Seksör Olma Şartları, Eğitimleri ve Maaşları 2023

Seksör Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır? Konu başlıklı yazımız, ilginç mesleklerden birisi hakkındadır. Daha önce hiç duymadığınız, duyduğunuzda çok şaşıracağınız bu meslek. Seksörlük mesleğidir. Bu mesleği sadece tavukçuluk üretiminde çalışan kişiler duymuş olabilir. Seksörlük aslında mesleğinin diğer bir ilginç yönü de bu mesleğin çok kazandıran meslekler arasında olmasıdır.

Seksörler, büyük tavuk ve yumurta üretimi yapan fabrikalarda çalışan kişilerdir. Devasa yumurta fabrikalarında sektörlerin tek görevi tavuk civcivlerinin cinsiyetlerini belirleyerek ayırmaktır. Bu kadar basit görünen bu iş aslında o kadar basit olmayıp tam tersi seksörler, çok önemli bir görevi üstlenmektedirler. Çok büyük tavuk işletmelerinde görev alan seksörlerin hata yapma şansı olmayıp işlerinde uzman olmaları gerekmektedir.

Seksör Nedir?

Seksör nedir? Sorusunun cevabını vermeden önce bu mesleği yapan kişilerin ne kadar çok para kazandıklarını bilseniz daha çok şaşırırdınız. Adını bile duymadığımız seksörlük, tavuk ve yumurta üretimi yapan büyük fabrikalarda önemli bir görevde çalışan kişilerdir. Yumurta sektöründe çalışarak mesleklerini icra eden seksörlerin yaptığı tek iş civcivlerin cinsiyetlerini ayırt etmektir.  

Seksör Nasıl Olunur?

Seksör Nasıl Olunur? Sorusuna gelirsek maalesef bizim ülkemizde henüz adını yeni duyduğumuz seksör mesleğinin her hangi bir eğitimi bulunmuyor. Çırak usta ilişkisi ile öğrenilen bu meslek önü acık meslekler arasında yer alıyor.

Hollanda’da seksör olmak isteyen kişiler 2 yıllık bir eğitim alarak seksör olabiliyorlar. Hollanda’da İngilizce bilen öğrencilerin katıldıkları 2 yıllık seksör eğitimine kursiyer maaşı alarak devam ediyorlar. Ancak çok zor ola bu mesleği kursiyerlerin sadece %60 bitirebiliyor.

Seksör Ne İş Yapar?

Seksör ne iş yapar? Seksörler yüksek maşlar alarak devasa tavuk ve yumurta üretimi yapan işletmelerde yeni yumurtadan çıkan civcivlerin en geç 1 saat içinde cinsiyetlerini belirleyerek ayrıştırıyorlar.

Yumurta üretimi için önemli rol oynayan civcivlerin cinsiyetleri civcivlerin hemen yumurtadan çıkmasının ardından yapılması gerekiyor. Civcivlerin cinsiyetlerine göre yerleştirilmesinin sağlayan görevlilere de seksör deniliyor. Seksörlük uzmanlık gerektiren ve ayrıca hata yapma şansı olmayan önemli olan bir meslektir.

Seksör Ne Kadar Maaş Alır?

Büyük bir tavuk ve yumurta üretimi yapan bir işletmenin ve ya fabrikanın olmazsa olmazı olan seksökler bu işletmelerde civcivlerin cinsiyetlerini ayırarak yumurta üretiminde hizmet veriyorlar. En fazla %2 hata yapma şansı bulunan sektörler yumurta işletmelerinde önemli ve riskli bir görevi icra ediyorlar.

Yumurtadan çıkan civcivlerin bir saat içine ayırması gerektiği için sektörlerin hata yapmak veya yavaş çalışmak gibi bir lüksleri yok. Böylesi önemli ve riskli olan bir işte görev alan seksörlük mesleği iyi kazandıran meslekleri arasında yer alıyor.

Bu zor mesleği ustasından öğrenen sektörler, çalıştığı fabrikaya göre değişse de yaklaşık olarak ayda 10.000 TL kazanıyorlar. Ancak hiç hata yapmayan ve seksörlük mesleğine yıllarını vermiş bir uzman seksör maaşı aylık 25.000 TL kazanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu