Hangi Durumlarda Yüzde 25’ten Fazla Dul Yetim Aylığı Bağlanır?

Hangi Durumlarda Yüzde 25’ten Fazla Dul Yetim Aylığı Bağlanır? Sigorta kapsamına giren vefat edenlerin şartları taşıması halinde eşlerin yüzde 50’si ve çocukların yüzde 25’i ölüm aylığı olarak ödeniyor.

Ölen kişi; SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına tabi iseniz uygulama bu şekilde çalışmaktadır. Ancak 2008 sonrası yasa ile ölüm aylığının yüzdesi değişmiştir.

Yüzde 25’ten Fazla Aylık Bağlantılı Terimler

Ölen kişinin sigortalılık durumu ne olursa olsun, 30 Eylül 2008 tarihinden sonra vefat etmiş ise ek mevzuat kapsamında aşağıdaki durumlar açıklanır. Sonuç olarak, dul aylığı normalde yüzde 50’den fazladır, ancak eşin çocuğu ölen kişiden yetim aylığı almıyorsa, eş, sigortalı herhangi bir işte çalışmaz ve kendi sigortası yoktur. ilgili mevzuatın 5. maddesi kapsamı Ölen kişinin ölümü nedeniyle aylığın ödenmemesi durumunda ölenin eşine yüzde 75 oranında aylık bağlanır.

Ölen kişinin çocuklarına aylık %25’ten fazla ödeme yapılır. Ancak ölen kişinin başka bir aylığı hak sahibi yoksa ölen kişinin eşi veya çocuğun diğer kardeşleri yoksa bu durumda çocuğa yüzde 50’den fazla yetim aylığı bağlanır. Aynı şekilde, sigortalının ölümünden sonra anasız kalan veya babasız kalan çocuklar için de yüzde 50’den fazla emekli maaşı ödenir.

2008’den Önce Ayda Yüzde 25’ten Fazla Bağlanması Gereken Koşullar

Sigortalı kişi 2008’den önce öldüyse, belirli koşulların yerine getirilmesi halinde hayatta kalanlar dul maaşının yüzde 25’inden fazlasını alabilirler. Sonuç olarak, sigortalının 2008’den önce ölümü halinde, dul kadın normalde yüzde 50’den fazla emekli maaşı alır, ancak ölen kişinin çocuğu yoksa bu durumda ayda yüzde 75’ten fazla ödenir. Çocuğun başka kardeşi veya anne babası yoksa çocuğa yetim aylığı yüzde 50 oranında da yetim aylığı verilir.

Ancak 2008’den önce ölen kişi Bağkur kapsamındaysa bu durumda ölen kişinin çocuğu yoksa eşine yüzde 75’ten fazla aylık, çocuklara ise sadece aylık bağlanabiliyor. Bu aynı zamanda Emekli Sandığı kapsamına girenler için de geçerlidir. Bu alandaki kişinin çocuğu varsa, eş yüzde 60, çocuk yüzde 30 alıyor. Üç eş yoksa çocuk bu durumda yüzde 30 yetim aylığı alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu