Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Konut kredisi kullanarak ev alan kişilerin evlerine banka tarafından teminat olması açısından ipotek koyulmaktadır. Bankalar bu işlemi çoğunlukla yüksek tutarda kredi isteyen kişiler için uyguluyor. Peki, kredisi biten evin ipoteği nasıl kaldırılır? sorusu da merak ediliyor.

Kredisi biten evin ipoteğini kaldırma işlemi aslında sanıldığı gibi zor değildir. Genellikle konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin evine teminat için ipotek işlemi uygulanmaktadır. Özellikle günümüzde evi ipotekli olan ya da kredi borcunu bitirerek evinin ipoteğini kaldırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. İpotek kaldıra işlemi oldukça kolaydır. Bu makalemizde sizlere konut kredisi borcu biten kişilerin ipoteğini nasıl kaldıracağınızı anlatacağız.

Eviniz ipoteğini kaldırmak için Tapu Genel Müdürlüğü üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte vatandaşların pek çoğu tapudan ipotek kaldırma işlemini nasıl yapacağını araştırıyor. Kredi ödemelerini bitiren kişiler tapu’ya başvuru yaparak ipotek işlemini kaldırabilir.

Ancak bu borcun ödenmesi durumunda gerçekleşmektedir. Dolayısı ile kişi bankaya olan borcunu ödemeden evinin ipoteğini kaldıramaz. Binlerce kişi bankaların konut kredisinden faydalanabilmek için evini ipotek ettiriyor. Bankalar da hem uzun vade hem de yüksek tutarda kredi imkanı sunduğu için müşterisinin evine ipotek işlemi uyguluyor. Peki, ipotek kaldırma işlemi nasıl yapılır?

İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi alarak evini ipotek ettiren kişiler borcunu ödedikten sonra ipotek işlemini nasıl kaldıracağını merak ediyor. Tapu sicil tüzüğü 88. madde’ye göre “Kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, mahkemeler, icra müdürlükleri, bankalar ve özel hukuk tüzel kişileri tarafından düzenlenen aynî veya kişisel hakkı sona erdirecek nitelikteki belgeler, tapu işlemi için elden ibraz edilemez.” Dolayısı ile kişinin ipoteği kaldırabilmesi için ilgili banka ile görüşme sağlayarak” Fek yazısı” alması gerekiyor.

Kredi kullanarak alınan evin ipoteğinin kaldırılması için banka tarafından yazılan” Fek yazısı” Tapu Genel Müdürlüğü’ne gönderilmelidir. İşlem sonrası Tapu Genel Müdürlüğü gerekli incelemeleri yapar ve herhangi bir sorun bulunmaz ise evin ipoteği kaldırılır. 2023 ipotek kaldırma işlem ücreti de 100 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu