Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi 2023

Devlet destekleri konusunda üreticilere her yıl destek olan Ziraat Bankası özellikle faizsiz 50 koyun kredisi desteği ile talep görmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri ile işbirliği halinde olan banka her zaman çiftçilerin yanında olmakta ve onlara faizsiz kredi olanağı sunmaktadır.

 • Uygun ödeme koşulları ve indirimlerle verilen krediler sayesinde çiftçiler yapacakları üretimle ilgili önemli finansman desteği elde etmektedir.
 • 3 Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere faiz indirimli ve faizsiz kredi verecektir.
 • Buna göre hayvancılık faaliyeti ile uğraşan çiftçiler yapılan bu ödemeden yararlanarak koyun satın alabilmek için 31 Aralık 2023 tarihine kadar faizsiz koyun kredisi başvurusu yapabilecektir.

Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi Kimlere Verilir?

Ziraat Bankası faizsiz 50 koyun kredisi verilecekler 3 Ocak 2023 tarihinde resmi gazetede yayımlanan tebliğde kapsamlıca ifade edilmiştir. Buna göre;

 1. Gerçek ve tüzel kişi üreticiler
 2. Sözleşmeli üretim yapan gerçek ya da tüzel kişiler
 3. Tarımsal amaçlı üretici birlikleri
 4. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)
 5. Sadece lisanslı depo yatırımlarına özgü olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıyla bunların iktisadi işletmeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı görev alanı içinde bulunan tarımsal amaçlı kooperatifler kredi kullanma hakkına sahiptir. Tarımsal amaçlı kooperatiflerin 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi Esasları

İlgili tarihte yayımlanan resmi gazetede krediye ilişkin esaslar detaylı şekilde yer almaktadır. Buna göre kredi desteği üreticilerin tarımsal üretim faaliyetlerine yönelik finansman gereksinimlerinin uygun koşullar altında karşılanması amacıyla verilir.

 • Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılacak kredi buna ilişkin kriter, usul ve esaslara uygun olmak zorundadır.
 • Bu çerçevede limit ve oranlar esas alınmalıdır. Tarım kredisinin indirimli olarak kullandırılacağı tarih aralığı 1 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2023 olarak belirlenmiştir.

Bu tarih aralığında tarım kredilerine uygulanan cari faiz oranları üzerinden kredi üst limiti aşılmadan ve ilgili oranlarda indirim yapılarak koyun kredisi kullandırılabilir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi

Keçi ya da koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilere özel olarak Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası iş birliği ile faizsiz ya da yüzde yetmiş beş faiz indirimli kredi verilmektedir.

2023 yılı kredi kampanyasından yararlanabilmek için çiftçilerin tebliğde yer alan tüm şartları taşımaları gerekir. Bu olanaktan yararlanmak isteyenler kredi başvurularını şahsen en yakın Ziraat Bankası şubesinden yapabilecektir.

Yapılan talep üzerine çiftçiye özel faiz oranı ve vade seçenekleri belirlenerek ödeme planı oluşturulmakta, böylece hayvancılık kredileri kullanmak mümkün hale gelecektir.

Faiz oranları ve vade ile ilgili hesaplamalar banka şubesinde görevli personel tarafından yapılmakta, çıkan sonuç başvuru yapan kişiye ifade edilmektedir.

Ek olarak hayvancılıkla ilgili verilen desteklerden biri olan KOSGEB çiftçi desteği hakkında bilgi sahibi olmak için Kosgeb Çiftçi Desteği Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziraat Bankası 50 Koyun Kredisi Faiz İndirimleri

Ziraat Bankası 50 koyun kredisi aracılığıyla küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenler için banka faiz indirimi yapmaktadır. Buna göre aylık %0.5 faiz oranı ile verilecek krediler sayesinde çiftçiler başvuruda bulunarak elli koyun alabilecektir.

Bir koyun fiyatının elli katı toplam verilecek kredi tutarının ve ödeme planının belirlenmesini sağlar. Hazırlanan ödeme planı içerisinde kredinin aylık taksit tutarı, anaparası ve faiz ödemesi, ödeme tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi Koşulları Nelerdir?

Ziraat Bankası faizsiz 50 koyun kredisi başvuru şartları bu destekten yararlanılabilmesi açısından önem taşır. Buna göre krediye başvuru yapacak olan kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı ve bankaya şahsen başvuru yapmalıdır.

Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmış olması, koyunlara bakabilecek düzeyde yonca, arpa, yulaf ve buna benzer yem temini yapabilmesi gerekir.

Bununla birlikte sözleşmeli olarak barınak kiralanabilmesi ya da yeterli büyüklükte barınağın olması da kredi desteği koşulları arasında yer almaktadır.

Ayrıca kredinin onaylanmasında büyük öneme sahip olan kredi notu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Kredi Notu Nedir? Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık kredisi için öncelikle belirli şartların sağlanıyor olması gerekir. Eğer herhangi bir kriter sağlanmazsa bu durumda faizsiz kredi olanağı yerine işletme ve yatırım dönemi için yüzde yetmiş beş faiz indirimi sağlanır.

Genel olarak bakıldığında faizsiz kredi olanağından yararlanabilmek için öncelikli bölge yatırımı, atıl işletme alımı, yurt içinde doğan hayvan alımı ya da kullanımı, kendi yemini üretme ya da mera kullanımı, genç çiftçi ve kadın çiftçi gibi kriterler vardır. Bu kriterlere göre kredi başvurusunda bulunan çiftçiye uygulanacak faiz oranları belirlenir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Oranları

Ziraat Bankası koyun kredisi oranları sahip olunan başvuru durumlarına göre değişiklik gösterir. Öncelikli bölge yatırımı kapsamında bölgeler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup yatırım ve işletme dönemleri için %10 indirim oranı geçerlidir.

 • Atıl işletme alımlarında da yatırım dönemi için bu indirim oranı uygulanır.
 • Yurt içinde doğan yerli hayvan alımlarında %10 ek faiz indirimi yapılmaktadır.
 • Kendi yemini üretme mera kullanımı için ise işletme dönemi için yüzde on indiriminden yararlanılabilir.
 • Bu oran kadın çiftçilerde ve kırk yaşının altında genç çiftçilerde de uygulanmaktadır.
 • Koşullar sağlandığı takdirde yapılacak faiz indirimi en fazla yüzde yüz olarak belirlenmektedir.

Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi Başvuruları

Ziraat Bankası faizsiz koyun kredisi başvuruları banka şubesinden yapılmaktadır. Krediye başvuracak çiftçilerin ya da girişimcilerin gerekli belgeleri ibraz etmeleri gerekir. İstenen belgeler gerçek kişiler ve tüzel kişiler için farklılık göstermektedir.

Buna göre tüzel kişiler oda kayıt belgesi, vergi levhası, gelir tablosu ve bilanço gibi belgeler verirken gerçek kişiler bunlara ilave olarak kira kontratı ve tapu belgesi de ibraz etmelidir. Bunlarla ilgili gerekli bilgilendirme bankanın internet sitesinde ve şubelerinde de yapılmaktadır.

Koyun Yetiştiriciliği Kredisi

Ziraat Bankası koyun yetiştiriciliği kredisi için toplam tutar koyun başına değerin 50 ile çarpılması sonucunda ortaya çıkar. Bu noktada hayvan alacak kişilere analı kızlı sürülerin alınması tavsiye edilmektedir. Çünkü sürü toptan alımı yapıldığında fiyatlarda biraz daha indirim yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra koyun alımı yapılacağında o yörenin özelliklerine uygun olan koyunların tercih edilmesi gerekir. Yerli koyun ırklarını seçmek avantaj sağlayacaktır;

 • Akkaraman
 • Dağlıç
 • Kangal karaman
 • Kıvırcık
 • Merinos
 • Eşme
 • Acıpayam
 • Mor karaman
 • Karagül
 • Tahirova
 • Koçeri
 • Çine çapari
 • Karayaka gibi koyun türleri satın alınabilir

Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası faizsiz koyun kredisi hesaplama işlemleri başvuruda bulunan kişiye özel olarak yapılır. Bu kredinin konusu küçükbaş hayvancılık olup maksimum kredi üst limiti on beş milyon olarak belirlenmiştir.

 • Verilecek kredide indirim %75 olarak belirlenmiştir.
 • Bu indirim yatırım ve işletme dönemine özel olarak verilir.
 • Eğer başvuruda bulunan kişi koşulların tamamını sağlarsa bu durumda 0 faizli koyun kredisi çekme hakkı elde etmektedir.
 • Çekilecek kredi için vade seçenekleri 12 ay, 36 ay, 24 ay gibi seçeneklerle planlanır.

Buna göre yapılan kredi hesaplamaları tahmini değerler olup en net ve güncel bilgi şubede yapılan hesaplama ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Şartları ve Faiz Oranları 2023 adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu