Çevre Dostu Kripto Paralar Hangileri 2023

İklim değişikliklerinin yaşanması dünyayı ve içindeki bütün canlıları tehdit etmektedir. Küresel ısınma iklim değişikliklerini, iklim değişikliği dünya üzerinde yaşanacak afetleri tetiklemektedir. Dünya küresel ısınmaya karşı bir mücadele başlatmış durumda. Kripto paralar yüksek enerji tüketiminden dolayı çevreci yaklaşımların dikkatini çekmiş durumdadır. Çevreci traderler çevre dostu kripto paralar hangileri 2023 sorusunu sormaktadır.

Kripto paraların üretiminde yüksek oranda enerji sarf edilmektedir. Sarf edilen enerjiden geriye karbon ayak izi kalmaktadır. Fosil yakıtın madencilikte fazlaca kullanılması çevreyi ve iklimleri olumsuz etkilemektedir. Elon Must, Tesla araçlarının ödemesinde daha önceleri Bitcoin’i kabul ediyordu. Karbon ayak izini azaltarak çevreye katkı sağlamak için Bitcoinle ödemeleri kabul etmeyeceğini duyurdu.

Çevre Dostu Kripto Paralar Neden Tercih Ediliyor?

Çevreyi olumsuz etkilemek istemeyen kripto para üreticileri bu konuda daha dikkatli olmaya yöneldi. 2023 yılı itibariyle çevre dostu kripto para projelerinde yoğun çalışmalar olduğu bilinmektedir. Çalışmaların ilerleyen zamanlarda daha fazla ilgi göreceği yorumları yapılmaktadır. Kripto paraların çalışma sistemi iki çeşittir. Bunlar;

 • Emek ispatı tekniği olarak bilinen POW
 • Hisse ispatı tekniği olarak adlandırılan POS

POW ile çalışan Bitcoin gibi kripto paralar çok yüksek enerji harcamaktadır. POS ise POW’a nispeten daha az enerji sarf eder. Blochkhain daha az enerji harcamasından dolayı enerji dostu olarak nitelendirilen bir ağdır. POS sistemi ile çalışan kripto paraların çevre dostu olduğunu söyleyebiliriz. Enerji ve çevre dostu kripto paralar arasında şunlar vardır;

 • Cardano
 • XLM-Stellar
 • MIOTA- IOTA
 • EOS
 • XRP- Ripple
 • Algo
 • SLR- SolarCoin
 • XCH- Chia
 • Elrond
 • Tron
 • Bitgreen

Dünyaya mümkün olduğu kadar az karbon salınımı gerçekleştirilmelidir. Karbon salınımı arttıkça dünyadaki yeşillikler ölmekte ve iklimler değişmektedir. Fosil yakıt ve karbon salınımının az olması yeşil enerji olarak nitelendirilir.

Kripto para üretilirken ortaya çıkan atıklar, fosil ve karbon salınımları çevreye zarar vermektedir. Kripto paralar sadece üretilirken değil işlem yapılırken de enerji tüketir. Bundan dolayı kripto paraların çevreye verdiği zarar tartışmalara konu olmuştur. Daha az enerji harcayan, kendi enerjisini kendisi üreten kriptolara 2023 daha fazla talep görecektir. Günümüzde yeşil enerji kullanarak üretilen veya işlem gören kripto paralar şunlardır;

 • HBAR
 • Nano
 • Energy Web Token

Son zamanlarda iklim değişikliğinden kaynaklı olarak yaşanan afetler insanlığı bazı tedbirler almaya yönlendirmiştir. Geçen yaz ayında kilometrekarelerce orman yangınlarla yok oldu. Yok olan ormanlar dünyanın daha az nefes alması demektir. Orman yangınlarına neden olan en önemli etken ise iklim değişiklikleridir. İklim değişikliğine karşı daha az enerji tüketilmelidir.

2023 Yılında Çevre Dostu Kripto Paralar Nasıl Şekillenecek?

Kripto paralar arasından daha az enerji tüketenler 2023 yılının gözdesi olacaktır. Çevre dostu kripto paralar hangileri 2023? Sorusunun cevabında yer alan paralara yoğun ilginin olacağı ön görülmektedir. Az enerji harcayarak çevreci olan kriptolar arasında Eos,  Ethereum, Cardano, Tron, Stella ve Tron yer almaktadır. Çevre dostu kripto para piyasasının son derece kapsamlı bir piyasa olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Çevre dostu kripto paralar konusunun 2023 yılında sıklıkla gündeme geleceğini şimdiden söylemek mümkün. Bundan dolayı son zamanlarda kripto para piyasasının daha çok çevre dostu yatırımlara yöneldiğini de ifade edebiliriz. Burada üst düzeyde hizmet sunan bir platformun tercih edilmesi, etkili yatırım fırsatlarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle 2023 yılının çevre dostu paraların yılı olacağına dair etkili bir kamuoyunun oluştuğu da bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu