Define İşaretleri ve Sembol Anlamları 2023

Define işaretleri, define arayanlar tarafından barındırdığı simgelerin ne anlam ifade ettiği merak edilen konuların en başında yer alır. Define işaretlerini analiz ederek definelere yönelik bazı ipuçları elde edilebiliyor. Bu ipuçları da belki hayallerinin kapısını aralayacak kadar önem arz etmektedir.

Gerek ülkemiz gerekse de dünya genelinde oldukça fazla sayıda define arayan kitle bulunmakta. Peki, bulunan haritadaki işaretler ne anlama gelir? Geçmiş medeniyetlerin kültürü kapsamında hangi sembol neyi ifade eder hepsini sizler için listeledik.

Tılsımlı Define Çeşitleri ve Anlamları Nedir?

Tılsımlı define çeşitleri, mevcut semboller içinde en gizemli olanı. Fakat çözülmesi imkânsız da değil. Yeter ki işaretleri yorumlayabilecek kadar bilginiz olsun. Tılsımlar antik dönemde oldukça yoğun bir şekilde hayatlarını idame ettiren büyücüler ve din adamları tarafınca kullanılır. Tılsımlı define çeşitleri kendi arasında 3 ayrı grupta ele alınabilir;

 1. Bölgesel Tılsımlar
 2. Yerel Tılsımlar 
 3. Sahiplenme 

Bölgesel Tılsımlar

Bölgesel tılsımlar antik çağ döneminde düşmana karşı kendilerini güvene almak için bedenlerinin farklı bölgelerine kazıdıkları işaretlerden oluşur. Düşman olarak gözlemlenen en büyük kitleyi şeytanlar oluşturur. Bunlara karşı önlem almak için de kendilerini farklı simgelerle donatırlar. Bu simgeler bedenden de öteye giderek gömü yaptıkları konumları harita üzerinde kullanmaya kadar uzanan bir sürece neden olur.

Tılsım Çeşitleri arasında en önemli olanı hiç şüphe yok ki haç işaretidir. Hac işareti şeytana kadar olan gücü simgeler ve mezarlara yakın yerlerin işaretidir. Buradaki en önemli detay hac işareti ne tarafı atılmışsa; mezarlar o yönde olur. Dolayısıyla gömünün yönünü belirtmek için de kullanılır. Haç işaretinden sonra karşınıza çıkabilecek en başlıca simgelerden birisini de balık oluşturur.

Balık tılsımı seneler boyuncu dinin sembolü olmuştur. Fakat haç kabul edilince itibarını da yitirmiş oldu. Dönemin en yaygın simgesi yılan olsa da balık simgesi define haritalarına yönelik kullanıma devam etti.Balık imgesinin bulunduğu haritalardaki gömüler mutlak suretle suya yakın bir yere saklanmış olup; genelde dere kenarı ya da gölün çevresine konumlandırılmıştır. Rivayete göre define din adamları tarafınca tılsımlanır. Bu nedenle de gömüye erişim sağlayıp çıkarabilmek için din adamlarının desteğine ihtiyaç vardır.

Farklı bir görüş kapsamında da balık, cinsel bir objeyi ifade eder ve Büyük tanrıçanın üreme organını simgeler. Bu kapsamda balık tılsımları için her zaman şeytandan korumasa bile taşıyanı cinsel açıdan tatmin edeceğine inanılır ve iktidarsızlığa karşı çare olarak kullanılır. Bu yüzden de gömüde ki tılsımın cinsellik üzerine kurulu olabileceğine dair ciddi rivayetler dolanır.

Yerel Tılsımlar

Yerel tılsımları bölgesel tılsımlardan ayıran en büyük özelliği yalnızca bulunduğu bölgeyi hükmetmesidir. Sistem aynı şekilde işler, tek farkı oldukça geniş bir bölgeye değil, sadece bulunduğu bölge yönelik olmasıdır. Anlayacağınız tılsımlı bölgenin hemen yanı başına yani 1 kaç metreye kazma vurmanız işinizi görecektir.

Bazı define arayanlar tılsım bölgesinde hayvan cesediyle de karşılaşmış. Böyle yerlerde biraz daha inatçı olun, mutlak suretle hedefinize ulaşacaksınız.

Sahiplenme

Sahiplenme tılsımlardan biraz daha farklı bir durum. Yalnızca mal sahipsiz olduğu için 3 harfliler tarafınca sahiplenmiş tılsım biçimidir. Bu tılsımın diğerler tılsımlardan tek farkı çok fazla inatçı ve yapışkan olmalıdır. Bu durumu size gömüyü bulma ve çıkarmanızı zorlaştırır. Defineyi farklı bir alana kaydırma, yanlış yere yönlendirip kazdırma gibi şaşırtacak hamleler içerir.

Tılsımlı Define Bekçisinin Anlamı Nedir?

Tılsımlı define bekçisi olayı Hz. İsa’nın çarmıha gerilerek öldürüldüğü yerden bir ağacın çıkması sonucunda yerel halk tarafınca benimsenmiştir. Bu ağacın salgılamış olduğu zamkın, ağacın gözyaşlarını simgeler. Bu zamk tütsü olarak yakıldığında 3 harflilerin oldukça hoşuna gider. Nerede yakılmışsa hepsi oraya toplanır. Definenin gömülüş esnasında 3harflileri çağıran kişi, farklı bir kişinin çıkarma girişimi aşamasında onlara musallat olmasına vesile olur.

Gömmüş olduğu bu hazinenin onlar tarafınca devamlı korunmasını ister. Çağırdıktan sonra da onlara parola verir. Bunu ben gömüyorum ama “3 kişi gelecek, şöyle olacak, böyle olacak” 3 harfliler sürekli gömünün bekçisi konumundadır ve gömü sahibinin istekleri gerçekleşmeden gömüyü teslim etmez. Bu asla çıkmayacağı anlamına gelmiyor. İşin erbabı bir din adam tütsüyü yakıp şifreyi çözerek gömüyü alandan çıkartabilir.

Ermeni Define İşaretlerinin Anlamı

Ermeni define işaretleri, define aramalarında karşılaşılan işaretlerin yorumlanabilmesi açısından çok önemlidir. Ermeniler zor şartlarda hayatlarını idame ettiler. Sürekli savaşla karşılaştılar. Savaştan kaçış veya farklı nedenler yüzünden bölgelerinden ayrılmak zorunda kalan Ermenilerin alandan ayrılmadan önce eşyalarını saklarlar.

Kaçış dışında yoğun şekilde karşılaştıkları eşkıya baskınlarına karşı korunmak ya da evde saklamamak için altınlarını ve paralarını toplu bir şekilde gömdüğü tarih kitaplarında bile açık şekilde belirtilir. Gömülerini hatırlamak için de harita kullanırlar ve kültürleri kapsamında da simgelerle donatırlar. Bizler de en sık kullandıkları simgeleri sizler için listeledik;

Ermeni Evlerinde Bulunan Define

Ermenilerin yaşamlarını sürdürdüğü evlerde define bulunabilir. Mesela, oturdukları evin duvar arasında, dış cephe bölümünde, temel içinde ya da ocağın olduğu alanlarda sık sık gömü bulunmuştur. Evlerdeki gömüye yönelik 1 harita çizmezler. Fakat Ermeni evinde çalışma imkanınız varsa yukarıdaki alanlara özellikle dikkat edin.

Ermenilerde Define Kuyusu

Kuyu genellikle farklı kesimlerindeki taşlarla örülmüştür. Kuyunun başlangıç aşamasından itibaren 1 metre aşağısına doğru veya kuyunun yanına açtıkları kör bir pencerede değerli eşyaları gömdükleri bilinir. Çevrede bir kuyu ya da kör pencere varsa o bölümlere özellikle dikkat edin.

Ermenilerde Balta İşareti

Ermeniler haritalarında balta işaretini çok sık kullanır. Onların kültürlerine göre balta kapıyı ifade eder. Anlayacağınız haritada balta görüyorsanız kapı olduğunu açıklar ve kapı karanlık bir yoldan belli bir mesafe gidildikten sonra ulaşılabilecek bir alanda yer alır. Bu kapı genellikle tapınak gibi bölgelere girer.

Balta işaretlerini gördüğünüzde dikkat etmeniz gereken baltanın uç kısmının dışında arka tarafının çizilip çizilmediği konusu. Eğer arka tarafı çizilmişse bölgede genellikle ağaç olması bulunur. Baltanın boyu ölçülüp yönü gösteren istikamette kadar ilerlenir.  

Ermenilerde Çiçek Gül Simgeleri

Bu simgeyi Ermeniler dışında farklı medeniyetler de kullanılmıştır. Genellikle bayanla ilişkili çiçek mezarları dışında tapınak ya da şövalye gibi önemli kişiliklerin mezarlarını da simgeler. Çiçek işareti varsa o bölgede mutlaka mezarlık arayın. Bulduğunuz mezarların arasında da üstünde çiçeğe benzer bir işaretin varlığını kontrol edin.

İşareti görürseniz doğru yoldasınız! Bu işaret gömüyü ifade eder. İşaretlemedeki çiçek simgesinin yaprağından birisi eksik ise ise eksik yaprağın istikametine doğru arama yapmaya devam etmelisiniz. 

Ermenilerde İbrik Define İşareti

Ermenilerin sık kıllandığı simgelerden birisidir. İbrik işareti gömünün suyun yakınlarında olduğunu ifade eder. Kuyu, pınar, çeşme gibi alanlara da özellikle dikkat etmelisiniz. Su veya deniz kenarındaki taşların üzerine çizilmiş ibrik figürü oradaki değerli eşyanın habercisidir. 

Rum Define İşaretlerin Anlamı

Rum define işaretlerinin anlamı özellikle de Karadeniz bölgesinin dışında nadir de olsa Ege ve Akdeniz bölgesinde define arayanlarını işine yarar. Rumlardan kalan ipuçları değerlendirildiğinde genellikle hazır para karşımıza çıkar. Çoğunlukla mermer üzerine çizilirler ve 2 tane balıklı bir simge görürseniz Rum işaretine yönelik yorumlayabilirsiniz. Rumlar eski dönemlerde Anadolu’dan göç etmek zorunda kaldıkları mallarını, mülklerini altına çevirmişler. Daha sonra nasıl olsa geri dönüp alırız diyerek de bir yerlere saklamışlar. 

Rum define işaretleri mermer dışında bazen kayalarda karşımıza kabartma şeklinde çıkar. Genellikle hayvan resimleri çizerler ve yılan simgesini de çok kullanırlar. Eğer bu işaret karşınıza çıkarsa kesinlikle altın gömüsüne yorabilirsiniz. İşareti gördüğünüz alanın ortalama 10 metre ilerisinde eğer daha önce birisi tarafından alınmadıysa mutlaka gömü vardır. 

Mağara Define İşaretleri

Haritada görmüş olduğunuz C-D veya U şekilleri yakın bölgede olduğunun habercisidir. U harfinin ağzı açık kısmı yukarı yöne bakar durumdaysa bu açık mağarayı ifade eder. U harfi ters yazıldıysa da kapalı mağara anlamına gelmektedir.  İşaretleri bulduğunuz alanda öncelikle yüzey araştırması yapın Çevrede açık mağaralar var ise bu mağaranın varlık sebebini araştırın, eski ev, şabel, klise ve benzer amaçlara yönelik çok sayıda mağara bulunur. 

Mağaraların içinde narteks bölümü denilen alanlar olur, bu alanlarda defin işlemleri yapılmış olabilir. Ayrıca yan duvarlarında da kapak veya benzer işaretlerin bulunması kuvvetli bir ihtimaldir. Mağaranın içinde yer alan işaretlerin hemen yanında bir de yuvarlak simgesi varsa, o simge dolunay anlamına gelmektedir. 4 köşe bir oyuk varsa boş bir oda anlamı çıkartılır. Fakat yan kısmında da mutlaka dolu bir oda çıkar. O zaman da mutlaka yan kısımdaki dolu oda üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Yılan Define İşaretlerinin Anlamı

Kabartma yılan simgesi mezar taşının dışında farklı bir alana çizilmişse kesin hazinedir. Fakat kabartmalarda kafanın ölçümünü yapmanız gerekir. Yürümekte olduğu istikamet definenin yönünü simgeler. Onun dışında yılan tür ve şekillerine göre aşağıdaki anlamları çıkartabilirsiniz.

 • Çöreklenmiş yılan: Başı dışarıda ise baktığı yer önemlidir. Genelde baktığı yerin 10 Metre ilerisinde bir kaya altında gömü vardır.
 • Çöreklenmiş başı içinde olan yılan: Gömü içinde veya yan kısmındadır. 
 • Birbirine sarılı öpüşen yılan: Yılanların arasında bir istavroz ya da başka işaretler de vardır. Bu işaret yönü hakkında fikir verir. Fakat gömünün hemen yan kısmında olduğundan söz edemeyiz, gördüğünüz işarete göre yakın çevrede bir yerlerdedir.
 • Direğe sarılı yılan: Direğe sarılı yılanda yılan kafasının yönünün genellikle 30 Metre ilerisinde gömü bulunabilir.

Kesin Çözülmüş Define İşaretleri

Her ne kadar birçok simge soru işaretli ligini korusa da kesin çözülmüş define işaretleri de azımsanamayacak kadar fazla.  Kesin çözülen işaretleri şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Matematikteki şekillerin işareti: Yuvarlak, kare gibi matematik ve geometri alanına yönelik işaret varsa bu mezarın kanıtıdır.
 • Mağara işareti: Sizin de anlayacağınız üzere mağarayı simgeler.
 • Ok işareti: Tek başına anlamsızdır. Bir şeylerin yanına çizilir ve uzaklık dışında yönünü simgeler.
 • Dama işareti: Çok sayıda karelerden oluşur ve 1 tanesi farklıdır. Bu farklı olan da kapalılık simgesini ifade eder. Yani, gömü kapalı bir ortamdadır.
 • Koltuk işareti: Koltuğun altında gömü olduğunu ya da oturunca tam karşıda olduğunu simgeler.
 • Akrep işareti: Tehlikeyi simgeler. Gömünün etrafında mutlaka tehlikeli bir şeyler vardır.
 • El işareti: Yemin anlamına gelir. Gömüyü yapanların hep beraber yemin ettiğini belirtir ve o alanda kesinlikle gömü bulunur.

Kaplumbağa Define İşaretleri

Kaplumbağa işareti genel açıdan 2 şekilde yorumlanır. İlki kayalardan kaplumbağa şekilleri, 2. kayaya bu sembol çizilip, oyulup veya kabarma şeklinde semboller verilmiştir. Bu işaretlerin genel anlamda alanları dere yamaçlarına yakın bölgeyi ifade eder. Yani, kaplumbağa varsa su da vardır. 

Simgeyi gördükten sonra kuyruk bulunup bulunmadığına dikkat edin. Kuyruğu olmayan durumlarda kara kaplumbağası örnek alınır. Kuyruğu bulunuyorsa da su kaplumbağasının ifadecisidir. Kuyruksuz olanı kaya benzetme şeklinde olup genelde mezarların yanında ya da arka kısmında bulunur.

Kara kaplumbağasında bir başka önemli bölgesi de baş kısmıdır. Bu işaretin yönüne doğru baktığı alanı özellikle inceleyin. Kaplumbağa etrafındaki kayaya bakıyorsa bütün gömü orada olabilir. Kafası başka bir mağaraya bakıyorsa mağara içinde mezarı ve çok miktarda altın veya para olabilir. 

Su kaplumbağaları ise genelde kuyruklu olurlar. Genelde suya yakın bir alanda bulunurlar. Dere görürseniz kaplumbağanın baş kısmının bölüme bakıp bakmadığını özellikle kontrol edin. Kuyu ya da nehir de bu kaplumbağalara yönelik önemli bir işarettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu