Para Değerlendirme Yöntemleri 2023

Para tüm insanlar için hayati önem arz eden bir olgudur. İnsanlar çalışarak ya da ailelerinden kalan paralara sahip olabilirler. Kimi zaman insanlar para biriktirir ve ellerinde az ya da çok para bulunur. Bu tür durumlarda da en çok merak edilen ve bilmek istedikleri şey ellerinde olan parayı nasıl değerlendirecekleri olgusudur.

Bu yazı da 2023 senesi itibarı ile paranın değer kaybetmesini engel olarak en karlı biçimde para değerlendirme yöntemleri hakkında bilgi verilecektir. Dilerseniz sözü aha fazla uzatmayalım ve hemen başlayalım. Hemen yazının başında dönemsel bazda para değerlendirme biçimlerinin değiştiğini o yüzden eğer kişi konuya hakim değil ise mutlaka bir ekonomiste, bir finans danışmanına sorarak en akılcı yatırımı yapması gerektiğini bilmelidir.

Yani 2023 için doğru olan yatırım ile 2023 senesi için olan yatırım doğru yatırım şekli olmayabilir. Finans piyasaları dünyada yaşanan gelişmelere göre sürekli olarak değişim gösterir. Süreçleri doğru okumak ve iyi analiz etmek gerekir.

En İyi Para Değerlendirme Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

En iyi para değerlendirme yöntemleri işin özünde 2 temel başlık altındadır. Bunlardan ilki tahmin edilebileceği gibi kısa vadeli olanıdır. Diğeri ise uzun vadeli olandır. Bu noktada en az üç ay süreli kur korumalı mevduat hesabı açılabilir. Yine 3 aylık, 6 aylık vadeli mevduat hesaplarının açılması en risksiz en getirisi yüksek olan yöntemler arasındadır.

Kısa vadeli olarak repo yapılması da son derece doğru bir değerlendirme yöntemidir. Lakin repo olgusuna hakim olmak ve ona uygun bir biçimde hamle yapmak gerekir. Hisse senedi alınması da bir diğer karlı yöntemdir. Bunun için de borsayı bilmek ve borsada işlem gören firmaları takip etmek, ona göre yatırım yapmak gerekir.

Bu noktada az da olsa ekonomi bilmek, temel kavramlara hakim olmak gerekir. Son dönemlerin gözde olgusu ve yakın gelecekte ciddi kazançlar elde edileceği düşünülen Metaverse de para yatırılabilecek olan kavramlar arasındadır.

Likit fon, devlet tahvili, yatırım fonları da diğer seçenekler arasında yer alır.

Faizsiz Para Değerlendirme Yolları?

Faizsiz olarak yapılabilecek olan para değerlendirme yöntemleri içinde altın alımı gelir. Bu yöntemde altın alınır ve bankaya koymadan doğrudan biriktirilir. Altın kısa sürede kar getirisi düşük ama uzun vadede kar getirisi bir hayli yüksek olan bir para değerlendirme yöntemidir. Burada altın alırken bilinmesi gereken şey gram altın, çeyrek altın gibi 22 ayar, saf 24 ayar altının alınması gerektiğidir.

Yine faizsiz para değerlendirme yolları içinde bir diğer seçenek döviz alınmasıdır. Özellikle Dolar inanılmaz derece yükseldiği için ciddi bir para değerlendirme yöntemidir. Üstelik tamamı ile faizsiz olan bir sistemdir.

Paramı Neye Yatırmalıyım ?

Para yatırım araçları arasında kişinin elinde yüksek bir miktar para varsa o zaman gayrimenkul alım satımı yapabilir. BES yaptırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu