Papağan Fiyatları Güncel 2023

Evcil kuşlar arasında en popüler olanlardan biri de şüphesiz ki papağanlar oluyor. Konuşma yetenekleri, sevimli halleri her yanıyla vazgeçilmez bir canlıdır. Üstelik papağan bakımları ve gereksinimlerinin az olmasından dolayı papağanlar, en çok sevilen evcil canlılar olarak dikkat çekiyor. Peki, papağan fiyatları nedir? Papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Papağan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Papağan alırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı detay var. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki elde yetişen yavrularla başka kişiler tarafından yetiştirilmiş olan papağanlarda hırlama olmaz. Yavaş hareket sergilediğiniz zaman sizden pek fazla kaçma girişimine girmezler. Hatta başını kafesin tellerine sokarak, sizin onu okşamanızı isterler. Bu ayrıntı ise papağanın size güven duyduğunu gösterir. Bu tarz papağanlar kısa zaman içinde ve minimum emek ile size uyum sağlamayı öğrenirler. Daha kıymetli olan bu canlıların fiyatları biraz daha yüksek olmaktadır.

Aynı zamanda papağanın konuşma kabiliyeti de fiyatını etkilemektedir. Bazı papağanlar hiç konuşmayı öğrenemezken bazılarının eğitime ve konuşmaya daha fazla yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Şunu da önemle belirtmemiz gerekir ki, konuşan bir papağan almak istiyorsanız; kuşun konuştuğunu duymadan buna inanmamalısınız.

Ancak papağanlar her istendiği zaman konuşmayı tercih etmezler. Özellikle de gri papağan cinsi yeteneklerini yabancı insanlara gösterme konusunda isteksiz davranırlar. Zorlama olmadığında bir süre sonra kendiliğinden konuşmaya başlayabilirler. Bu yüzden papağana zaman tanımanız önemlidir. Hangi papağan cinsi olursa olsun, önemli olan şey papağan dostunuza ısınmanızdır.

Satın almış olduğunuz papağanı yerine koyarken onu elle tutmadan kafesin yanına götürmeniz ve kafesine kendisinin girmesini sağlamanız gerekir. Kuşunuz kafese geçiş yaptıktan sonra kafesin çevresini gazete ile sarmayı unutmayın. Papağanı eve bu şekilde götürün. Sonuç olarak onun hava akımından muzdarip olmasını önlemiş ve güvenli bir şekilde evine ulaşmış olmasını sağlarsınız.

Papağan Türleri Ve Fiyatları

Papağanlar birçok farklı tür ile karşımıza çıkmaktadır. Her ırkın fiyatı da değişiklik göstermektedir. Papağanlar söz konusu olduğunda en az 300 cinsin olduğunu belirtmeliyiz. En bilindik papağan türleri arasında macaw, forpus, Pakistan, kakadu, jako, cennet ve sultan papağanları sayılmaktadır. Evlerde kolay bir şekilde bakılabilen papağanlar, popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Papağan fiyatları 2023 şu şekilde açıklanabilir:

 • Pakistan papağanı: 850-1250 TL
 • Kakadu papağanı: 5000-10000 TL
 • Forpus papağanı: 250-450 TL
 • Jako papağanı: 8000-10000 TL
 • Cennet papağanı: 350-550 TL
 • Sultan papağanı: 450-1100 TL

Hangi Tür Papağan Almalıyım?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi çok farklı papağan türleri vardır. Bunlar arasından seçim yaparken papağanların özelliklerine odaklanmak önemlidir. Bunun için popüler papağanların özellikleri hakkında şunları söyleyebiliriz:

 • Sultan papağanı: Ülkemizde en fazla tercih edilen papağan ırklarından biridir. Diğer kuşlara oranla konuşmaya daha yatkındır. Oyun oynamaya düşkün bir kuştur. Çoğunlukla üç aydan sonra konuşmaya başlayabilir.
 • Cennet papağanı: Bu kuşların konuşma kabiliyeti yok denecek kadar azdır. Evcilleştirilmesi kolaydır. Suyla oynamayı ve yıkanmayı sever. Ortalama on sene kadar yaşar.
 • Jako papağanı: Afrika’ya özgü bir ırktır. İri bir papağan cinsidir. Taklit yeteneği son derece gelişmiştir. Yalnızlığı pek sevmez. İlgiden hoşlanır.
 • Kakadu papağanı: Konuşma yeteneği sınırlı olan bir kuştur. Eğitimle beraber 15-20 kelime kadar öğrenebilir. Sosyal ve cana yakın bir papağandır.
 • Pakistan papağanı: Sahiplerine düşkün olan kuş cinslerinden biridir. Biraz fazla gürültülü olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça enerjik bir kuştur.

Papağan Aksesuarları

Papağanlar için gerekli olan birçok kuş malzemesi bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi de kuş yemi. Papağanların, bu kuşlar için özel olarak üretilmiş olan faydalı papağan yemleri ile beslenmeleri gerekmektedir. Bir başka önemli aksesuar ise kuş kafesi olmaktadır. Papağanın rahat edebileceği kadar geniş ve güvenli bir kafes almanız gerekmektedir. Diğer önemli aksesuarlar arasında kuş yemliği, kuş oyuncakları, kuş tüneği yer almaktadır.

Yavru Papağan Fiyatları

Yetişkin papağanlarda olduğu gibi yavru papağanlarda da fiyatlar değişiklik göstermektedir. Papağanın cinsine ve konuşma kabiliyetine göre fiyatları da farklılaşır. Genel olarak söyleyecek olursak yeni yavru papağan fiyatları 500TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Papağan Sahiplenme

Papağan edinmek isteyenler için papağan sahiplendirme imkanı bulunmaktadır. Hayvanları parayla satın alma taraftarı olmayanlar için sahiplendirme iyi bir seçimdir. Bunun için özel olarak oluşturulmuş web sitelerine göz atabilir ve aileniz için bir papağan sahiplenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu