Rent A Car Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı 2023

İş yaşamında insanların karşısına çıkan çok değişik iş biçimleri bulunuyor. Kimi insanlar kamuda ya da özel sektörde ücretli olarak çalışmayı tercih eder iken kimi insanlar ise kendilerine ait bir işyerleri olsun istiyorlar. Nitekim insanların bir kısmı Rent a car açma işi yapmaya karar veriyorlar.

Biz de bu yazıda Türkçe karşılığı araç kiralama olan bu tür bir firmanın açılması sırasında atılması gereken adımlar dahil geniş bir alanda merak edilen tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Dilerseniz hemen başlayalım.

Rent A Car Açmak Mantıklı ve Karlı mıdır?

Öncelikli olarak en çok merak edilen olgulardan olan acaba Rent a car açma karlı mıdır sorusunun yanıtını vermek gerekir. Araç kiralama hizmetine yapılan yatırım ile doğrudan alakalı olan bir süreç vardır. Kişiler eğer bir araç filosu kurarak bu işi yapmak ister ve bunun için ellerinde para yok iken borçlanma yaparlar ise o zaman kısa vadede kar etme şansları yoktur. Lakin belli kişiler ile anlaşarak onların ellerinde olan araçları kiralama yoluna gidilerek ilk adımlar atıldığında kısa sürede kara geçmek mümkündür.

Kurumun elinde kaç araç olduğu, araçların markası modeli gibi parametreler karlılığı etkileyen faktörleri arasında yer alır. Bir de böylesi bir işyeri açarken zamanlama önemlidir. İlkbahar yaz aylarında işyeri açmak çok daha karlıdır.

Rent A Car Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Gelelim bir diğer önemli olan olguya o da Rent a car açma için ne kadar para gerekli olduğudur. Eğer kişiler kendi araç filosunu kurmak ister ve bunun için 10 adet araç almak isterler ise 2.5 milyon Türk Lirasını gözden çıkarmalıdır. Bunun yanı sıra bir de işyeri kuruluş maliyetleri vardır. O da 10 bin TL civarında tutar. Fakat hemen üzülmeyin bu alanda birden fazla KOSGEB Araç Kiralama destekleri ve kredi eğitim destekleri bulunmaktadır.

Aylık kazancı ise aracın türüne, dönemine göre değişir. Ortalama olarak ise her bir araç için günlük 400 TL alındığında günde 10 araç için 4000 TL ayda ise 120 bin TL gibi ciddi bir kazanç elde edilmesi rahatlıkla mümkündür. Ama bu rakam içinden giderler düşüldüğünde aylık 10 araç için 90 bin 100 bin şirket sahiplerine kalır.

Rent A Car Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Rent a car açma için öncelikli olarak gerekli olan evrakların hazırlanması gerekir. Bu evraklar hazırlandıktan sonra yaşanılan kentte olan Belediyeye başvuru yapmak gerekir.

Rent A Car Açma Ruhsatı Almak için Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Rent a car açmak için gerekenler:

  • Ruhsat alabilmek için öncelikle vergi levhası fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • SGK kayıtları
  • Yangın itfaiye raporu
  • Kira anlaşma belgeleri ya da tapu fotokopisi
  • Güncel tarihli olacak şekilde vesikalık 2 fotoğraf istenen evraklar arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu