Vodafone Çekmiyor Çözümü, Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları 2023

Vodafone kullandığınız telefonunuzun çekmemesi oldukça can sıkıcı bir durum. Bu durumun ana nedeni genellikle kurulan baz istasyonunun bulunduğunuz lokasyona olan uzaklığı olsa da farklı nedenlerden dolayı da şebeke sorunu yaşamanız mümkün.

Çekmeme sorunuyla karşı karşıyaysanız baz istasyonu dışında şarjınızın azalması, sim kartınızın yuvadan çıkması, kullandığınız uygulamalarının şebeke çekim gücüne etki etmesi ve çevrenizde olası bir sinyal kesici çekim gücünü etkileyip, tamamen ortadan kaldıracak nedenlerin başlıca olanlarıdır

Vodafone Çekmiyor Neden Olabilir?

Vodafone Çekmiyor konusunda yukarıda sıralamasını yaptığımız ihtimaller kapsamında anlık kesilmeler yaşamanız bir ihtimal. Fakat sürekli aynı sorunu yaşıyorsanız sizler için madde madde konuyu detaylandıralım.

Şebeke Sorunu

Vodafone Şebeke Sorununun ana nedeni yakınlarınızda bir baz istasyon bulunmamasıdır. Telefonunuz yeterince güçlü sinyal alamazsa –ki uzakta olduğu için alamaz bu durumda şebeke sorunu yaşamanız kaçınılmaz.

Bunun dışında yalnızlıkla da olsa telefonu uçak moduna almanız, ya da bilinçli bir şekilde aldıktan sonra uçak modunda unutmanız bu yazsıyla karşılaşmanızın farklı bir nedenidir.

Şebeke ayarlarını yanlışlıkla da olsa bozmanız çekim ihtimalini ortadan kaldıracağı için söz konusu sorunla karşılaşabilirsiniz. Peki tüm bu ihtimalleri nasıl giderebiliriz?

Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

  • Şebeke kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız ilk etapta uçak modunu kontrol edin. Yanlışlıkla da olsa bu moda almış olabilirsiniz.
  • Telefonunuzun şarjını kontrol edin. Eğer bitmek üzereyse güç tasarrufuna geçip çekim kalitesini etkilemiş olabilir.
  • Eğer bir VPN uygulaması kullanıyorsanız mutlaka kapatıp tekrar deneyin.
  • Sorun devam ediyorsa o zaman şebeke ayarlarını kontrol etmeniz gerekli.

Vodafone Şebeke Ayarlarını Güncelleme

  • Cep telefonunuzun ayarlar bölümüne girin
  • Daha sonra bağlantılar bölümünü açın
  • Mobil ağlar ve şebeke ayarları bölümüne giriş yapın
  • Karşınıza 4.5G –  3G – GSM ve LTE seçenekleri çıkacak.
  • Telefonunuz 4.5G uyumlu değil ve seçiliyse problem en ideal seçim LTE. Seçimi yapıp deneyin, sonuç alamazsanız diğer opsiyonları değerlendirebilirsiniz.

Yukarıdaki girişimleriniz çerçevesinde sorun devam ediyorsa telefondaki uygulamaları kontrol edin. İçerdeki bir virüs bile bu sorunu yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca çevrenizdeki diğer Vodafone kullanıcılarına benzer sorunu yaşayıp yaşamadıklarını sormak konu hakkında emsal fikir teşkil edecektir. Mümkünse baz istasyonuna olabildiğince yaklaşıp güçlü sinyal alın ve tekrar kontrol edin. Oradan da çekmiyorsa bu durumda Vodafone ile iletişime geçebilirsiniz.

Vodafone Şebeke Çekmiyor Ne Yapmalıyım

Artık tüm ülke geneline hâkim olan 4.5 G teknolojisi sayesinde internete hızlı bir şekilde erişim sağlayabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu sim kartınızın 4.5 G uyumlu olma zorunluluğu. Aksi durumlarda sorun yaşayacaksınız. Eğer uyumlu bir sim kartınız yoksa en yakın Vodafone mağazasına giderek ücretsiz bir şekilde temin edebilmeniz mümkün.

Sim kartınız uyumlu olduğu halde takma aşamasında yuvaya tam oturtmazsanız yine şebeke sorunu yaşamanız hatta arama bile yapamamanız ihtimal dâhilinde. Anlayacağınız şebeke sorununun ilk nedeni olarak mevcut sim kartınızın yapısı ve uyumlu olup tam olarak yerine oturması önemli.

Vodafone Şebeke Sorunu için Ne Yapılır?

Eğer şarjınız azalmışsa telefonunuz kendisini otomatik olarak tasarruf moduna almış olabilir. Ya da siz şarjınız dışarıda olsun diye bilinçli bir şekilde tasarruf moduna almışınızdır. Her 2 ihtimal sonucunda da tasarruf moduna aldığınız için şebeke sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Telefonunu tam olarak şarj ettikten sonra durumu tekrar gözlemleyin, eğer şarjı full olmasına rağmen sorun devam ediyorsa bu durumda farklı seçeneklere yönelebilirsiniz.

Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım

Vodafone çekmemesinin neden kurmuş odluğunuz Wi-Fi bağlantısı da olabilir. Her birimizin bir yerlerde otomatik tanımladığı bir Wi-Fi bağlantısı vardır. Eğer o noktaya yaklaşırsanız otomatik olarak bağlantı kuracaktır. Fakat mesafe uzun odluğu için zayıf sinyal nedeniyle bağlantı problemi yaşamanız da mümkün. Bu nedenle W-fi bağlantısını kesere mobil operatörden erişim sağlayın ve bu şekilde internete bağlanmayı deneyin.

APN Ayarlarının Bozulmuş Olması

DNS ayarların da her hangi bir sorun yaşarsanız, yalnızca arama motorlarına erişim sağlayabilme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Fakat APN ayarlarınız bozulmuşsa internetle ilişkisi bulunan hiçbir mecraya erişim sağlayabilmeniz söz konusu olmaz. Sosyal medya uygulamaları dâhil hiçbir uygulamadan yararlanmazsınız. Bu nedenle de APN ayarlarını güncellemeyi deneyin

Vodafone Net Bağlantı Var İnternet Yok

Vodafone bir mobil teknoloji devi olsa da sunmuş olduğu hizmet kapsamında Vodafone Net’le müşterilerine evde hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısı hizmeti vermektedir. Üstelik her hangi bir alt yapınız olmasa bile bu hizmetten faydalanmanız mümkün.

Her ne kadar genel bir memnuniyetten söz etsek de ara ara tatsız olaylarda olmuyor değil. Sizler için en sık yaşanan sorunları ve çözüm yollarını listeledik.

Vodafone DNS Ayarlarının Bozulmuş Olması

Eğer arama motorlarına erişim sağlayamıyorsanız DNS ayarlarınızın bozulması kuvvetli bir ihtimal. Bu yüzden DNS ayarlarını düzenlemeniz gerekli. Cihazınızın DNS ayarlarına girerek seçeneklerden “Varsayılan” yapmanız sizin için alınabilecek en iyi çözüm yolu.

Modeme Uzak Bir Noktadan İnternete Girmeye Çalışmak

Eğer büyük bir evde yaşıyorsanız bu sorun dönem dönem karşımıza çıkabiliyor. Modemin bulunduğu noktaya uzak bir konumda olmanız bağlantınızın oldukça yavaş olmasına ya da hiç bağlantı kurulamamasına neden olabilir. Eğer modemi kendinize yakın bir yerde olması lazım yoksa bu durumda Wi-Fi sinyal güçlendiricisi işinizi görecektir. Onu odanıza yakın bir konuma kurarsanız her hangi bir bağlantı sorunu yaşamadan internete sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Telefonunun Başka Bir Wifi Ağına Bağlanması

Wi-fi bağlantı ismini kontrol edin. Eğer geçmişte komşunuza gidip ağına bağlanmışsanız telefonuzda kayıtlı kalmıştır. Sizin internetinizi unutup otomatik olarak komşunuzun ağına bağlanmış olabilir. Mesafe uzayacağı için haliyle internet bağlantınız da zayıf olacaktır. Kontrol ettikten sonra kendi internetinize bağlanarak sorunu çözebilirsiniz. Nadir de olsa bu durum cihaz kaynaklı ara ara karşımıza çıkabiliyor.

Wifi Şifresinin Değişmiş Olması

Kullanmış olduğunuz Vodafone ev internetin bağlantı şifresini ailenizin diğer bireylerinin tarafından değiştirmesi ihtimal dâhilindedir. Böyle bir durumla karşılaşmışsanız yeni şifreyle bağlantı kurarak sorunsuz bir hizmet almaya devam edebilirsiniz. Tüm bunlardan yana bir sorun yaşamamış ve halen sinyalin zayıf olduğunu düşünüyorsanız, o konuya da değinelim.

Vodafone Neden Çekmiyor?

Bulunduğunuz alan Vodafone baz istasyonuna uzak bir mesafedeyse siz her ne yaparsanız yapın, her türlü bağlantı sorunu yaşayacaksınız. Şehir dışında kalan köy gibi eyaletlerde bu sorun baş gösterebiliyor. Bu durumda Vodafone müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek baz istasyonu kurulma talebi yapmaktan başka çareniz yok. Mümkünse bunu çok kişiyle yapın. Talebin yoğun olması onlara sürecin hızlandırılması için etkin bir neden olacaktır. Kar edecekleri yere yatırım yapmaktan hiçbir türlü çekinmezler.

Modemin Bozulmuş Olması

Modemin Bozulmuş Olması da zorda olsa ihtimaller dâhilinde. Hem cep telefonu hem de bilgisayardan internete erişim sağlayamıyorsanız o zaman modeminiz de arızalı olabilir. Bu durumda kendinize yeni bir modem edinmeniz gerekli.

Vodafone Altyapı Sorunları

Her şey olması gerektiği gibi kusursuz olsa da, bazen sistem alt yapı çalışmaları nedeniyle internet bağlantı sorunu yaşayabiliyorsunuz. Bazen Vodafone alt yapı güçlendirmesi, iyileştirme ya da hat çoğaltma gibi işlemler nedeniyle bağlantıyı kısmen ya da tamamen kesebiliyor. Bu durumda çevrenizde bu hizmeti alan tüm kullanıcılar tıpkı sizin gibi internete bağlanamayacaktır. Böyle bir durumun varlığını sorgulayabilmek için Vodafone Müşteri Hizmetleri ile görüşerek süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu