Bimcell Çekmeme Sorunu: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları 2023

Ülkemizde abone sayısı hızla artan GSM operatörlerinden biri BimCell’dir. 2012 yılında faaliyet göstermeye başlayan BimCell, Türk Telekom’un alt yapısını kullanmaktadır. Bu nedenle çekim gücü firmanın alt yapı özelliklerine değişiklik gösterebilir. Türk Telekom’un çekim gücüne bağlı olarak BimCell’in çekim gücü değişebilir.

Bimcell Çekiyor mu? Çekim Alanı Nasıl Anlaşılır?

BimCell’in çekim gücü son derece iyidir. Bu nedenle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. BimCell’in çekim gücü yüzde 98’lere kadar çıkmaktadır. Bulunduğunuz yerdeki BimCell çekim gücünü sorgulamak için yapabilecekleriniz şunlardır;

 • Türk Telekom alt yapısını sorgulayabilirsiniz. Böylece BimCell’in çekim gücünü kısa sürede öğrenebilirsiniz.
 • Türk Telekom’un alt yapısının problemsiz olduğu yerlerde BimCell de sorunsuz çalışır ve çeker.
 • Çekim gücü kadar telefonun ve hattın özellikleri de önem taşır. Telefonunuz ne kadar üst modelse çekim gücü o kadar yüksek olacaktır.

Bimcell Hangi Operatörün Alt Yapısını Kullanıyor?

Ülkemizde devlet destekli faaliyetlerini sürdüren GSM operatörlerinden biri de Türk Telekom’dur. Hem cep telefonu hatları hem de ev telefonu hatları için hizmet veren Türk Telekom, internet bağlantı hizmeti de vermektedir. Abone sayısını artırmak ve alt firmalarla hizmet ağını güçlendirmek isteyen firma, farklı firmaların Türk Telekom alt yapısını kullanmasına izin verir. BimCell şirketi de bu firmalardan bir tanesidir.

Bimcell Çekmeme Sorunları Nelerdir?

BimCell’in çekmemesinin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türk Telekom alt yapısındaki sorunlar
 • Baz istasyonuna uzak olmak ya da yetersiz çekim alanında bulunmak
 • Baz istasyonunun arızalanması
 • Cep telefonundaki şebeke ayarlarının hatalı yapılması
 • SIM kart uyuşmazlığı
 • Cep telefonunun pil ve batarya problemleri
 • Bulunduğunuz bölgede jammer kullanılması

Sim Kart Uyumsuzluğu veya Yanlış Takılması

Yeni bir telefon aldıysanız ve eski SIM kartınız yeni telefon ile uyumlu değilse şebeke sorunları yaşayabilirsiniz. Örneğin 4.5G uyumlu olmayan SIM kartlar 4.5G uyumlu telefonlarda çalışmaz. Böyle bir durum meydana geldiğinde çekmeme problemleri yaşanır. BimCell’in düzgün çekmesi için SIM kart ile telefon uyumlu olmalıdır. Ayrıca SIM kartların kart yuvalarına düzgün ve doğru yerleştirmeleri gerekir. Aksi halde yine çekmeme sorunları olabilir.

Baz İstasyonu Yetersizliği

GMS operatörlerinin hizmet verebilmesi için baz istasyonları kurulur. Baz istasyonlarının gücünün yetersiz olması hattın çekmemesine neden olabilir. Türk Telekom baz istasyonu bilgilerine bakarak hattınızın çekip çekmediğini kontrol edebilirsiniz.

Zayıf Pil Gücü veya Batarya Sorunları

Bataryalar, telefonların güç kaynaklarıdır. Bataryanın az güce sahip olması telefonun performansını önemli ölçüde etkiler ve bazı sorunların çıkmasına yol açar. Pilin gücü zayıfladığında operatörün çekim gücü de düşebilir. Bu yüzden Bimcell çekim gücü ayarlarına bakmadan önce telefonun pil gücüne bakmanızda fayda vardır. Eğer telefonunuzu tasarruf moduna aldıysanız bu da çekim gücünü düşürebilir.

Yanlış Şebeke Modu Tercihi

Telefonlardaki bağlantı ayarları için şebeke modunun doğru tercih edilmesi gerekir. Yanlış şebeke modunu seçmek operatörden alınan hizmetin hızını düşürebilir. Şebeke modu cep telefonunun modeline ve SIM karta göre değişiklik gösterebilir. SIM kartınızın özelliklerine uyan şebeke modunu seçtiğinizde çekmeme gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. 

En İyi Bimcell Çekim Gücü Arttırma Yöntemleri

Mobil veri kullanarak internete bağlanan abonelerin en sık karşılaştığı problemlerin başında çekme sorunları gelmektedir. Bimcell’de çekim gücünü artırmak için farklı yöntemler denenebilir. Çekim gücünü yükseltmek için bağlantı modu ayarlanabilir. Telefonunuzla uyumlu 2G, 3G ya da 4.5G tercihini yaptıktan sonra Bimcell’in çekim gücünü artırabilirsiniz. Ayrıca farklı özelliklere sahip ek yazılımları da kullanabilirsiniz.

Bimcell Şebeke Çekim Gücü Arttıran Uygulamalar

Çekim gücünü artıran çok sayıda uygulama mevcuttur. Düşük çekim gücü nedeniyle sorun yaşayan Bimcell aboneleri bu uygulamalardan faydalanabilirler. Bu yazılımlara uygulama mağazaları üzerinden ulaşabilirsiniz. Yazılımları indirdikten sonra telefonunuza kurduğunuzda çekim gücünün arttığını göreceksiniz. Bimcell şebeke ve internet çekim gücünü arttıran bazı uygulamalar şu şekildedir;

 • Cell Signal Monitor
 • GPS Monitor
 • GSM Network Signal
 • LTE Discovery (5G NR)
 • Mobile Network Quality Test
 • Wi-Fi Signal Meter

Bimcell 4.5G İnternet Ayarları Nedir?

4.5G teknolojisi mobil verideki internet hızını ciddi oranda yükseltmektedir. Pek çok kişi hatlarındaki 4.5G ayarlarını yaparak internet hızlarını artırmayı tercih ediyor. Bimcell kullanıcıları 4.5G ayarlarını yapmak için “4.5G” yazıp 5555’e göndermelidirler. Bu sayede 4.5G aboneliği başlatılır. Bu teknolojiden faydalanmak için telefonunuzun 4.5G ile uyumlu olması gerekir.

En İyi Bimcell Şebeke Ayarları Nedir?

Operatör firmalarının daha çabuk ve problemsiz bir şekilde çalışabilmeleri için şebeke ayarlarının doğru yapılandırılması gerekir. Gerekli ayarlamaları yapmak için telefonun “mobil ağlar” bölümü kullanılır. Bimcell çekim gücü ayarları “şebeke modu ayarları” kısmından yapılır. Cep telefonunuzla ve SIM kartınızla uyumlu şebekeyi seçerek çekim gücü sorunu yaşamadan telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Bimcell Çekmeyen Hat ve Sorun Çözümleri İçin Şikayet

Müşterilerine kaliteli ve iyi bir hizmet vermek isteyen Bimcell, müşteri hizmetleri sistemini kullanır. Bimcell çekme problemleri ile ilgili ya da hat sorunlarıyla alakalı bilgi almak isterseniz operatörün müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bimcell müşteri hizmetleri numarası 444 45 51 numaralı hattır. Bu hattı arayarak çekmeyen hat ve sorun çözümleri için şikayette bulunabilir, müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Bimcell Arıza Kaydı Sorgulama ve Oluşturma

Arıza kaydı oluşturmak için SMS atabilirsiniz. Bunun için “ARIZA (boşluk) telefon numarası” yazıp 6616’ya kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. Örnek mesaj “ARIZA 0551 123 45 67” yazarak 6616’ya gönderin. Bunun dışında Bimcell arıza ve planlı kesinti duyurularına bakmak için Türk Telekom’un resmi web sitesine girebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu