Okul Müdürü Maaşı 2023

Çalıştığı okulun hemen her şeyinden sorumlu kişi müdürdür. Okulun yıllık programını düzenler, öğretmenlerin faaliyetlerini organize eder, okul personelini yönetir ve yönlendirir, öğrencileri kontrol eder, diplomaları düzenler, mali işlerin denetimini, düzenlemesini yapar. Kısaca tüm okul müdürün sorumluluğundadır. Bu nedenle müdür maaşları öğretmen maaşlarına göre biraz farklıdır. Okul müdürü maaşı 2023 yılı güncellemesi yapılırken de bunlar hesaba katılmıştır.

Okulun tüm denetimi üzerinde olan müdürler için memur maaş zamları baz alınarak bir artış söz konusu olmuştur. Bu artış enflasyona göre belirlenmiş olup, devlet ve özel okul müdür maaşları farklılık göstermektedir. Özel okullarda okulun bütçesine göre zam yapılırken taban rakam üzerinden maaşlar belirlenir. 2023 yılında özellikle enflasyona bağlı olarak okul müdürü maaşlarında da bir iyileştirme yapılacağını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Geçmiş yıllardaki artışlar değerlendirilerek uygulanan okul müdür maaşları 8.000 ve üzeri olarak belirlenmiştir. Bir okulun tüm sorumluluğunu taşıyan okul müdürleri devlet denetimine tabi olarak görev yapmaktadır. Okulun işleyişinde en ufak bir hatanın sorumluluğu onların üzerindedir.  Bir hata olduğunda sadece devlete karşı değil öğrenci velilerine de hesap vermek zorundadır. Bu gibi nedenlerden ötürü ciddi bir görev üstlenilmiştir. Özellikle okul müdürlerinin terfilerine göre maaş aldıklarını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Okul Müdürü Terfilerine Göre Maaşları Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanlığının ataması ile göreve gelen okul müdürleri, terfi ve tayin yoluyla görev alırlar. Ayrıca müdürlük görevinde geçici süreli kimse olmadığında, resmi olarak bir vekil müdür yerine bakmaktadır. Bu kişiler müdür yardımcılarından seçilir. Okul müdürü olma şartlarından biri de en az 2 yıl müdür yardımcılığı yapmış olmaktır.  Vekil müdürlerin maaşları da çalıştığı süre için müdür maaşı düzeyinde belirlenir. Okul müdürü maaşlarına farklı kalemlerin eklenmesinden sonra alınan maaş miktarının 8 bin Türk Lirasından çok daha fazla olabileceğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

2023 yılında asgari ücretin artmasıyla kamu ve özel sektörde maaşlara güncelleme gelmiştir. Okul müdür maaşları, ilkokul ve liselerde farklı olabilmektedir.  Ayrıca yerleşim yeri de maaşın belirlenmesinde rol oynar. Devlet okullarında müdürler öğretmenlerden çok yüksek maaş almazlar. Haftada 2 saat ek derse girme hakları bulunduğu için bu süre müdür oldukları için 24 saat olarak hesaplanmaktadır. Bu nedenle ek ders ücreti çarpı ders saati hesaplanır. Bu netice ile müdür maaşlarındaki fark buradan ortaya çıkmaktadır. Bu noktada okul müdür yardımcısı maaşları da 2023 yılı itibariyle artış gösterecektir.

Müdür Yardımcısı Maaşları Ne Kadardır?

Müdür yardımcısı maaşları da öğretmen maaşları düzeyindedir. 2023 memur maaş zammıyla birlikte öğretmen, okul müdürü ve müdür yardımcısı maaşları enflasyona göre düzenlenmeye çalışılmıştır. Döviz kuru ve altın üzerindeki dalgalanma Türk Lirasına olumsuz etki yaptığı için 2023 maaş zamları olabildiğince yüksek tutulmaya çalışılmıştır. Yıl içinde tekrar güncelleme gelecek olan memur maaş zamlarıyla okul müdür maaşlarına bir miktar artış daha gelecektir.

Okulların tatil olduğu dönemde de mesaileri devam eden ve sorumlulukları yüksek olan okul müdürlerinin görev tanımlarına göre en uygun maaş seviyesi belirlenmektedir. Ülke şartları hesaplanarak verilen maaşlara göre 8.000 üzeri maaş hesaplanmaktadır. Bunun üzerine 24 saatlik ek ders ücreti eklendiğinde okul müdürlerinin net maaşı ortaya çıkmaktadır. %28’lik memur maaş zammına göre okul müdür maaşları da özel olarak hesaplanmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında okul müdürü maaşı 2023 yılında 8 bin TL civarındadır. Bu miktar okul müdürünün aldığı görevlere göre farklılık taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu