Malulen Emeklilik Sorgulama Ve Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik sorgulama ve şartları Çalışma hayatına başladıktan sonra herkesin amacı normal emeklilik koşullarını tamamlayarak emeklilik hayatına adım atmaktır.

Malulen emeklilik sorgulama ve şartları iş kazaları ya da meslek hastalıkları sonucunda bir şekilde ciddi bir hastalığa yakalanması sonucu çalışma hayatı erken yaşta kesintiye uğrayabilir. Sosyal güvenlik sistemi, sigortalılara bu durumlara karşı sosyal koruma sağlamaktadır. Bu kişilerin çalışmasına engel olan sorunlar olması durumunda engellilik nedeniyle emekli olma hakları vardır.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

  • Maluliyet nedeniyle emekli olacak kişinin 4A (SSK) veya 4B (Bağ-Kur) veya 4C (Emekli Emekli Sandığı) kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın, sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra 10 yıl geçmesi gerekir.
  • Bu 10 yıllık çalışma süresi boyunca işçinin en az 1800 gün prim ödemesi ve hizmet süresi olması gerekir.
  • Çalışanın sağlık kurulu tarafından en az %60 veya daha fazla güç kaybı yaşadığının resmi raporlarla tespit edilmesi ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekir.
  • 4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işi bırakması gerekmektedir.
  • Kişinin ticari faaliyetlerine son vermiş olması gerekir. Aynı zamanda bu vatandaşların prim borcu olmaması gerekiyor.
  • 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlar da işlerinden ayrılmalıdır.

Malulen Emeklilik Nasıl Sorgulanır?

Malulen emekli olmak için başvuran kişiler, Sağlık Kurulları Raporunda malullük oranları tespit edildikten sonra bu raporlar ilgili Sosyal Sigortalar Kurumu birimine gönderilir ve bu raporlar maluliyet tespiti için görevlendirilen hastanelere sevkini yapar.

Sağlık Kurulu Raporunu inceleyen Kurum, kanunda belirtilen şartları taşıyanları özürlü kabul eder ve malulen aylığı bağlanması için gerekli işlemleri yapar. Bu süreç kişinin durumuna göre bir kaç ay sürer. Bu süreç devam ederken malulen aylığı başvurusunda bulunan kişiler malullük aylığı başvurularının sonucunu, malullük oranlarının ne olduğunu ve en önemlisi malul olarak malullük aylığına hak kazanıp kazanmadıklarını ve malullük aylığının ödeme süresini merak etmektedirler.

Bu soruları yanıtlamanın ilk adımı, engelli olarak kabul edilip edilmedikleridir. Bu sorunun cevabını alabilmek için Sosyal Sigortalar Kurumu malulen aylığı sorgulaması yapmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu malullük aylığı sorgulaması, 2023 SSK belge takibi kapsamında inceleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu