Döviz Bürosu Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı Nedir? 2023

Ülkemizde döviz büroları yaptıkları işlem hacmine göre kazançlar elde etmektedir. Döviz bürosu açmak için Bazı kişiler döviz bürosu açmak için ne kadar para gerekli ve aylık kazancı nedir sorularını sormaktadır.

Piyasa da bulunan döviz bürolarının yaptıkları hacimler farklı olduğu için kesin kazancı belli değildir. Döviz bürosunun bulunduğu yer de kazanca etki eder. Çok uzun süredir açık olan döviz büroları yeni açılan döviz bürolarına göre farklı kazançlar elde etmektedirler. Yeni açılan döviz bürosunun aylık kazancı ortalama 150 bin lira kadar olmaktadır. Çok eski olan döviz büroları bu kazancın üzerinde kazançlar elde etmektedir.

Döviz büroları, döviz kurunda ortaya çıkan alım ve satım farklarından kazançlar elde etmektedir. Bir döviz bürosu açmak için 600.000 ile 1.100.000 TL paranın olması gerekir. Ayrıca Kosgeb destekleri kategorimizi incelemenizi ve bir çok alanda verilmekte olan desteklerden faydalanmanızı öneririz.

Döviz Bürosu Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurulur?

Döviz bürosu açılış işlemleri günümüzde oldukça zorlaştı. Ülkemizde yabancılar ve Türk vatandaşları, döviz bürosu açabilmektedirler. Vatandaşlardan bazı kişiler, Döviz bürosu açmak için ilk önce nereye başvurulur sorusunu sormaktadırlar.

Bu nedenle de ilk önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvuru da bulunulması gerekir. Süreç bu şekilde devam eder. İlk önce bir kuruluş izni alınması gerekir. Kuruluş izni alınmasından sonra 90 gün içerisinde döviz bürosu faaliyet izni alınması gerekir. Başvuru için daha sonra bulunulan belediye ye ve ticaret odasına başvurular yapılarak döviz bürosu açılmaktadır. Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra döviz büronuzu kolayca açabilirsiniz.

Döviz Bürosu Ruhsatı ve Açma İzinleri Nasıl Alınır?

Türkiye’de döviz bürosu açmak için bazı izinlerin alınması ve bu izin alma işleminde gerekli olacak belgelerin hazırlanması gerekir. Döviz bürosu ruhsatı ve açma izinleri nasıl alınır? Alınacak izin belgeleri şunlar olmaktadır.

  • Şirkete ait ana sözleşme taslağının olması gerekir.
  • Türkiye’de ikamet eden bir kurucu ve tüzel kişi kurucu ortaklarının % 10 veya daha fazla ortaklık payının bulunması. Ortak olan kişilerin veya döviz bürosu açacak kişilerin konkordato ilan etmemiş olmaları gerekir.
  • Başvurunun yapıldığı tarihten itibaren, son beş yıl içinde faaliyet izni bakanlık tarafından iptal olmamış olması gerekir. Döviz bürosu açacak kişinin adli sicil kaydının temiz olması ve başvuru sahibi tüzel kişi olması durumunda tüzel kişiliği kuran ortakların adli sicil kaydının temiz olması gerekir. Temiz belgelerinin bulunması gereklidir.

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Bu sektöre girmeyi düşünen kişiler Döviz bürosu açmak için nelerin gerekli olduğunu merak ediyorlar. Bu nedenle de Döviz bürosu açmak için gerekli belge ve evraklar nelerdir araştırmasında bulunmaya başladılar. Burada gerekli evraklar şunlardır.

  • Sözleşmenin yayımlandığı Sicil gazetesinin fotokopisi veya bir adet nüshası.
  • Ortakların şirketlerin sözleşmesinde yer alan en az şirket sermayesinin nakden ve veya defaten ödenmiş olan bankadan verilen belge.
  • Harçlar kanununa göre ödenmiş harç tutarının belgesi
  • Kamu Sermayeli bir bankaya asgari olarak ödenen sermayenin belirtildiği tutarın teminat mektubu.
  • Başvuru ücretlerin yatırıldığına dair belge.
  • Kamera ve görüntü kayıt sisteminin usule göre kurulduğunu gösteren belge.

Döviz Bürosu Olması Gereken Malzemeler nelerdir?

Bazı kişiler, döviz bürosu olması gereken malzemeler nelerdir sorularını da sormadan geçemezler. Döviz bürosunda change or Exchange kelimelerinin bulunduğu reklam isimleri.

Uygun bir ofisin olması gerekir. Bakanlık tarafından belirlenen ödeme kaydedici cihazlar ile bilgi edinici cihazların olması kamera sisteminin kurulması gerekir. İnternet sisteminin kurulması gerekir. Masa, sandalye, bunun yanında bilgisayar ve hesap makinelerinin olması gerekir.

Döviz satısı yapılması için elemanların ve veznenin de olması gerekir. Vergi levhasının görünür yerde asılı olması gerekebilir. Camlarda döviz bürosu olduğuna dair yazı ve içeride para birimlerinin satış ve alış fiyatını gösteren tablonun da olması zorunludur. Kameraların çok iyi yerleştirilmesi önemlidir. Alarm sisteminin olması da zorunludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu