Alerji Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Önlenir?

Alerji, vücudumuzdaki antikorların bazı maddelere reaksiyon göstermesi durumudur. Bir faktör herkes için zararsız iken bazı insanlar için alerjiye sebep olabilir.  Bu maddeler genellikle toz, polen, hayvan kepekleri, hayvan tüyleri vb. maddeler olabilir. Alerji kişinin vücuduna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Saydığımız etkenlere veya yiyecekler bağışıklık sistemimizin verdiği tepkiye alerji denir.

Alerjisi olan bireylerin vücutları zararlı olmayan bir maddeye karşı antikor üretir. İnsanların bu sebepten şeftaliye veya tuhaf şeylere alerjisi olabilir. Alerji kişiden kişiye değişen bir faktördür. Alerjilerin büyük çoğunluğunun kesin bir tedavisi olmasa da alerji etkenini hafifletecek ilaçlar mevcuttur.  Peki, alerji neden olur? Alerji nasıl önlenir? Sık bilinen alerjiler nelerdir? Alerji testi kimlere yapılmalıdır? Alerji belirtileri nasıl seyreder?

Alerji Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Bireyler bir alerjen maddeye maruz kaldıklarında vücuttaki antikorlar vücudu korumak için harekete geçer ve bu maddeye karşı savaş açarlar. Alerjiyi en yaygın tetikleyenler, toz, polenler, hayvan tüyleri, küf gibi maddeler yiyeceklerden ise yer fıstığı, soya, buğday, balık, yumurta ve süt gibi hayvansal gıdalar, böcek sokmaları veya hayvan ısırmalarıdır. Ancak bunlar bireylerin bünyesine göre değişik tepkiler şeklinde görülebilir.

Aile bireylerinde bahar nezlesi, polen alerjisi, egzama gibi alerjik kaynaklı problemler olanların çocuklarında da bu alerjilerin gelişmesi ihtimali vardır. Ciddi derecede alerjisi olan bireylerde alerjik astım, akciğer problemleri gibi hastalıkların rastlanma oranı daha yüksektir. Alerjinin önlenmesi kişiden kişiye değişiklik gösteren yöntemlerle yapılır. Fakat alerjik bir bünyeye sahip bireylerin yapması gereken birkaç tane ortak yol vardır. Bunlardan biri, alerjen maddeden uzak durmaktır.

Örneğin alerjen madde bir yiyecek ise bunu yememek, polen alerjisi olan bireylerin mevsim geçişlerinde fazla dışarı çıkmayabilir veya evinin camını sürekli açık tutmayabilir, toz alerjisi olan bireyler ise evini ve kıyafetlerini temiz tutmalı, toz bulunan ortamlardan veya etkenlerden kaçınmalıdır.

Alerjik semptomlarınıza neyin neden olduğunu bulamıyor iseniz, bu semptomu gösterdiğiniz günü not edebilirsiniz. Neler yediniz, nerelere gittiniz her şeyi not ederek kayıt almak bir daha alerji belirtisi gösterdiğinizde kıyaslama yaparak alerjen maddenin ne olduğunu anlayabilirsiniz.  Bunun dışında bilinen ve tedavi gördüğünüz bir alerjiniz varsa, tıbbi alerji bileziği kullanabilirsiniz veya her ihtimale karşı bir kolyede ya da cüzdanınızda bununla ilgili bilgilerin ve ilaçlarınız yazdığı bir kâğıt bulundurabilirsiniz.

Alerji Belirtileri Ve Sık Bilinen Alerjenler

Bahar nezlesi olarak bilinen alerjik rinit, burun ve göz akıntısı, hapşırma hali, gözlerde şişmek, burun akıntısı ve burun tıkanması gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Gıdaya bağlı alerjiler, ağızda karıncalanma, vücutta kabarma, kızarma ve kaşıntıya, ilaçlardan kaynaklı alerjiler de kurdeşene, ciltte kaşıntı ve döküntüye, nefes darlığı ve yüzle ellerde şişkinliğe sebep olabilir.  

Alerji belirtileri herkeste farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Genellikle kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde yaşarma, vücutta kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini gösterir.

Alerji Testi Ve Alerji Tedavisi

Alerji tedavisinden en önemli etken alerjen maddelerden kaçınmaktır. Vücudumuz bazı maddelere karşı antikor ürettiğinden bu maddeler ile karşılaşmadığında bu antikorlar işlevsel hale gelmez. Bununla birlikte alerji ilaçları çoğunlukla kesin bir tedavi sağlamaz fakat görülen şikâyetleri azaltmaya ve hafifletmeye yardımcı olur.

Alerji testleri, sürekli alerjen kaynaklı şikâyet gösteren bireyler için, alerjinin sebebini anlayabilmek ve buna uygun bir tedavi süreci planlamak ve ilaç belirlemek için yapılmaktadır. Alerji testi kan yoluyla veya cilt üzerinden yapılabilir. Alerji tedavisi, kortizon içeren ilaçlar, nefes açıcılar ve kremler ile yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu