Mahkeme Kararı ile Yaş Büyütmelerinde Emeklilik Olur mu?

Mahkeme kararı ile yaş büyütmelerinde emeklilik durumu etkilenir mi? Sosyal güvenlik hukukunda bulunan bazı haklardan yararlanabilmek için yaş şartı yer almaktadır.

Mahkemeye başvurarak kişinin yaşının düşürülmesi veya arttırılması mümkündür. Popülasyondaki yanlış süreci düzeltmek için bazen yaş düzeltmesi yapılabilir. Peki bu kişiye emeklilik açısından bir avantaj sağlıyor mu?

Yaş Değişikliğinin Emeklilik Üzerine Etkisi Var Mı?

Mahkeme kararıyla sonradan yapılan yaş ayarlamasının emekliliğe bir etkisi yoktur. Kimliğinizde kişinin ilk sigortalı olduğu tarih hangi tarih yazıyorsa o tarih doğum tarihi olarak kabul edilir. Mahkeme kararı ile sonradan yapılan değişiklikler dikkate alınmaz.

İstihdam Tarih Kaydına Bakış

Malullük, yaşlılık veya dul aylığı tahsisinde, sigortalının doğum tarihleri ​​ve sigortalı olarak ilk işe girişlerinde nüfusa kayıtlı çocukları dikkate alınır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ilk kez istihdam edilenlerin işe giriş tarihinden sonra doğan çocukları için nüfus kütüğüne kaydedilen ilk doğum tarihi kabul edilir.

Yaş Düzeltmeleri Dikkate Alınmaz

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) her türlü emekli aylığı veya geliri yapılırken sigortalı olarak işe başladıktan sonraki yaş ayarlamaları dikkate alınmaz. İş kazası ve meslek hastalığı durumunda, iş kazası veya hastalığının sağlık raporu veya sağlık kurulundan ilk tespit edildiği tarihten sonra yaş ayarlaması kabul edilmez.

İstenmeyen Hatalar Düzeltilmiştir

Nüfus kütüğünün yenilenmesi sırasında yeni kütüklere ilk kez nüfus kütüğüne kaydedilen doğum tarihinin, nüfus kütüğünün devrinde ise yeni kütük kütüklerinin alınması nedeniyle yapılan düzeltmeler.

Çocuğunuzun Çalışmaya Başlamadan Önce Yaşını Düzeltin

Çocuğunun yaşı, çeşitli nedenlerle doğum kaydına yanlış girilenler için, çocuğun çalışma yaşına gelmeden düzeltme işleminin yapılmasında yarar vardır. Staj nedeniyle yapılan sigorta kayıtları yaş ayarlamasına engel değildir. Ancak normal operasyon başladıktan sonra yaş düzeltmeleri kabul edilmeyeceğinden düzeltme önceden yapılmalıdır.

Asker Yaş Sınırı

Ağustos ayında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrasında askerlerin emekli oldukları göz önüne alındığında, ayı ve günü nüfus kütüğünde kayıtlı olmayanlar ile doğum günü 1 Eylül’den önce olanlar 1 Eylül’de yaş haddinden kalkar. Doğum tarihi 1 Eylül’den sonra olan askerler ise ertesi yıl aynı tarihte yaş haddinden çekilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu