Bağ-Kur Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?

Bağ-Kur başlangıcı geriye çekilebilir mi? Bağkur’dan yararlanan herkes sigorta başlangıcının geri çekilip çekilemeyeceğini konusunda meraktadır. Bu durum doğrudan emeklilik durumu ile ilgilidir.

Bağ-Kur başlangıcı geriye çekilebilir mi? BAĞ-KUR’dan yararlanan herkesin en çok sorduğu sorulardan biri olmakla birlikte, bu doğrultuda ilk değinilmesi gereken nokta, kişilerin sigortaya başlama yaşı ne kadar eskiyse prim ödeme gün sayısı gibi detayların da o kadar avantajlı olduğudur.

Bilindiği üzere, özellikle sadece BAĞ-KUR sigortalıları için değil, eski bir sigorta başlangıcına sahip olanlar erken emeklilik hakkına sahip olurken; İlk işe başlama tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olan Emekli Sandığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılarının 15 yıl 3600 prim ödeme günü ile 4A adı verilen SSK emekliliğine hak kazanacakları önemli bir detaydır.

Bağ-Kur’un Başlangıcının Geriye Çekilebilmesi

Esnaf BAĞ-KUR olarak da adlandırılan ve vergi mükellefiyetine dayalı olan BAĞ-KUR sigortası için kişinin geçerli gün ve tarih itibariyle daha önceden bir sicil ve sicil kaydının olmaması sonucunda, yani, BAĞ-KUR numarası almamıştır ve BAĞ-KUR numarası da yoktur. Kişinin geçmiş bir vergi borcu olsa dahi BAĞ-KUR başlangıcının geriye gitmesi yani geriye dönük BAĞ-KUR tescili yapması mümkün değildir.

Bu itibarla, kanunun yayımı tarihine kadar BAĞ-KUR’a kayıt ve kayıt yaptırmayanların, özellikle BAĞ-KUR sigortalılarına ilişkin çıkarılan kanunlarda, sigortalılıklarının yayımı tarihinden itibaren başlayacağı görülmektedir.

BAĞ-KUR Başlangıcı Hangi Durumda Geriye Gider?

Sadece isteğe bağlı BAĞ-KUR ile ortaya çıkan istisnai durumlar dışında, BAĞ-KUR’un başlangıcının nasıl geriye gideceği konusunda kanunda net bir tanım yapılmıştır.

Buna göre son dakika mevzuatında geriye dönük BAĞ-KUR kaydı;

  • BAĞ-KUR kaydı 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise 01.10.2008 tarihinden önce BAĞ-KUR başlangıcı yapılamaz.
  • BAĞ-KUR kaydı 4.10.2000 ile 30.09.2008 tarihleri ​​arasında ise 04.10.2000 tarihinden önce BAĞ-KUR başlangıcı alınamaz.
  • BAĞ-KUR’un tescili 20 Nisan 1982 ile 3 Ekim 2000 tarihleri ​​arasında ise BAĞ-KUR’un başlangıcı 20 Nisan 1982’den önce alınamaz.

Bağ-Kur’un Geriye Dönen Başlangıcının Detayları

BAĞ-KUR sigortasının 20 Nisan 1982, 4 Ekim 2000 ve 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlamadığı durumlarda bu tarihlerden önce hiçbir şekilde alınamaz; Bunu her durumda yapmak mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu