Ptt’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT’den doğum parası sorgulaması doğum yapmış anneler, PTT şubelerine giderek devletten doğum yardımı alma hakkına sahiptir.

PTT’den doğum parası sorgulaması doğum yardımı için bebeklerin doğum raporu ve TC Kimlik numarası olması gerekir. Buradan ilk olarak nüfus müdürlüklerine kayıt yaptırılacağı anlaşılmaktadır. Bu aşamadan sonra anne, doğum yardımı başvuru dilekçesini hazırlayarak İl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine teslim eder.

Doğum Ödeneği Ptt Şubelerinden Öğrenmenin Yolları

Doğum nedeniyle çocuğu dünyaya geldikten sonra doğum parası almak isteyenlerin başvurularının onaylanıp onaylanmadığını ve kendi hesabına para yatırılıp yatırılmadığını öğrenmeleri oldukça kolaydır. Bunun yöntemlerinden biri de postane şubeleridir.

PTT’ye giden kişi, doğum parası alıp almadığını, kendisine böyle bir hakkın verilip verilmediğini ve onun adına herhangi bir para yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için buraya giriş yapar.

Oraya gittikten sonra TC kimlik numarasının yetkili kişilere verilmesi gerekmektedir. Bunun için başvuran kişi ve bu paradan yararlanabilecek kişi ancak bu parayı alabilir.

En sık sorulan sorulardan biri, kişinin eşi veya herhangi bir akrabası parayı alabilir mi? Böyle bir şey mümkün değildir. Bu konuyla ilgilenen kişi gidip sorgulayarak parayı almalı.

Kişisel Telefonla Annelik Yardımı Öğrenimi

Kişi öncelikle telefonundan PTT şubelerini arayarak hesabına para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilir. Bunun dışında PTT’nin müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek mümkündür.

2023 yılı itibari ile PTT müşteri hizmetleri numarası 444 1 788 olarak belirlenmiş olup, bu numarayı arayarak kişinin kendi kimliği ve çocuğunun kimliği ile ilgili bilgileri telefonla iletmesi gerekecektir.

Yatırılan parayı sürekli alan veya sadece bu parayı alacak kişiler de Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın Alo 144 adlı hizmet hattına ulaşarak kişisel telefondan sorgulama yapabilirler. Ayrıca bazı zamanlarda kişinin telefonuna mesaj yoluyla bu tür paranın aktarıldığı bilgisi gönderilebilir.

E-Devlet Aracılığı İle Doğum Parası Kontrolü

  • Kişi, devletin sistemi olan e-Devlet üzerinden internete bağlı herhangi bir ortamdan sisteme giriş yapar.
  • TC Kimlik numaranız ile PTT’den alacağınız şifre ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet sayfasının üst kısmındaki alanı doldurunuz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na giriş yapmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu