Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır? 2023

Kredi puanı yani bildiğimiz adıyla kredi notu bankaların, banka müşterilerini harcama alışkanlıkları, limitleri, ödeme alışkanlıkları, borçlarına sadık olma durumu, kaç yıllık müşteri olduğu gibi nice ayrıntıdan puanlayarak oluşturdukları havuz içerisinde yer alan bir puanlama sistemidir.

KREDİ PUANI NEDİR?

Havuz dediğimiz olgu tüm bankalar müşterilerinin kredi kartı alışkanlıklarını sisteme bildirir. Sistemde müşterinin kredi puanını oluşturur. Kredi puanı yüksek kişiler bankalarla çok daha rahat ve esnek bir ortamda çalışırken kredi puanı düşük birisinin bankalardan talepleri reddedilme riski ile karşılaşması oldukça yüksektir.

Sms ile Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır

Bankalardan kredi çekmek, kredi kartı almak gibi işlemlerde bakılan kriterlerden biri kişinin kredi notudur. Kredi notu yüksek kişiler esnek şartlarda bankalarda taleplerini karşılayabilirken kredi notu düşük olan kişilerde bu durum oldukça sıkıntılıdır.

Bedava Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır

Kredi puanı sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur bu işlemin ücretsiz bir şekilde yapılmadığıdır. Şöyle ki bankalara gittiğiniz zaman bankalar sizin kredi notunuzu sorgularken dahi bir ücret ödemektedir.

Bu nedenle kredi puanınızı öğrenmek istiyorsanız ödemenizi sorgu sayısı ile çarparak maliyetinizi öğrenebilirsiniz. Bu kısımda kredinizi sorgularken adet başı ne kadar ödemenizi göstermek gerekirse;

  • Findeks kredi notunuzu sorgularken adet başı 5,31 Türk lirası ödersiniz.
  • Notlu risk raporunuzu sorgularken adet başı 10.03 Türk lirası ödersiniz.
  • Findeks kare kodlu çek raporunu sorgularken adet başı 0,71 Türk lirası ödersiniz.
  • Endeksli çek raporu 6,49 Türk lirası
  • Not danışmanı adet başı 82,60 Türk lirası ödersiniz.
  • Takipçi olarak 12 ay boyunca işlem yapmak istiyorsanız 76,70 Türk lirası ödersiniz.

Kredi puanınızı sorgularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bir bankada güncel kullanımda olan banka hesabınızın bulunması gerekmektedir. Eğer bu şartı sağlayamıyorsanız kredi notunuzu sorgulayamazsınız.

Mobil Uygulama İle Kredi Puanı Sorgulama

Eğer Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bank, Finans Bank ve Ziraat Bankası müşterileri cep telefonlarına bankalarının mobil uygulamalarını indirerek hesaplarında yeterli miktar bulunduğu takdirde kredi notlarını sorgulama şanslarına sahiptirler. Böylece bankalardaki evrak işleri ile uğraşmazsınız.

2 Yorum

  1. Merhaba benim kredi kartım borcundan dolayı bloke oldu kartın borcunu ATM den ödeyebilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu