Taksicilik Yapmak İstiyorum Kazancı Ne Kadar? 2023

Taksicilik yapmak erkeklerin genelde yan bir iş dalı olarak yaptığı meslektir. Bu küçük şehirlerde böyledir. Büyük şehirlerde ise taksicilik tam bir mesai isteyen meslektir. İstanbul gibi aşırı kalabalık olan bir şehir de hiç kimse arabasıyla bir yere yolculuk etmek istemez. Trafik sıkışıklığına katlanamazlar. Trafikte araba kullanırken sinirlenenler de hayat kaliteleri düşmesin sinir problemi yaşamayayım diye taksi tercih ederler.

Taksicilik Yapmak Mantıklı ve Karlı mıdır?

Taksicilik yapmak büyük şehirlerde çok mantıklıdır. Çünkü trafik yoğunluğundan hiç kimse arabasını yerinden oynatmak istemez. Küçüğünden büyüğüne herkes taksiyle okula, kreşe, işe, alışverişe hatta pazara bile taksi kullanarak giderler. İstanbul da fakir de çoktur zenginde ve hepsi ya taksi kullanırlar ya da zaten taksi şoförüdürler.

Taksi şoförlüğü yapmak İstanbul gibi büyük şehirlerde karlı bir iştir. En ünlü insanda taksiyi kullanır normal bir lise öğrenciside. Hatta bir taksiyi aynı yöne giden iki kişinin paylaştığı da sık rastlanan bir durumdur.

Taksicilik Yapmak için Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Taksicilik yapmak için öncelikle arabanızın olması gerekmektedir. Bu şekilde kendi arabanızı taksi plakalı bir taksi yaparsanız çok daha fazla para kazanırsınız. Tabii arabanız olmasa da bir durağa ücreti karşılığında yani maaşlı çalışan olarak taksi şoförü olarak girebilirsiniz. Eğer bir taksi alarak bu işe başlamak isterseniz son model olmasa da iyi ve sizi yolda bırakmayacak yolcunuzu rezil etmeyecek bir taksinizin olması gerekiyor. Bu da 2023 senesi için en az 400 bin Türk Lirası demek oluyor.

Plaka çıkartmak ve bir durağa kaydolmak ayrıca bir de taksiyi sarıya boyayıp taksimetre taktırmak 50 bin TL daha lazım demek oluyor. Ayrıca taksinize hem kendiniz hem yolcularınız için bir kamera da taktırmak isterseniz toplam maliyetiniz 455 Bin Türk Lirasını bulacaktır. Tüm bu verdiğimiz fiyatlar ortalama fiyattır. Taksiciliğin aylık kazancı şehirden şehre değişmektedir.

Şehirler 3 sınıfa ayıracak olursak eğer ilk sırada büyük şehirler olmalıdır. Büyük şehirde çalışan bir taksici aylık ortalama 30 bin Türk Lirası kazanmaktadır. Orta seviye kalabalık volan bir şehir de taksiciler aylık ortalama 15 Bin Türk Lirası kazanmaktadır. Küçük bir şehirde taksiciyseniz eğer büyük şehirdeki gibi yolcu seçmez yolcu ararsınız. Bulabilirseniz sevinirsiniz çünkü zaten şehir küçük insan nüfusu azdır. Bu taksiciler de ortalama aylık 8 bin Türk Lirası ila 10 bin Türk Lirası kazanabilirler.

Taksicilik Yapmak için İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Taksiciler odasına gidip tüm ayrıntıları ve belgeleri toplayabilirsiniz. Taksi yönetim merkezi üyelik sözleşmesi yapmalısınız. Daha sonra belediyeye başvuruda bulunmalısınız. Emniyet ve diğer kurumlar için gerekli her şeyi size liste halinde verirler.

Taksicilik Yapmak için Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Psiko teknik, Src belgesi, taksimetre sicil kaydı ve muayene kaydı, toplu taşıma aracı kullanabilir belgesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu