Cep Telefonu Garanti Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023

Cep telefonları artık 7’den 70’e herkesin elinin altında olabilen cihazlardır. Teknoloji geliştikçe her geçen gün yepyeni modeller ile karşılaştığınız bu cihazları satın aldığınızda satın aldığınız yetkili firma tarafından garanti kapsamı altında verilir.

Böylece aldığınız telefonlarda fabrika hatasından kaynaklı telefon sorunları olduğundan hiçbir ücret ödemeden satıcı firma tarafından tamir edilmek zorundadır. Ancak tüm cep telefonu modellerinden garanti belgesi maksimum 2 yıllıktır. 2 yıl sonunda garanti kapsamı süresi bittikten sonra arızalanan cep telefonları tamir fiyatları sizler tarafından ödenmesi gerekmektedir. 

Telefon Garanti Süresi Uzatılabilirmi?

Cep telefonların konusunda tüketicilerin en çok merak ettiği konuların başında telefon garanti süreleri uzatılabilir mi konu başlığı olmaktadır. Eğer sizlerde cep telefonunuzun uzun ömürlü olmasını uzun bir süre garanti içerme altında tutulmasını istiyorsanız garanti süresini uzatmalısınız. Böylece telefonunuzun satıcı firma tarafından verilen garanti süresi sona erdikten sonra bile üretim hatalarında korumaya devam edersiniz.

Cep telefonu kullanırken hoş bulunmayan durumlardan birisi de garanti süresi bittikten sonra meydana gelen arızalardır. Özelikle fabrika hatalarından kaynaklanan arızalar siniri bozucu bir durumdur. Ancak telefonunuzun garanti süresini uzatmışsanız cihazınızın orijinal garanti süresinden daha uzun sürede de üretim hatalarına karşı korumuş olursunuz Telefonunuzun garantisini uzattığınızda firma garantisi sonra erse bile cihazınızın performansı hususunda hiçbir endişeye kapılmadan kullanmaya devam edeceksiniz.

Telefonumun Garanti Süresi Geçti İse Ne Yapmalıyım?

Telefonlarınızın garanti süreleri geçtiyse telefonunuzda ani ve bilinmeyen zararlara karşı koruyabilmek için garanti zamanlarını uzatmaya yönelik satılmakta olan ürünleri satın alabilirsiniz. Cep telefonu garanti uzatma paketleri cep telefonu üreticileri tarafından tüketicilere sunulabiliyorken, başka firmalar tarafından da bu hizmeti satın alabilirsiniz.

Cep telefonu garanti uzatma paketlerin üretim hatalarından kaynaklanan donanımsal hataları kapsar. Üretim hatalarından kaynaklanan akıllı telefon pillerini ve güç adaptörü, anasayfa butonu benzeri aksesuarlarla ilgili sorunların tamirini kapsıyor.

Bazı kimseler cep telefonun garanti uzatma paketlerine ödeyeceği miktarı duyunca bu hizmeti çok doğru bulmuyor. Ancak arızalanan telefonunuza ödeyeceğiniz maliyette bir o kadar olacaktır. Bu nedenle cihazınızı çok uzun yılar kullanmayı düşünüyorsanız cep telefonu garanti süresi uzatma paketlerini satın alabilirsiniz.

İphone Garanti Süresi Sorgulama

Cep telefonu markaları arasında en çok tercih edilen İphone olmaktadır. İphone cep telefonun garanti süresini uzatmak ya da orijinal garanti süresini takip etmek istiyorsanız yapacağınız işlemler altında çok basit…

İphone cep telefonlarının garanti süresini sorgulamak için Apple’nin web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyordu. Fakat 2020 ‘nin Ekim ayından itibaren İOS ve İPADOS 13 sürümleriyle kullanıcılar direkt olarak cihazları üstünden garanti süresini görüntüleyebilir duruma geldi. Bunun için yapılması gerekenler iphone kullanıcıları cihazları üzerinden Ayarlar> Hakkında aşamalarını takip ederek, cihazı hakkında detaylı bilgilerin yer alığı ekrandan garanti sürelerini sorgulayabilmek fırsatı bulacaklar.

Samsung Garanti Süresi Sorgulama

Samsung marka cep telefonu kullananlarında garanti sorgulama işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Samsung garanti sorgulama hizmeti neredeyse dünya genelinde birçok yerde de verilmekte olan bir hizmet seçeneği durumuna geldi. Samsung garanti sorgulama sistemi Türkiye de de önemli bir sistem haline geldi.

Fakat Samsung garanti sorgulama servisine gitmiyorsanız, bu yöntemi internet üzerinden yapabilirsiniz. Ama bunun için cihazınızın model ve markasını iyi biliyor olmanız gerekmektedir. Samsung garanti sorgulama durumu sırasında en çok gerekli olan cihazın İMEİ numarasını da bilmeniz gerekir.

İlgili sitelere girerek cihazınızın İMEI numarası marka ve model numarasına göre işlem yaparak sorgulama işlemini uygulayabilirsiniz. Samsung garanti sorgulamak işlemi Samsung müşteri hizmetlerinden de yapılabilir.

Diğer Telefonlar Garanti Süresi Sorgulama

Diğer marka telefonların garanti süresini sorgulamak için de telefonunuzun marka ve modeline göre işlem yapmanız gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda garanti sorgulama işlemleri İMEI numarası ile yapılıyor. İMEİ numaranız ve telefonunuzu marka ve modeline göre ilgili garanti sorgulama sayfasına girerek garanti sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu