Hat Bilgisi Öğrenme, Hattım Kimin Üzerine Nasıl Öğrenirim?

Kişinin telefon hattının kimin üstüne olduğunu öğrenebilmesi için sms yolu ile kısa sürede bu hizmetten faydalanması mümkündür. Bunun için cep telefonunun mesaj kısmına KİM yazıp bir boşluk bırakarak 10 haneli cep telefonu numarası yazılmalı 7048‘e kısa mesaj olarak gönderilmelidir. Farklı bir yoldan hattın kimin üstüne ait olduğunu öğrenmek isteyenler ise isim ve soyisim bilgilerini 11 842 numaralı hat arayarak sorgulama yapılabilir. GSM numarasının kimin üzerine kayıtlı olduğunu 7048’e sms yoluyla göndererek öğrenmek mümkündür.

Hattın kimin üzerine kayıtlı olduğunu öğrenebilmek online olarak e-devlet platformu üzerinden de mümkündür. Tüm operatörlere yönelik hat sorgulama işlemleri e-devlet platformuna giriş yapıldıktan sonra sağlanabilir. Hat sorgulama alanına giriş yapılması gerekir. Bunun dışında operatörlerin kendine özel uygulamaları içerisinden “Hesap ekleme” alanına gelip tüm hatlar görüntülenebilir. E-devlet platformu üzerinden hattın kimin üzerine kayıtlı olduğunu öğrenebilmek için hat sorgulama linkine tıklamak yeterlidir.

Hat Bilgilerimi Nasıl Gizleyebilirim?

GSM operatörleri üzerinden hat bilgilerini gizlemek isteyenlerin cep telefonu aracılığı ile bu işlemi yapması mümkündür. Bunun için öncelikle cep telefonu içerisinde yer alan “Ayarlar” menüsüne geçilir. Bu menü altında yer alan “Hat ayarları” alanına gelinir. Burada açılan sayfanın altında yer alan “Numaramı gizle” seçeneğine tıklanır. Sayfanın sonunda yer alan “kaydet” butonuna basılır. Bu sayede aranılan kişilere numara gizlenmiş olunur.

Vodafone üzerinden rehber kaydından silme talebini iletecek kişilerin ise telefonun mesaj kısmını kullanarak bu işlemi yapması mümkündür. Bunun için cep telefonunun mesaj kısmına ŞİFRE REHBER KAPAT yaz 7048‘e kısa mesaj olarak gönderilmelidir.

Bilgilerinin sadece arama yapılırken gizlenmesi isteniyorsa ve tek bir kişiye özel olarak bu işlem uygulanacaksa *31# tuşuna basıldıktan sonra aranmak istenen kişinin numarası tuşlanmalıdır.

Hat Bilgilerimi Nasıl Açabilirim?

Kişisel sebeplerden kaynaklı olarak hat bilgileri karşı kullanıcıya gizlenebilir. Özel bir başvuru süreci gerektirmeyen bu işlem kullanılan operatörün uygulaması kullanılarak sağlanabilir. En pratik yolu ile kullanılan akıllı telefonun ayarlar menü alanı ile sağlanır. Daha önceden kapatılmış olan hat bilgileri yeniden kapatma işleminin yapıldığı alana gelinerek açılabilir. Bunun için “Ayarlar” menüsüne geçiş yapılır. “Telefon ayarları” kısmına gelinir. “Aramalar” bölümüne girilir. “Numaramı göster” seçeneğine tıklanır.

Hat Durum Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Kişinin kullanmış olduğu hattın kendisine ait olup olmadığını ve hat durum bilgisini öğrenebilmesi için e-devlet platformunu kullanması yeterlidir. Bunun için platforma giriş yapıldıktan sonra arama butonuna “Mobil Hat Sorgulama” yazılmalı ve hizmet verilen alana giriş yapılmalıdır. Bu sorgulama sonrasında kişinin üzerine kayıtlı tüm GSM hatlarına ulaşılabilir.

Bilinmeyen bir numaraya dair hat durum bilgisini öğrenebilmek için;

  • Turkcell hat sahipleri 11832 numarası aranarak belirsiz numaralar servisine başvurulabilir.
  • Türk Telekom hat sahipleri belirsiz numaralara ulaşabilmek için 11811 numarasını arayabilir.
  • Avea belirsiz numaralar servisini 11855 numarası aranarak ulaşılabilir.

Hat Bilgilerimi Nasıl Güncelleyebilirim?

Kullanılan GSM operatörüne yönelik hat bilgisi güncellenebilir. Bunun için aktif olarak kullanılan GSM şirketinin kendisine ait uygulaması cep telefonuna indirilmelidir. Bireysel hesaba giriş yapılmalı ve “Profil” alanına gelinmelidir. Bu alan içerisinde “Bilgi güncelleme” alanına tıklanarak kısa sürede hat güncellemesi yapılabilir.

Hat Alma Şartları ve Yaş Sınırı Nedir?

GSM operatörlerine başvuruda bulunarak bireysel bir kullanıcı oluşturmak isteyenlerin belirli şartları taşıması gerekiyor. Operatör hattı almak isteyen kişiler 18 yaşından büyük olmalıdır. 18 yaşının altında olan bireyler velinin imzası karşılığında ancak kağıt alabilir. Yeni hat sahibi olmak isteyenlerin kimlik belgesi ve son 2 aya ait bir adresini gösteren ikametgah belgesi ile başvurması gerekir.

18 yaşını doldurduktan sonra hat almak isteyenlerin belirli evraklarla başvuruda bulunması gerekir. 18 yaşından küçük olanlar ise noterden alınan bir muvafakatname ya da anne-babadan herhangi birinin kimliği ile başvurulması yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu