Göz Doktoru Maaşları 2023

Göz doktoru maaşları 2023 yılında ne kadar? Son zamanların en popüler meslek alanlarından biri olan göz doktoru çalışma şartları nasıldır? Dahası göz doktoru nasıl olunur? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntılı yanıtların tamamı!

2023 göz doktoru maaşı ortalama olarak 14 bin TL civarındadır. Şayet göz doktoru devlette çalışıyorsa 14.000 TL üzerinde bir de döner sermaye kalemi de eklenmektedir. Böylece devlette çalışan göz doktorunun maaşı ortalama 15 bin TL civarına çıkmaktadır. Şayet göz doktoru özelde çalışıyorsa maaşlar ortalama 15 bin TL ile 21 TL arasında değişiklik göstermektedir. Burada çalışılan kurumun maaş politikası ve doktorun uzmanlık seviyesi de belirleyici olmaktadır.

Göz doktorları hem özelde hem de kamuda yüksek maaş alan meslek grupları arasında yer almaktadır. Göz doktorları özelde kamuya göre daha fazla maaş almaktadır. Ancak özlük hakları bakımından kamudaki doktorların daha avantajlı olduklarını ifade edebiliriz. Bu durum göz doktorlarının daha çok devlet hastanelerini tercih etmelerine neden olmaktadır. Böylece genel olarak kamuda çalışan göz doktorlarının sayısının daha fazla olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Göz doktoru maaşları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı dinamikler çıkmaktadır. Burada kamuda görev alan doktorların maaşlarına; BES kesintisi ve hizmet yılı gibi etkenler doğrudan etki etmektedir. Yine göz doktorunun kıdem ve derecesiyle medeni durumu da maaşlar üzerinden etkilidir. Ayrıca göz doktoru evliyse çocuk sayısı ile eğitim seviyesi de doğrudan maaşlara etki etmektedir. Bununla birlikte eşi çalışmayan ve çocuk sahibi olan göz doktoru çocuk yardımı da almaktadır.

Göz Doktoru Çalışma Şartları Nasıldır?

Kamuda çalışan göz doktorlarının mesai saatleri 09.00 ile 16.00 saatleri arasıdır. Öğle arasıysa saat 12.30 ile 13.30 arasındaki süre kadardır. Devlet hastanelerinde acil servisler hariç Cumartesi ve Pazar günleri mesai saati bulunmamaktadır. Elbette ki bu durum göz doktorları için de geçerli olmaktadır. Göz doktoru çalışma şartları söz konusu olduğu zaman kimi zaman nöbet tutulabildiğini de ifade etmek mümkün olmaktadır.

Şayet göz doktoru olarak çalışacaksanız ayakta tedavi klinikleri başta olmak üzere ameliyathaneler ve özel kliniklerde görev alacaksınız demektir. Ayrıca kendinizi geliştirmeyi istiyorsanız uluslararası toplantılara katılabilir, seminer çalışmalarına da dahil olabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında günümüz koşullarında göz doktorlarının kariyer gelişimi konusunda her zaman iddialı bir meslek grubu olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Göz Doktoru Nasıl Olunur?

Eğer göz doktoru olmak istiyorsanız, en az 6 yıllık Tıp Fakültesinde okumalısınız. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra en az 5 yılık süreyle asistan olarak görev alırsınız. Daha sonraki süreçte göz doktoru olmak için sınava girmelisiniz. Bununla birlikte göz doktoru olma sürecinin son derece hassas bir süreci beraberinde getirdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Çünkü Tıpta Uzmanlık sınavından çok yüksek puan almak durumundasınız! Böylece göz doktoru olarak kariyerinizi geliştirmeniz de mümkün olacaktır.

Göz doktorları genel olarak göz bozuklukları başta olmak üzere çok sayıda farklı rahatsızlıklarla ilgilenirler. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gelişen katarakt ya da diğer dejeneratif hastalıklar konusunda da göz doktorları görev almaktadır. Bulaşıcı göz rahatsızlıkları ya da glokom görme kaybı gibi problemler de göz doktorlarının ilgilendikleri hastalıklar arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında göz doktoru maaşları 2023 yılı itibariyle hekimin girdiği ameliyatlar ve performansına göre şekillenmektedir. Burada göz doktorunun özelde mi kamuda mı çalıştığı sorusu da alınan maaş miktarını doğrudan etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu