Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır? 2023

Toplumda bulunan insanların birbirlerine karşı saygı ve sevgi çerçevesi altında yaşaması normal kabul edilmektedir. İnsanların huzurunu bozacak şekilde hareket etmek belirli yaptırımlara mahal vermektedir. Suç sosyal olarak incelendiğinde bir kişinin yaptığı yanlış eylemlerini ifade etmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nda hukuka aykırı ve yaptırımlara bağlanmış eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. Suç kavramında en temel unsur kişilerin değerleri korunmaktadır. Temel olarak suç denince akla haksızlık kavramı gelmektedir.

Ceza hukukunda toplumun ahlaki değerlerini, her bakımdan ihlal eden eylemler muhakkak ki bir yaptırma bırakılmaktadır. Bir kişinin bu gibi durumlarda savcılığa giderek suç duyurusunda bulunması en doğal hakkıdır. Bazı şartlarda ise yapılan suç duyurusu kişilerin karşılıklı anlaşması ile geri alınabilmektedir.

Savcılık Suç Duyurusu Nasıl Geri Alınır?

Savcılık suç duyurusu nasıl geri alınır? Sorularını sormaktadırlar. Savcılığa iletilen suç duyuruları geri alınması normal kabul edilmektedir. Lakin bazı durumlarda hukuki süreç önemli olmaktadır. Davanın sonuçlanmış olması şikayetçinin ceza alması ve bu durumda suç duyurusunun geri alınması bir önem ifade etmemektedir.

Böylelikle soruşturulması ve takip kötü davranış içeren eylemler şikayet hakkını oluşturmaktadır. Buna göre suçların oluşturduğu, dilekçeden takip esnasında savcılık suç duyurusu geri alındığında takipsizlik verilip, kararın düşmesine neden olmaktadır. Geri alma işlemi şikayetten vazgeçiyorum diye dilekçe yazılarak savcılığa bildirilmelidir.

Savcılığa Suç Duyurusu Aşamaları Nasıldır?

Toplumun değerlerine ihlal eden her türlü eylem suçu oluşturmaktadır. Bir kişi kendisinin haksızlığa uğradığını gördüğü andan itibaren hakkını aramak için kanunlara başvurmaktadır.

Böylece Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiş olan yaptırımlar ile suç işleyen kişilere ceza uygulanmaktadır. Ve suçlardan kötülük görmüş kişilere mağdur, suçu işleyen kişiye ise şüpheli veya sanık denilmektedir. Bireyler bazı durumlarda Savcılığa suç duyurusu aşamaları nasıldır? Araştırmasında olmaktadır. Suç duyurusunu sözlü veya yazılı olarak ilgili makama iletilmektedir.

Yazılı olarak şikayet dilekçesi hazırlanması ile ilgili makamlar tarafından değerlendirilmektedir. Sözlü suç duyurusunda kişinin beyanları esas alınarak oluşturulan ihbar tutanağa geçerek değerlendirmeye alınmaktadır. Devletimiz tarafından savcılığa duyurusunda bulunan kişileri tarafından ücret alınmamaktadır.

Savcılığa Suç Duyurusu Yapıldıktan Sonra Nasıl Takip Edilir?

Suç kavramı çeşitli niteliklerine göre değişmektedir. İnsanların toplumda yaşarken maddi ve manevi olarak değerlerinin ihlal edilmesi suçum teşkil etmektedir. Suçtan Mağdur olan kişiler haklarını her türlü yoldan arama yoluna gitmektedir. Suç duyurusu çeşitli makamlara yapılarak devlet insanlara güvenceler sağlamaktadır.

Vatandaşlarımız Savcılığa suç duyurusu yapıldıktan sonra nasıl takip edilir diye araştırmalarda bulunuyorlar. Savcılık kalemi tarafından şikayet dilekçesi alındıktan sonra sisteme girilerek işleme alınmaktadır. Soruşturmaya ve kovuşturmaya yer olup olmadığı incelenerek neticeye varılmaktadır.

Soruşturma evresinde suçun gerçekten işlenip işlenmediği araştırıldığında koşturmaya gerek olmazsa dilekçeye takipsizlik kararı verilmektedir. Her ilin bir Adliyesi bulunmaktadır. Adliye içerisindeki Cumhuriyet Savcılığına yapılan şikayet duyurusu dilekçesinin hazırlık numarası bulunmaktadır. Bu numara ile ilgili makama gidilerek dosya takip edilmektedir.

Savcılığa Suç Duyurusu Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Sosyolojik açıdan da incelendiğini suç kavramı ve unsurları insanların değerlerini ihlal ettiği için negatif görünmektedir. Suç işlendiği için mağdur olan kişi şüpheli hakkında mahkemeye giderek dava etme hakkına sahip olmaktadır. Suçun işlendiği tarihten itibaren Cumhuriyet savcılığına ihbar dilekçesi hazırlanıp tam olması ile işleme alınması gerekli olmaktadır.

Vatandaşlarımız dilekçe yazmayı düşünmekte ve Savcılığa suç duyurusu dilekçesi nasıl olmalıdır sorusunu sormaya devam ediyorlar. Savcılık kalemine gidilerek dilekçe oluşturulmaktadır. Dilekçe içeriğinde şikayetin gönderileceği makam adı ve mağdurun nüfus cüzdanı bilgileri ve adres bilgileri olmalıdır.

Ayrıca suçu işleyen şüphelinin kimlik bilgileri ve adresi gerekli görülmektedir. Suçun işlendiği tarih, ve suçun olduğu fiiller sırasına göre belirtilmelidir. Dilekçede suç delilleri de varsa gösterilmelidir. Şikayetin oluşturduğu açıklamalar net bir şekilde yazılmalıdır. En önemlisi dilekçenin hukuk dili ile yazılıp, profesyonel olarak takibi yapılmalıdır.

Hangi Konularda Savcılığa Gidilir?

Toplumda insanların yaşantısına zarar getirecek her türlü ihlali ve eylemler suçu teşkil etmektedir. Vatandaşlardan bazıları savcılığa gitmek istemektedirler. Fakat Hangi konularda savcılığa gidilir sorusunda cevap ararlar.

Bu suçlardan bazıları hırsızlık, cinsel taciz hakaret, eşe ve çocuğa karşı şiddet, taksirli ve taksirsiz adam yaralama, cinayet, adam yaralama, komşular arasında huzursuzluk kavga, haneye tecavüz, insan kaçırma ve alıkoyma gibi her türlü kötü eylemler suçun temelini oluşturmaktadır.

Örneğin bir kişinin kamuda çalışan doktor veya öğretmene karşı şiddet uygulaması suç oluşturmaktadır. Bu gibi durumlarda savcılığa suç duyurusunda bulunması gereklidir. Başka bir örnek bir kişinin arazisine izinsiz bir şekilde kullanılması, suç oluşturduğu için savcılığa gidilmesi gereklidir.

Polis Karakolu ile Savcılık Arasındaki Fark Nedir?

Toplumun yaşantısında zarar veren her türlü negatif olay suçu oluşturmaktadır. Bireyler yapacakları şikayetlerinde Polis karakolu ile savcılık arasındaki fark nedir sormaktadırlar. Polis ihbar hattında gelen her türlü sözlü şikayetler kayıt altına alınmaktadır.

Savcılık da ise genellikle dilekçe hazırlanması gereklidir. Yapılan her türlü ihbar ve şikayetler ilgili makamlar tarafından kayıt altına alınıp değerlendirilmesi yapılmaktadır. Polis Karakolu’nda işlemler daha hızlı yürütülmektedir, mahkemelerde ise işlemlerin hızı yoğunluğa göre değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu