Polis Olmak için Ne Yapmak Gerekir? 2023

Bekçi olmak veya Polis olmak için birçok farklı yapılması gerekenler vardır. POMEM, PMYO, PAEM gibi 3 farklı kuruluş var. Lise eğitim düzeyi, ön lisans ve lisans eğitimlerinden hangi seviyeye kadar geldiyseniz buna göre seçimler yapabilirsiniz. 

Hepsinde yapılan belirli mülakatlar ve zorluklar tabii ki mevcut. İlk olarak eğer liseden mezun olduktan sonra polis olmaya karar verdiyseniz TYT’den giriş yapacağınız sene için belirlenen taban puanını elde etmeniz gerekir. Aksi halde tercih yapamazsınız. 

Ayrıyeten yine lise eğitimi, ön lisans ve lisans eğitiminize göre KPSS sınavına girerek yeterli puanın elde edilmesi gerekiyor. Vücudunuzun yazlık giydiğiniz kıyafetlerden görünen bir kısmında herhangi bir iz varsa polislik için başvuru yapamazsınız. Bunlar dışında Türkiye vatandaşı olmak, Lise, lisans ve ön lisans mezunu olmak şartları da mevcut. 

Fiziki şartlar için gerekli nitelikler kadınlar için en az 1.62 boy, erkekler için de en az 1.67 boyunda olmaktır.

Tüm bunları hallettikten sonra geçilmesi gereken 3 adet sınav bulunmaktadır. İlki yazılı sınav, ikincisi sözlü sınav ve son olarak fiziki mülakatlar. Bunların hepsinden başarıyla geçildikten sonra size verecekleri eğitimi tamamlamanız neticesinde polis olabilirsiniz.

Polis Olmak İçin Boy ve Kilo Sınırı Nedir?

Polis olmak için boy ve kilo sınırı kadın ve erkek için farklılıklar göstermektedir. Kadınların kendi arasında ayrı fiziki nitelikleri taşıması gerekir. Erkeklerinde aynı şekilde kendi aralarından gereken fiziki özelliklere sahip olmaları gerekir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi kadınlar için boyunun en az 1.62 olması gerekirken, erkeklerinse 1.67 boyuna sahip olmaları gerekir. Kilo olaraksa erkeklerin ve kadınların kendi boy ve kilolarına göre vücut kitle indekslerinin 18 ile 27 arasında bulunması gerekmektedir. Bu yüzden kesin olarak kilo sayısı mevcut değildir.

Polis Çalışma Saatleri Nelerdir?

Polislerin operasyon ekiplerinde olan bölümü kendi iş saatlerine göre çalışmaktadırlar. Diğer bir kısmı günde 8 saat ve kalan kısmı ise sabah 8, öğlen 5 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu düzen geçilen yeni senenin yeni yönetmeliğine göre düzenlenebilmektedir.

Polis Maaşı Ne Kadar?

Diğer tüm işlerde olduğu gibi tabii ki bu meslekte de çalışılan yere göre ve sizin edindiğiniz mevkiye göre alacağınız maaş da değişmektedir. Lakin şimdi size belirli genel maaşlardan bahsedeceğiz. Polis memurları şu anda ortalama 13.747 TL maaş almaktadır. Eğer çalıştığınız yerde başarı göstererek yükselirseniz ve başkomiser olursanız bu ücret 15.810 TL’yede yükselebilmektedir. 

Polislik Sınavlarına Hazırlanmak için Yapılması Gerekenler

Polislik sınavları bahsettiğimiz gibi 3 sınavdan oluşmakta. Yazılı olan sınav için geçen senelerde sorulan sınav sorularına bakarak hem fikir edinebilir hem de bu yöntemle sınava çalışabilirsiniz. Sözlü mülakat sorularında genel kültür soruları ağırlıklı olmakla birlikte sorulan sorular tam anlamıyla belli olmamakta bu yüzden genel kültür alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ve son olarak fiziki mülakat için tabii ki spor yaparak vücudunuzu güçlendirmelisiniz. Fiziki mülakat için engelleri geçmeniz dışında geçtiğiniz vakitte önemli olduğu için kondisyonunuzu da güçlendirmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu