En İyi Powerbank Listesi 2023

Taşınabilir bir cihaz olan powerbank cep telefonları ile USB ara birimine sahip olan diğer cihazları şarj etmek amacıyla kullanılır. Powerbank ile kablosuz ya da USB kablosu aracılığıyla cihaz şarj edilebilir. Piyasada bu kategoride çok sayıda farklı model ve marka mevcuttur. Fiyat performans olarak en iyi ürünü tercih etmek gerekir. Uzun süre kullanım için ideal olan en iyi powerbank listesi 2023 seçenekleri arasında Xiaomi, Samsung, Link Tech, Philips, Apple, S-link, Duracell, Ttec gibi markalar vardır.

Powerbank Nedir, Nasıl Kullanılır?

Küçük boyutlu şarj cihazı olan powerbank klasik cep telefonu bataryası ile benzer özelliklere sahiptir. Taşınabilir olması bu cihazların en önemli farkları arasındadır. İçerisinde şarj edilebilir büyük pillerin olduğu powerbank zamanla daha yüksek kapasitelerde üretilmeye başlanmıştır. Yüksek pil kapasitesine sahip olan taşınabilir şarj aleti yolculukta, alışverişte, piknikte, serviste her alanda kullanılabilir. Kullanım için şarj kablosu ile powerbank ve telefon arasında bağlantı kurmak yeterlidir.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük kullanım için powerbank alacağım nelere dikkat etmeliyim diye araştırıldığında ilk nokta batarya gücü olacaktır. Bu güç ne kadar yüksek olursa powerbank o kadar uzun süre cihaz şarj edebilecektir. mAh değeri yüksek olan, taşıması kolay, arıza halinde teknik servis ya da garanti desteği hemen bulunabilen bilinir markalar tercih etmek avantajlı olacaktır. Genellikle mAh kapasitesi 6000 ile 10.000 arasında olan, ağırlık ve boyutları ideal seviyede bulunan powerbank modelleri daha fazla tercih edilir.

Şarj portlarının sayısı, volt ve şarj teknolojisi de powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarıdır. Cihazları şarj etmek için genellikle 2,4 V güç çıkışı olan powerbank tercih edilir. Voltun daha düşük olması şarj süresinin uzamasına neden olacaktır. Eğer powerbank birden fazla cihaz için kullanılacaksa en az iki bağlantı noktasının bulunmasına öncelik verilmelidir.

Powerbank İle Uçağa Binilir Mi?

Uçak yolculuklarında bazı cihazların kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir. Düzenlemeye göre uçağın kalkması ve inme süresi arasında kalp ve işitme cihazları ile elektronik saat dışında kalan bütün cihazların kullanılması yasaktır. Ancak powerbank türü cihazlar kabin bagajına koyularak seyahat edilebilir. Powerbank cihazların uçağın içinde kullanılmasına ya da şarj edilmesine izin verilmez. Lityum bataryaya sahip akıllı cihazların kabinde taşınması gerekir.

Powerbank Zararlı Mıdır?

Akıllı telefonları ve benzer cihazları her zaman orijinal şarj aleti ile doldurmak daha sağlıklıdır. Bu tür alternatif yöntemlerle cihazları şarj etmek telefonun ömrünün kısalmasına neden olur. Özellikle sürekli ve uzun süreli kullanımlarda powerbank kullanmak bataryalara zarar verecektir. Powerbank zararlı mıdır diye araştırıldığında bu durumun pek çok örneğine rastlamak mümkündür.

Eğer kullanılacak powerbank yetersiz özelliklere sahipse telefonun şarj bağlantı noktalarını olumsuz etkileyecektir. Bu tür kullanımlar güvenlik riskleri de oluşturacaktır. Kalitesiz bir powerbank kullanmak telefonun bataryasının patlamasına bile sebep olabilir. Bu tür riskleri en aza indirmek için kaliteli şarj cihazları seçilmeli ve şarj etme süresi bir iki saatten fazla tutulmamalıdır.

Powerbank Bilgisayarı Şarj Eder Mi?

Teknik olarak powerbank ile bilgisayar şarj etmek mümkündür. Fakat dizüstü bilgisayarların şarj edilebilmesi için yüksek pil gücüne ihtiyaç vardır ve powerbank bu tür dolumlar için yetersiz kalacaktır. Yüksek performans alabilmek için laptoplarda kullanıma özel olarak üretilmiş şarj aletleri alınabilir.

Cep telefonları için üretilen taşınabilir şarj aletleri 5V kadar güç sağlarken bilgisayarlar için özel olan şarj cihazlarında bu kapasite daha yüksek olacak ve böylece cihazı daha kısa sürede şarj edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu