Kara Listeden Ne Zaman Silinirim?

Kara listeden ne zaman silinirim sorusunu bankalara borcu olan ve ödememiş durumdaki herkes sorabilmektedir. İcra takibine alınan borç ödenmediğinde kara listede beklemektedir.

Kara liste ne demek sorusu için avukatlık borç olarak özetleme yapılabilir. Borcunuz icraya verildiği anda sorunlu ödemeler kapsamında değerlendirilmektedir. Gelecek dönemlerdeki banka işlemlerinize önemli ölçüde engel olacak bir durumdur.

Kara Liste Sorgulama | Bankalarda Kara Liste Ne Demek?

Borcunuzun kara listede olup olmadığını öğrenmek için bankadan bilgi alabilirsiniz. Borçlu olduğunuz bankanın avukatı borç detaylarını size aktaracaktır. Bankadan çıkan borcunuz sistemde hala görüneceği için bankayla işlem yapılmasa da size avukatlar ödeme için arama yapacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Çıkmak istediğiniz kara liste için avukatlık olan borcunuzun çeşitli yollarla ödenmesi gerekmektedir. İpotek, maaş kesintisi, icra ile kişisel eşyaların alınması gibi yöntemlerle listeden çıkabilirsiniz. Bazı durumlarda devlet kara listede adı olanların borcunu silebilmektedir.

Genel kamu duyurularını takipte kalabilirsiniz. Bazen de süreç içinde seneler sonra kendiliğinden icralık olan dosya düşebilmektedir. 5-10 sene gibi süreçte bu durum olabilir. Borç oranı ve güncel durumlar bazen etkili olabilmektedir.

Takip Süresinde Olumsuz Durumlar

Kredi kartı, kredi, avans para gibi borçların ödenmemesi, takip sürecinde hizmetlerden yoksun kalmaya neden olmaktadır. Yeni bankacılık işlemlerinin çoğundan faydalanmak imkansız hale gelmektedir.

Kara Liste Affı | Sicil Affı

Kredi sicil affı çok sık yapılmayan bir durumdur. Genel ekonomik kriz dönemlerinde halkın alım gücünün artırılmasına yönelik bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu süreçlerde sicil affı ile yeni kredi çekilmesinin önü açılmaktadır. Yeni kredi çekemeyecek kadar yoğun borç olan dönemlerde bankaların akışı sağlanmış olur. 

Kara Listede Olan Biri Kredi Çekebilir mi?

Kişinin kendisi için 5 senelik bir süreç yeniden kredi çekmek için gereken ortalama zamandır. Fakat bu sürede başka biri sizin adınıza kredi çekebilir ve siz başkasına ödeme yapabilirsiniz. Mağduriyet anlamında bir sorun olmayacağını düşünüyorsanız alternatif olabilir. Ayrıca sicil affından faydalandıysanız bankaların destek kredilerini takip edebilirsiniz.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor?

Borç kapatma kredisi gibi hizmetlerden faydalanmak için bankalara borcunuz icralık olmadan önce başvurmalısınız. Ziraat Bankası, Vakıf Bank, ING Bank gibi bazı bankalar geliri düzenli olanlara borç kapatma kredisi verebilmektedir.

Kredi Notu düşmesi ve Kara Liste

Kredi notu düşmesi sorunu kara listede borcu olanlar için en yaygın görülen pürüzlerdendir. Banka kayıtlarınız olumsuz etkilendiğinde otomatik olarak yeni ödemelerinizin olasılıkları azalmaktadır. Bankalar da ödeme riski olan durumları negatif kapsamda değerlendirdiği için yeni işlem zor olacaktır.

Kredi notunuzun yeniden yükselmesi için bir iki sene boyunca sorunsuz bir banka işlemi olmalıdır. İcra takibi gibi durumlar ardından bu süreç içinde toparlanma olmaktadır. Güncel borç durumları, gelir ve gider durumu da kredi sicil affı haricinde önem kazanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu