Müzelere Girmek İçin Ne Yapmak Gerekir? 2023

Müzelerin devlete bağlı olanları olduğu gibi özel olarak açılanları da bulunmaktadır. Devlete bağlı olan müzelere müze kartı satın alarak girebilirsiniz. Bu müze kartlarının iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri öğrenciler için olan müze kartı diğeri de yetişkinler için olan müze kartıdır. Öğrenciler için olan müze kartı öğrenci kimlik belgesi gösterildiği takdirde 30 TL ücret ile çıkartılmaktadır. Yetişkinler ise 60 TL ücret ödeyerek müze kartını çıkartabilirler.

Müzelere Bedava Girilebilir Mi?

Ücretsiz olan müzeler bulunmaktadır. Bu müzelere bedava girebilirsiniz. Eğer devlete bağlı olan bir müzeye girmek istiyorsanız müze kartınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Müze kartınız alındığı tarihten itibaren 1 sene boyunca geçerliliğini sürdürmektedir. Bu kart ile aynı yere iki defa ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Eğer bir yere üçten fazla girmek isterseniz yeni bir müze kartı çıkarmanız gerekmektedir.

Yeni bir müze kartı çıkarmak için eski kartınızın süresinin dolmuş olmasına gerek yoktur. Süresi dolmadığı halde yeni bir müze kartı çıkartabilirsiniz. Yani eğer müze kartınız yanınıza değilken bir yere giriş yapmak isterseniz ya da kartınız kaybolduysa direkt olarak öğrenci kimliğiniz ile yeni bir kart çıkartabilirsiniz. Bu kural yetişkinlerin müze kartları içinde geçerlidir. 

Müzelere Tarihi Eser Satılabilir Mi?

Müzelere tarihi eser satılabilmektedir. Lakin sizin satmak istediğiniz eserin müzenin konusuna uygun olması ve de görevliler tarafından kayda değer bir sanat eseri olarak kabul edilmesi gerekir. Eğer kabul edilirse size verdiğiniz sanat eserinin parası ödenmektedir. Müzelere tarihi eser satabildiğiniz gibi bazı müzelerden tarihi eser de satın alabilirsiniz. Bunu her müze yapmamakla beraber bazı müzelerde satışı da yapılabilmektedir.

Müzelerde Uyulması Gereken Konular Nelerdir?

Müzelerde uyulması gereken kurallar genellikle her yerde aynıdır. Başta temel olarak eserlere dokunmamak ve zarar vermemek, sessiz olmak( Bu sessizlikten kasıt başkalarını rahatsız etmemek.) ve özellikle saray gibi olan ve özel olan müzelerde fotoğraf çekimi yapmamak.

Müzelerde fotoğraf çekimi yapmamak her müze için geçerli bir kural değildir. Bu kural genelde resim sergilerde veya heykel gibi sanat eserlerinin bulunduğu yerlerde uygulanıyor. Bunlar dışında müzede uyulması gereken bir kural bulunmamaktadır. Her yerde olduğu gibi toplum kurallarına uymak ve başka insanları rahatsız etmemek gereklidir.

Müzelere Giriş Kartı Nereden Alınır?

Müzelere giriş kartı genellikle devlete bağlı olan müzelerin girişinde olabilmektedir. Bu devlete bağlı olan yerler eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Milli Saraylar ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi yerlerdir. Buraların giriş kapısında müze kartı alabileceğiniz danışma yerleri bulunmaktadır.

Eğer öğrenciyseniz öğrenci kimliğinizi göstererek eğer yetişkin kartı alacaksanız direkt olarak ücreti ödeyerek müze kartı alabilirsiniz. Eğer giriş kartını müze kartı olmadan bilet olarak almak istiyorsanız. Yine bu yerlerde gireceğiniz müzenin giriş kapısında bulunmaktadır. Özel olarak giriş yapacağınız müzelerde ise içeride bulunan danışma kısmında biletinizi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu