İstenmeyen Kıl Ve Tüylere Kesin Çözüm 2023

Çene, üst dudak, yanaklar, sırt, bacak, bikini bölgesi, parmaklar, alt karın, ayaklar ve ayak parmakları gibi alanlarda istenmeyen kıl ve tüyler meydana gelmektedir. Genetik dahil olmak üzere birçok farklı faktör, kıl büyümesini teşvik etmektedir. Özellikle hormonlar ve belirli ilaçların kullanımı, kıl ve tüylerde artışa neden olmaktadır. Peki, istenmeyen kıl ve tüylerden nasıl kurtulabilirsiniz?

İstenmeyen Kıl Ve Tüyler Nasıl Yok Edilir?

İstenmeyen kıl ve tüyleri yok etmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında epilasyon en yaygınıdır. İyi şartlarda ve doğru yöntemlerle yapılan epilasyon uygulamaları, kıl ve tüylerden kurtulmanın en basit yoludur. Bunlar dışında bir diğer yöntem ise tıraştır. Tüyleri almanın en pratik ve en popüler yollarından biridir. Tıraş yöntemi, tüyleri cilt yüzeyinin hemen alt kısmına gelecek kadar yok eder.

Tüy ve kıllardan kurtulmak için tercih edilen teknikler arasında ip ve cımbız da yer almaktadır. Özellikle pamuklu iplerle tüyleri almak, uzun senelerden beri kullanılan bir yöntemdir. Cımbız ise yüz bölgesindeki tüylerden hızlı bir şekilde kurtulmanıza olanak tanımaktadır. Bu yöntemlerle alınan tüylerin tekrar çıkması, neredeyse bir ayı bulmaktadır.

Tüy dökücü kremler, ağrısızdır ve hızlı etki gösterir. İyi sonuçlar vermesinden dolayı çoğu insanın favori tekniği olarak dikkat çeker. Tüy dökücü kremlerle alınan tüyler yaklaşık olarak 3-4 hafta sonra yeniden çıkar. Bu yöntem biraz risklidir. Çünkü kimyasal barındıran tüy dökücü kremler, cilt üzerinde yanık ve yara izi bırakabilir. Bundan dolayı kaliteli markaların ürünleri seçilmeli ve dikkatli bir şekilde uygulama yapılmalıdır.

Sıcak ağda yöntemi de kıllarından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Ağda evde ya da bir güzellik salonunda uygulanabilir. Can acıtan bir teknik olsa da birçok insan tarafından kullanılır. Çünkü ağda ile alınan tüylerin uzun süre boyunca çıkmadığı bilinir.

İstenmeyen Kıl Ve Tüyler İçin Kalıcı Çözümler

Tüy ve kıllarından kalıcı bir şekilde kurtulmak isteyenler için en etkili yöntem şüphesiz ki epilasyondur. Özellikle lazer epilasyon tekniği, son zamanlarda oldukça popülerdir. Normalde 4-6 hafta arayla yapılması gereken bir tedavi şeklidir. Tüylerin sıklığı ve yapılan bölgeye göre seans sayısı değişiklik gösterir. Bir uzman eşliğinde uygulanması çok önemlidir.

İstenmeyen Kıl Ve Tüyler İçin Bitkisel Yöntemler

Bazı bitkisel yağlar, tüy çıkışını engellemekte ve tüylerin geç uzamasını sağlamaktadır. Özellikle ince kıllar için bitkisel yöntemler işe yaramaktadır. Örneğin, ısırgan yağı, papatya yağı, karınca yumurtası yağı gibi özel yağlar, tüy ve kıllardan kurtulmanın doğal yolları olarak lanse edilmektedir.

İstenmeyen Kıl Ve Tüylerin Çıkışını Nasıl Engellerim?

Tüyler ve kılların çıkışını tamamen yok etmek mümkün değildir. Ancak tüylerin çıkma süresini uzatabilirsiniz. Bunun için bitkisel kürler deneyebileceğiniz gibi özel kremlerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle portakal özlerinden elde edilen bir kür, tüy çıkış süresini uzatmaktadır.

Bunun için portakal kabuklarını rondoda püre kıvamına getirmeniz ve ardından tüylü bölgeye uygulamanız gereklidir. İşlemi düzenli olarak tekrarlamalısınız. Bir diğer yöntem olarak tüylü alana yumurta akı sürebilirsiniz. Tüyleri aldıktan sonra bu işlemi yapmanız tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu