Özel Veya Gizli Numaradan Arayan Kişiler Nasıl Bulunur? 2023

Günümüzde bazı durumlarda sahte numaralar ve özel numaralardan aranmalar çok sık olarak yapılmaktadır. Bu özel numaralardan aranarak tehditler alınmaktadır. Özel numaradan aranan kişileri bulmak neticesinde suç duyurusunda bulunmak gerekir.

Özel ve gizli numaradan aranmanın cezası var mı denilmektedir. Özel numaradan aranan kişi bulunduktan sonra savcılığa suç duyurusunda bulunularak davacı olursunuz. Özel ve gizli numara tarafından aranmak rahatsız verici bir durum olmaktadır. Savcılığa verilen suç duyurusu sonucu kişi barışı bozma suçundan ceza alabilmektedir. Cezalar genellikle para cezası ve hapis cezası olmaktadır. Gizli numaradan aranmalarda cezalar daha da fazla olabilmektedir. Savcılık özel numarayı kolay bir şekilde bulabilmektedir.

Özel ve Gizli Numaradan Rahatsız Etmenin Cezaları Nelerdir?

Özel ve gizli numara tarafından arana vatandaşlar savcılığa suç duyurusunda bulunup özel ve gizli numaradan rahatsız etmenin cezaları nelerdir sorularını sormaya devam etmektedirler. Kişilerin huzur ve sükunetini bozması neden olarak görülür. Özel numaradan aranma yapılarak sizi rahatsız edenleri bulduktan sonra suç duyurusunda bulunmanız gerekir.

Suç duyurusunda bulunulduktan sonra mahkeme kararıyla kişilerin huzurunu bozma nedeniyle 3 aydan bir yıla kadar hapis ceza verilebilmektedir. Suçun durumuna göre bu cezalar para cezaları da olabilmektedir. Mahkeme kararına göre hapis cezaları ertelenip para cezasına çevrilebilmektedir. Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için özel numaradan arayan kişi en az 2 defa karşı tarafı araması gerekir.

Özel numaradan mesaj atmakta arama sayıldığı için cezai işleme tutulur. Özel numaradan rahatsız olarak aranan kişi şikayetini en az 6 ay içerisinde savcılığa bildirmesi gerekir. Telefonla çok sık aranma yapmak zincirleme suç olarak kabul edilmektedir.

Özel Numarayı Tespit Etmek Mümkün Mü?

Özel numaradan devamlı aranmak kişileri oldukça rahatsız etmesinden dolayı özel numarayı tespit etmek mümkün mü sorusunun yanıtı çok kolaydır. Sizi özel numaradan devamlı arayıp rahatsız ediyorlarsa telefonunuzu özel aramalara kapatmanız gerekir.

Telefonunuza gelen gizli aramaları belirlemek için en doğru yol savcılığa bildirmek olacaktır. Özel numaradan arama yapanları bulmak için hiçbir yöntem yoktur. Savcılığa bir dilekçe yazarak özel numarayı saptama olanağını bulabilirsiniz.

Özel Numara Dökümanları Çıkarmı?

Özel numaralardan aranma yapmak kişilerin huzurunu ve sükûnetini bozma olarak cezalandırılır. Özel numaradan aranan vatandaş savcılığa suç duyurusunda bulunması nedeniyle yapılan incelemeler yoluyla kişi belirlenir. Suç duyurusunu yapan kişi özel numara dökümanları çıkar mı sorusunu da sormaktadır.

Mahkeme kararıyla özel numara dökümanlarının tümü ortaya çıkar. Bu duruma göre de kişi bazı cezalara çarpılır. Bu ceza genellikler 3 aydan başlayıp bir yıla kadar hapis cezası olabilmektedir. Mahkeme bu hapis cezasını para cezasına çevirebilmektedir. Özel numaradan arayan kişi, aradığı kişinin huzurunu ve sükûnetini bozma davasından yargılanır.

Özel Numaraya Dava Açılabilir Mi?

Özel numaradan aranarak rahatsız olan kişilerin en çok sordukları sorulardan birisi, özel numaraya dava açılabilir mi sorusu olmaktadır. Sizi devamlı olarak rahatsız edici şekilde özel numaradan arayan kişileri tespit etmek için savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekir.

Öncelik ile savcılığa suç duyurusunda bulunmak için bir dilekçe yazarak şikayetçi olduğunuzu ve devamlı olarak arandığınızı belirten dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Savcılık sizin dilekçenize göre hareket ederek özel numaradan rahatsız eden kişiyi bulur. Bundan sonraki işlemlerinizde şikayetçi olup olmadığınız konusu olacaktır. Şikayetçi olmanız durumunda dava açabilirsiniz.

Özel Numarayı Polis Bulabilir Mi?

Özel numaradan aranmalardan rahatsız olan vatandaşlar, özel numaranın kim olduğunu nasıl öğreneceklerinin yollarını aramaktadırlar. Bu nedenle de Emniyet güçlerine şikayette bulunmayı düşünmektedirler. Bu nedenle özel numarayı polis bulabilir mi gibi araştırma içerisinde olmaktadır. Özel numaradan aranmanız durumunda savcılığa vereceğiniz bir dilekçe ile arayan kişinin kim olduğunu savcılık bulabilmektedir.

Savcılık emniyet birimlerine sizin dilekçenize göre bildirim yapar. Yapılan bazı incelemeler sonucu polis teşkilatı sizi özel numaradan arayan kişiyi kolayca bulur. Özel numaradan arama yapan kişi belirlendikten sonra yeniden şikayetçi olarak dava açabilirsiniz. Telefonunuzu özel numaralara kapatarak özel numaradan aranmanız yapılamaz.

Özel Numara Savcılık İşlemleri Mümkün Mü?

Özel numaralardan çok sık aranan kişiler bu aramalar nedeniyle rahatsız olabilmektedirler. Bazı aramalar tehdit amaçlı ve şaka yapılma niyetinde olmaktadır. Bu nedenle telefonunuzu özel numaralara kapatmak uygun olur ve sizi bir daha arama yapamazlar. Birçok kişi özel numaralardan aranmaları nedeniyle savcılığa bildirmek istemektedirler.

Özel numara savcılık işlemleri mümkün  sorularını sormaktadırlar. Özel numaradan çok aranıyorsanız savcılığa bir dilekçe yazarak bu rahatsızlığını bildirmeniz kolay olur. Savcılık sizin dilekçenize göre hareket eder. Sizin vermiş olduğunuz şikayet dilekçesini emniyet birimlerine bildirip arayan numarayı ve kişiyi bulur. Sizde bu kişi hakkında şikayetçi olarak savcılık işlemlerini başlatabilirsiniz.

Genel olarak bir açıklamaya göre özel numara savcılık işlemleri mümkün olmaktadır. Savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünen kişi en az 6 ay içerisinde suç duyurusunu yapması gerekir. Özel numaradan arayan kişi 3 aydan başlayıp bir yıla kadar hapis cezası alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu