.

Cihaz ister kilitli ister klonlanmış olsun, sorun şu ki alıcının kilidini açmak için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Yalnızca cihazın çalındığını bildiren kişi cihazın kilidini açabilir.

Kaçak Telefon Nasıl Belli Olur?

Yurt dışından telefon getirmek veya yeni bir telefon aldığında, satın almadan önce cihazla ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için mümkün olduğunca çok araştırma yapmak lazımdır. Bunu yapmanın ilk (ve en önemli) adımı, satıcıdan telefonun IMEI numarasını vermesini istemektir.

IMEI numarası, her mobil cihaza atanan benzersiz bir kimlik numarasıdır. Bu numara, polis ve mobil operatörler tarafından çalınan cihazları tespit etmek ve engellemek için kullanılabilir. İkinci el telefon alıcıları, satın alma işlemini tamamlamadan önce cihazlarının sağlığını kontrol etmek için ücretsiz IMEI denetleyicisi kullanabilir.

Satın almaya çalıştığınız cihazın “kara listede” olduğunu veya “uygunsuz” bir IMEI numarasına sahip olduğunu gösteriyorsa, büyük olasılıkla cihazın çalındığı anlamına gelir. Bu nedenle, sağlayıcınız satın almaya çalıştığınız cihazın IMEI numarasını paylaşmıyorsa, en iyi seçeneğiniz mağazadan çıkıp başka bir sağlayıcı bulmaktır.

Kaçak Telefon İMEI Nasıl Atılır?

Eski bir telefonunuzun imei kodu alınarak, bir telefoncuya gitmenizde yarar vardır. Bundan sonrasında ise telefoncu imei kodunu atarken her zaman yanında olmak gerekiyor. Hızlı bir şekilde imei kodu böyle atılabilir. Bu şekilde hemde güvenilir olarak telefonunuza imei attırmış olursunuz. Başka bir telefondan alınan çoğu imei kodunu zamanla telefoncular başka telefonlara da atmaktadır. Bu nedenle kendi ve eski telefonunuz olmasına dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu